2 maj 2026

Stor förvirring: Svenska bilister tvingas till plötsliga böter

2023 11 14

Hundratals svenskar har bötfällts vid resor till Danmark.

Resan över Öresundsbron till Danmark är populär bland svenskarna.

Någonting som många som tar sig över bron dock är omedvetna om är att Danmark har infört nya dieselregler.

Det gör gällande nya miljözonsregler som gäller dieselbilar, någonting som slagit hårt mot svenska bilister.

Det rapporterar Aftonbladet.

Ny lag

Den nya lagen innebär att dieseldrivna bilar i Danmark ska ha partikelfilter eller vara Euroklass 5 för att få framföras i vissa områden.

Enligt det danska Naturvårdsverket har hundratals svenska bilister bötfällts, och det tycks råda okunskap om regeländringen.

Transportstyrelsen i Sverige menar att man bara har ansvar att informera om hur reglerna fungerar i Sverige.

“Är inte okej”

En som åkt på böterna är Helene Aurell, som är mycket missnöjd med situationen.

– Jag tycker inte att det är okej, säger hon till Aftonbladet.

– Jag förstod ingenting. De vill att jag ska betala 1500 danska kronor gånger två för att jag körde fram och tillbaka

Flera områden

De nya miljözonsreglerna har införts för att förbättra luftkvaliteten.

De berör bland annat Köpenhamn, Århus och Ålborg.

– Syftet med miljözoner är att förbättra luftkvaliteten i tätorter för att minska risken för att de som bor i områdena drabbas av sjukdomar. I Danmark är det förutom Köpenhamn/Frederiksberg, Århus, Ålborg och Odense som omfattas av miljözonerna, framhåller Öresundsbron.

Automatisk kontroll

I de berörda områdena kontrolleras bilisterna genom automatisk avläsning.

– Tidigare fick godkända fordon bära ett så kallat miljözonsmärke, eller miljödekal, men numera kontrolleras fordonen genom automatisk avläsning av registreringsskyltarna. Även du som kör ett utländskt fordon omfattas av avläsningen då danska myndigheter har tillgång till en rad olika utländska fordonsregister, däribland det svenska.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen