Stor fyrverkeriattack mot Danmarks största fängelse

2022 12 30

En stor grupp maskerade personer har angripit Västra Fängelset i Köpenhamn.

Fängelset ligger i Vesterbro mitt i centrala delen av huvudstaden.

Svartklädda och maskerade

Förbipasserande slog larm till polisen när man upptäckte att en större grupp misstänkta personer befann sig vid fotbollsplanen som ligger nära fängelset, rapporterar danska medier.

En av anledningarna att folk fattade misstanke på gruppen var att de hade täckt sina ansikten med masker.

– Vi får veta att mer än 30 svartklädda och maskerade personer befinner sig på fotbollsplanen vid Västra Fängelset.

Det säger vaktchef Henrik Brix till den danska tidningen Ekstrabladet.

Himlen lystes upp

I samband med att anmälan kom in lystes också himlen upp ovanför fängelset.

De maskerade personerna hade inlett ett angrepp mot fängelser som bestod i att man sköt en mängd fyrverkeriet mot byggnaden.

Danska polismyndigheten beslutade att skicka ett stort polisuppbåd mot de maskerade männen.

Enligt Ekstrabladet är det den beryktade motorcykelgrupperingen Bandidos som ligger bakom angreppet.

– För att hylla deras fängslade bröder, uppger tidningen.

Flydde i alla riktningar

När polisen kom fram till de maskerade personerna så började de springa från platsen.

– De börjar fly i alla möjliga riktningar, säger polischef Henrik Brix.

Polisen var emellertid fast besluten att få tag på gärningsmännen.

– Vi har lagt en del tid på att leta efter dem i området, säger polisen.

Enligt uppgifter använde polisen bland annat tårgas för att pressa fram de maskerade personerna från sina gömställen.

Brott mot vapenlagen

Polisens insatser blev lyckade.

– Vi har fångat omkring 30 personer, säger polisen.

– De blir kvarhållna för att kunna registreras.

Tre av personerna blev anhållna.

– Två av dem anhålls med koppling till vapenlagen.

– Och den sista anhålls för våld mot tjänsteman, meddelar Köpenhamnspolisen.

Polisen understryker att männen sannolikt är relaterade till en gruppering som är känd av polisen sedan tidigare men vill inte bekräfta att det handlar om Bandidos.

Att kriminella personer skjuter fyrverkerier mot fängelser har inträffat tidigare i Danmark.

Västra Fängelset är med sina 506 fängelseplatser Danmarks största fängelse.

7 000 personer tas in i fängelset varje år och de flesta stannar en kortare tid i väntan på rättegång.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen