Stor prisförändring på skaldjur

2024 08 17

I tider av kräftskivor konstateras det att priset på skaldjur har förändrats kraftigt.

Under sensommaren och tidiga hösten är det tradition i Sverige att anordna kräftskivor.

Även i år är det många som vill njuta av kräftor och andra skaldjur, och den traditionsenliga kräftpremiären ägde rum den 7 augusti.

Men i år kan kalaset svida extra mycket i plånboken.

Priset på skaldjur har skjutit i höjden de senaste åren, rapporterar DI.

Har ökat kraftigt

Enligt statistik från SCB har skaldjurpriserna ökat med hela 30 procent sedan 2021.

Även hela kräftskivan, med de produkter som brukar höra till den, har blivit betydligt dyrare, enligt tidningen.

Det följer trenden vad gäller livsmedelspriser i övrigt.

– Sedan 2021 har livsmedelspriserna stigit med cirka 25–30 procent, även priserna för skaldjur har lyft med 30 procent, säger John Eliasson, statistiker på SCB, till tidningen.

Färska kräftor allt dyrare

I juli månad hade priserna på skaldjur också ökat med 3,6 procent jämfört med samma månad förra året.

Vill man ha färska kräftor så har priset på de svenska ökat med 8 procent jämfört med förra året, och vill man ha färska turkiska kräftor så har priserna ökat med mellan 11 och 33 procent, enligt tidningen.

När det gäller frysta kräftor har prisökningen dock inte varit lika stor. Vissa ligger på samma pris som förra året medan andra har ökat med upp till 2,7 procent.

Det är dock inte bara skaldjuren som har blivit dyrare på kräftskivan. Exempelvis har potatisen blivit 36,4 procent dyrare jämfört med förra året, rapporterar DI.

Bättre kräftor i september

För den som planerar en kräftskiva kan det dock vara läge att avvakta lite.

Inte för prisernas skull, utan för att årets kräftor är sent utvecklade, rapporterar DN.

Fångsten har varit normal, sett till mängd,  men kräftorna är små och sent utvecklade, enligt forskaren Lennart Edsman, som har varit i kontakt med många yrkesfiskare.

– Det är sent och det är mycket smått, det är det jag får höra generellt. Det verkar ha kommit igång först nu, och det dyker fortfarande upp kräftor som nyligen har ömsat skal, säger han till tidningen.

Därför kan det vara en god idé att vänta till september för att få de bästa kräftorna till kräftskivan, menar han.

Foto: Carly Mackler

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

JUST NU: Tyska folket uppmanas att förbereda sig för krig

2025 10 19

Tyskland uppmanar befolkningen att förbereda sig.

Den tyska myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp varnar nu för att krig inte längre verkar lika osannolikt som det gjorde för några år sedan.

– För första gången på 35 år varnar den federala myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp för krig. Myndigheten publicerar nu en ny guide för att ge råd i händelse av kris, uppger Euronews.

Uppmanar till förberedelse

Uppmaningen kommer mot bakgrund av Rysslands nästan fyra år långa krig mot Ukraina, och det hot som den ryska krigsmakten fortsätter att utgöra mot europeisk säkerhet.

– Det lönar sig alltid att vara väl förberedd i förväg, förklarar myndighetens chef Ralph Tiesler, rapporterar Euronews.

– Rekommendationen är att man har en beredskap så att man kan upprätthålla livsmedelsförsörjningen i tre till tio dagar.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

”Att förbereda sig för kriser och katastrofer”

Den nya guiden, som heter "Att förbereda sig för kriser och katastrofer", innehåller bland annat information om hur man känner igen desinformation och var man hittar skydd vid explosioner eller andra attacker i stadsområden.

Den tar också upp hur man kan hantera rädslor och oro i extrema situationer.

– Sedan den första guiden publicerades i Tyskland 1990 har militära scenarier inte nämnts i dessa broschyrer. Fokus låg till största delen på naturkatastrofer och tekniska fel, uppger nyhetskanalen.

Nämns för fösta gången

Nu nämns för första gången även cyberattacker mot kritisk infrastruktur, desinformationsstrategier, sabotage och krig.

– Vi upplever en global situation som oroar många, säger Ralph Tiesler.

– Med vår nya guide vill vi erbjuda stöd och vägledning där människor är oroliga eller behöver information.

Den nya guiden som uppmanar det tyska folket att förbereda sig för ett eventuellt krig kommer efter att Tyskland också utreder införande av värnplikt och utökad användning av drönare.

Den tyska underrättelsetjänsten går också ut och varnar för att risken för krig inte längre är så långsökt.

– Vi är redan i skottlinjen, man får inte slappna av, säger underrättelsechefen Martin Jäger, rapporterar Euronews.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen