29 maj 26

Stor förvirring: Ryssland har öppnat eld mot ”mystiskt objekt” på natthimlen

2025 04 11

Vilda spekulationer har uppstått efter att Ryssland beskjutit ett oklart föremål i luften.

Flera motstridiga rapporter som motsäger varandra har dykt upp i landet efter att det ryska luftförsvaret genomfört en operation över Moskva under nattetid.

Den amerikanska tidningen Newsweek beskriver det som att Ryssland besköt ett “mystiskt objekt” på himlen.

Enligt ryska statliga nyhetsbyrån RT handlar det om en “helikopterdrönare”. 

Kanalen hävdar även att objektets närvaro innebar att en sådan typ av drönare nu för första gången använts för att attackera Moskva under kriget.

Hävdar annat

Flera ryska kanaler på sociala medieplattformen Telegram hävdar dock annat.

Många uppgifter gör gällande att Rysslands luftförsvar istället av misstag har gett sig på en av sina egna militärhelikoptrar.

– I Moskvaregionen förväxlades en helikopter av misstag med en ukrainsk drönare och luftvärnssystem avfyrade mot den. De misslyckades med att skjuta ned den, framhåller exempelvis kanalen AP Wagner, kopplad till den ryska paramilitära organisationen Wagnergruppen, enligt Newsweek.

– Det är en helikopter, din dumma ***, hörs även ett ögonvittne ropa i en video som delats av ASTRA Telegram, som drivs av oberoende ryska journalister.

"Blev så skrämda"

Andra ryska Telegram-kanaler, bland annat Mash, menar att Ukraina för första gången skickat ut en attackdrönare av “helikoptertyp”, och att det var den som sågs över Moskva.

– Ukraina använde helikopterdrönare för första gången någonsin i nattliga attackförsök mot Moskva-regionen, hävdar RT på X.

Men proukrainska konton och OSINT-analytiker, det vill säga öppna källor från underrättelseverksamhet, menar att det i själva verket handlade om en rysk helikopter.

– Ryssarna blev så skrämda att det slutade med att de sköt ned sin egen flygmaskin. Vem behöver fiender med luftförsvar som det? skriver den uppmärksammade Estlandsbaserade bloggaren WarTranslated på X.

Varken Ryssland eller Ukraina har officiellt kommenterat attacken.

Läs mer på Ekonomibladet: Ekonomisk kalldusch för Putin – Kreml “bevakar situationen noga”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 26

Larm om Visa och Mastercard

2026 08 18

Det kommer nu larm om svenska bankkort, inklusive de två stora märkena Visa och Mastercard.

Varningen utfärdas av cybersäkerhetsföretaget NordVPN.

Enligt företaget ligger flera svenska bankkort ute till försäljning på dark web, en dold och krypterad del av internet där användare kan vara anonyma.

De stulna betalkorten reas i princip ut.

– På dark web säljs stulna betalkort för ett medianpris på omkring 11 dollar – mindre än vad en kaffe och en kanelbulle kan kosta på stan, rapporterar NordVPN.

Dessutom kan användare på dark web komma över kapade id-handlingar för några extra hundralappar.

– Ett svenskt ID-kort eller körkort kostar cirka 34–35 dollar. En så kallad ”fullz”, alltså en komplett uppsättning personuppgifter kopplade till en individ, kostar runt 90 dollar, framhåller företaget.

”Lätt att stjäla”

Kartläggningen visar även att svenska Office 365-konton säljs för omkring 27,50 dollar, vilket motsvarar cirka 260 kronor. Inloggningsuppgifter till streamingtjänster som Netflix säljs för mindre än 50 kronor och konton på sociala medier värderas till omkring 115 kronor.

– Många föreställer sig att datastöld är en dramatisk och riktad attack. I verkligheten är det ofta betydligt mer vardagligt: lösenordet till din e-post, ditt Netflix-konto eller sparade kortuppgifter, säger Marijus Briedis, CTO på NordVPN.

– Den information du knappt tänker på är precis den som är vanligast och billigast på dark web, just eftersom den är lätt att stjäla

LÄS OCKSÅ: Stor rusning på villamarknaden

Så skyddar du dig

Den som vill skydda sina personuppgifter behöver inte göra några omfattande förändringar, enligt Marijus Briedis.

– Cybersäkerhet handlar i grunden om att ta kontroll över sina digitala vanor. Genom att använda starka och unika lösenord, aktivera multifaktorautentisering, använda VPN på offentliga nätverk och tänka efter kring vilken information man delar kan man minska risken betydligt, säger han och tillägger:

– Cyberkriminella söker ofta efter den enklaste vägen in, så små förändringar i vardagen kan göra stor skillnad.

ANDRA LÄSER: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Jarmoluk

Text: Redaktionen