29 maj 26

Stor förvirring: Ryssland har öppnat eld mot ”mystiskt objekt” på natthimlen

2025 04 11

Vilda spekulationer har uppstått efter att Ryssland beskjutit ett oklart föremål i luften.

Flera motstridiga rapporter som motsäger varandra har dykt upp i landet efter att det ryska luftförsvaret genomfört en operation över Moskva under nattetid.

Den amerikanska tidningen Newsweek beskriver det som att Ryssland besköt ett “mystiskt objekt” på himlen.

Enligt ryska statliga nyhetsbyrån RT handlar det om en “helikopterdrönare”. 

Kanalen hävdar även att objektets närvaro innebar att en sådan typ av drönare nu för första gången använts för att attackera Moskva under kriget.

Hävdar annat

Flera ryska kanaler på sociala medieplattformen Telegram hävdar dock annat.

Många uppgifter gör gällande att Rysslands luftförsvar istället av misstag har gett sig på en av sina egna militärhelikoptrar.

– I Moskvaregionen förväxlades en helikopter av misstag med en ukrainsk drönare och luftvärnssystem avfyrade mot den. De misslyckades med att skjuta ned den, framhåller exempelvis kanalen AP Wagner, kopplad till den ryska paramilitära organisationen Wagnergruppen, enligt Newsweek.

– Det är en helikopter, din dumma ***, hörs även ett ögonvittne ropa i en video som delats av ASTRA Telegram, som drivs av oberoende ryska journalister.

"Blev så skrämda"

Andra ryska Telegram-kanaler, bland annat Mash, menar att Ukraina för första gången skickat ut en attackdrönare av “helikoptertyp”, och att det var den som sågs över Moskva.

– Ukraina använde helikopterdrönare för första gången någonsin i nattliga attackförsök mot Moskva-regionen, hävdar RT på X.

Men proukrainska konton och OSINT-analytiker, det vill säga öppna källor från underrättelseverksamhet, menar att det i själva verket handlade om en rysk helikopter.

– Ryssarna blev så skrämda att det slutade med att de sköt ned sin egen flygmaskin. Vem behöver fiender med luftförsvar som det? skriver den uppmärksammade Estlandsbaserade bloggaren WarTranslated på X.

Varken Ryssland eller Ukraina har officiellt kommenterat attacken.

Läs mer på Ekonomibladet: Ekonomisk kalldusch för Putin – Kreml “bevakar situationen noga”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Ukrainsk precisionsattack – ryssarna famlar i totalt mörker

2026 07 05

Under natten har den ukrainska militären slagit till.

Striderna fortsätter.

Samtidigt som Ryssland återkommande slår mot det ukrainska folket har också ryssarna i allt större utsträckning fått känna av krigets konsekvenser.

Ukraina har den senaste tiden intensifierat sina attacker mot Krym och i natt har nya mål träffats.

– Ukraina har slagit till mot flera transformatorstationer på Krym under natten, vilket har lett till att det ryskockuperade området hamnat i ett strömavbrott, rapporterar Kyiv Independent.

Två stationer

Enligt tidiga uppgifter är det transformatorstationerna Bakhchysarai och Zymyne på den ockuperade halvön som har träffats.

Elen har slagits ut och släckt ner regionen för ryssarna.

– Ukraina slår regelbundet mot militär infrastruktur djupt inne i Ryssland och ockuperade områden för att försöka minska Moskvas förmåga att fortsätta sitt krig, framhåller tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland"

Ryssland slår till

De ryska trupperna har också slagit till under natten.

Flera missiler och omkring 125 attackdrönare har avfyrats mot Ukraina, rapporterar RBC-Ukraine.

Majoriteten ska ha upptäckts och skjutits ner, enligt det ukrainska flygvapnet.

– Attacken fortsätter, det finns flera fientliga drönare i luftrummet, varnar flygvapnet i ett inlägg på Telegram.

– Följ säkerhetsreglerna!

Slår till allt oftare

Ukraina har under det senaste halvåret intensifierat sina attacker rejält.

Antalet anfall mot ryskt territorium har ökat med över 1 000 procent, i jämförelse med tidigare år, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till uppgifter från den ukrainska militären.

– De för med sig krigets smärtsamma konsekvenser in på ockupanternas territorium. Det finns inte längre någon säker bakre linje för fienden, säger befälhavaren för de obemannade systemstyrkorna, Robert "Madyar" Brovdi, enligt tidningen.

Under den senaste månaden uppger den ukrainska militären att över 170 ryska anläggningar har träffats.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Telegram/Exilenova Plus

Text: Redaktionen