29 maj 26

Stor förvirring: Ryssland har öppnat eld mot ”mystiskt objekt” på natthimlen

2025 04 11

Vilda spekulationer har uppstått efter att Ryssland beskjutit ett oklart föremål i luften.

Flera motstridiga rapporter som motsäger varandra har dykt upp i landet efter att det ryska luftförsvaret genomfört en operation över Moskva under nattetid.

Den amerikanska tidningen Newsweek beskriver det som att Ryssland besköt ett “mystiskt objekt” på himlen.

Enligt ryska statliga nyhetsbyrån RT handlar det om en “helikopterdrönare”. 

Kanalen hävdar även att objektets närvaro innebar att en sådan typ av drönare nu för första gången använts för att attackera Moskva under kriget.

Hävdar annat

Flera ryska kanaler på sociala medieplattformen Telegram hävdar dock annat.

Många uppgifter gör gällande att Rysslands luftförsvar istället av misstag har gett sig på en av sina egna militärhelikoptrar.

– I Moskvaregionen förväxlades en helikopter av misstag med en ukrainsk drönare och luftvärnssystem avfyrade mot den. De misslyckades med att skjuta ned den, framhåller exempelvis kanalen AP Wagner, kopplad till den ryska paramilitära organisationen Wagnergruppen, enligt Newsweek.

– Det är en helikopter, din dumma ***, hörs även ett ögonvittne ropa i en video som delats av ASTRA Telegram, som drivs av oberoende ryska journalister.

"Blev så skrämda"

Andra ryska Telegram-kanaler, bland annat Mash, menar att Ukraina för första gången skickat ut en attackdrönare av “helikoptertyp”, och att det var den som sågs över Moskva.

– Ukraina använde helikopterdrönare för första gången någonsin i nattliga attackförsök mot Moskva-regionen, hävdar RT på X.

Men proukrainska konton och OSINT-analytiker, det vill säga öppna källor från underrättelseverksamhet, menar att det i själva verket handlade om en rysk helikopter.

– Ryssarna blev så skrämda att det slutade med att de sköt ned sin egen flygmaskin. Vem behöver fiender med luftförsvar som det? skriver den uppmärksammade Estlandsbaserade bloggaren WarTranslated på X.

Varken Ryssland eller Ukraina har officiellt kommenterat attacken.

Läs mer på Ekonomibladet: Ekonomisk kalldusch för Putin – Kreml “bevakar situationen noga”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 okt 26

Panik i Ukraina – nu agerar Donald Trump

2026 10 23

Ukrainas tillgång till satellitnätverket Starlink har begränsats.

Händelsen har skapat panik bland den ukrainska ledningen och landets militär, rapporterar Wall Street Journal.

Begränsningen har bland annat inneburit att drönare inte kunnat flyga snabbare än 160 kilometer i timmen, vilket har fått stora konsekvenser för Ukrainas försvars- och attackförmåga.

Skyller på varandra

Starlinks ägare Elon Musk har förnekat att han begränsat hastigheten för det krigsdrabbade landet.

Musk har framhållit att det är president Trump som ytterst beslutar om eventuella begränsningar av systemets hastighet och användning.

Vita huset lägger dock ansvaret på Musk.

– Det är ett privat företag; presidenten driver inte företaget och kan inte instruera det företaget att göra någonting, har utrikesminister Marco Rubio sagt.

Trump agerar

Nu uppges president Donald Trump agera.

Enligt uppgifter till Wall Street Journal har Trump ringt Elon Musk och bett honom att återställa Starlink för Ukraina.

Kort efter samtalet ska Starlink fungera bättre, enligt tidningens källor.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger dock att hastigheterna för Starlink ännu inte har återställts helt, rapporterar Reuters.

Läs också: Partisaner slår till mot Moskva 

Avgörande för Ukraina

Den militära versionen av Starlink kallas för Strashield och har varit en central del av Ukrainas försvar sedan krigets första dagar.

Via satellitsystemet har den ukrainska militären säkrat tillgången till internet.

Starshield har gjort det möjligt för ukrainska trupper att styra drönare, dela drönarbilder i realtid och kommunicera i områden där mobilnätens täckning har slagits ut. 

Andra läser: Svensk bilhandlare i konkurs

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen


23 oktober 2026

SKATTEVERKET: Dags att skicka in – pensionärer uppmanas särskilt

2026 10 23

Den 8 november är sista dagen, meddelar Skatteverket.

Då måste den som vill ansöka om jämkning ha skickat in sin ansökan för att rätt skatt ska dras under hela 2027. Annars riskerar många att få kvarskatt.

– Olika faktorer påverkar vad just du ska betala i skatt, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, i ett uttalande.

– Det går att ta med alla sorters inkomster och avdrag i en jämkningsansökan, men framför allt är jämkning det bästa sättet att undvika att för lite skatt dras på dina löne- och pensionsutbetalningar.

Många nyblivna pensionärer

Av de som får kvarskatt är nyblivna pensionärer överrepresenterade, enligt Skatteverket. Anledningen är att pensionärer ofta får pensionsutbetalningar från flera håll, där var och en av dem inte kan veta vad den totala inkomsten landar på.

– Det här gäller även de personer som tar ut pension men fortsätter att arbeta, uppger Skatteverket.

– Det finns flera sätt att undvika kvarskatt. Ett sätt är att be den som betalar ut lön eller pension att dra mer skatt. Ett annat sätt är att ansöka om jämkning hos Skatteverket.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

200 000 pensionärer

För inkomståret 2025 var det många som fick kvarskatt. Bland de som fick sitt besked om slutlig skatt i juni var sista inbetalningsdag i september, och det totala antalet som fick betala tillbaka var 712 000. Hela 200 000 av dem var pensionärer.

– Det är vanligt med kvarskatt när en person har flera utbetalare, vilket många med pension har. Det är därför viktigt att planera sina pensionsutbetalningar och vilken skatt som ska dras, sade Johan Schauman då.

Hemsida eller blankett

Ansökan om jämkning görs på Skatteverkets hemsida eller via en blankett. På hemsidan finns också möjlighet att räkna ut den rätta skatten som ska dras.

– När du ansöker om jämkning inför ett kalenderår kallas det för att du ansöker om särskild beräkningsgrund, uppger Skatteverket.

– Om du har ansökt om särskild beräkningsgrund och är ansluten till en digital brevlåda får du beslutet i mitten av december. Annars skickas det med post till din folkbokföringsadress i början av januari.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen