11 februari 2026

Stor skandal på europeisk flygplats – mitt i svenskparadiset

2023 12 15

Spansk polis har gripit 14 flygplatsanställda på södra Teneriffa.

En enorm skandal har uppdagats på öns södra flygplats Sur-Reina Sofía de Tenerife, rapporterar Sky News.

Dussintals anställda vid flygplatsen misstänks ha systematiskt stulit föremål från passagerares bagage.

– Saker stals när bagaget placerades i flygplanens lastrum, uppger polisen till den brittiska tv-kanalen.

Stöldgods för 22 miljoner

Den spanska polisen har, förutom gripandet av 14 anställda vid flygplatsen, gjort ett enormt tillslag.

Myndigheten har beslagtagit stulna föremål för nästan två miljoner euro – motsvarande drygt 22 miljoner svenska kronor.

Bland föremålen finns bland annat 13 000 euro i kontanter, 29 lyxklockor, 120 smycken samt 22 mobiltelefoner och elektroniska enheter.

Många klagomål

Det var passagerarna själva som slog larm om stölderna.

Efter en tids ökning av klagomål på att saker försvann från deras bagage inledde polisen en utredning.

– Polisen tror att många av de stulna föremålen sedan såldes online eller i lokala butiker, uppger Sky News.

Och härvan tycks vara mycket organiserad – och stor.

Utöver de redan 14 gripna utreds ytterligare 20 flygplatsanställda av polisen.

Ett svenskparadis

Den aktuella flygplatsen är en av Spaniens mest besökta. Omkring elva miljoner passagerare reser via Sur-Reina Sofía de Tenerife ett normalt år.

Majoriteten av dem är europeiska turister som vill njuta av solen på ön utanför nordvästra Afrikas kust, och en stor del av dem är svenskar.

Före pandemin kunde över 120 000 personer från Sverige resa till den spanska ön varje år.

Det var under samma period resebyrån Vings allra mest populära resmål, enbart slagen av grannen Gran Canaria.

Totalt bor flera tusen svenskar på Kanarieöarna året om, många av dem på just Teneriffa, enligt Canariajournalen.

På väg att säljas slut

Framför allt är destinationen populär kring jul och nyår.

– De bästa resorna är slutsålda sedan länge. Det går alltid att hitta platser till Gran Canaria eller Teneriffa i sista stund, men det är dyrt. Och av rena gruppresor är mycket slutsålt, sade Emanuel Karlsson, vd för Rolfs Flyg och Buss, till GP förra veckan.

Arkivfoto: R. Sta

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen