STOR FÖRVIRRING: Rusning till event i Sverige

2023 12 05

I helgen är det dags för barndansuppvisning på Mimers hus i Kungälv.

Ett evenemang som väckt ett enormt intresse – biljetterna har sålt slut i rekordfart.

Men det är inte påhejande föräldrar som kastat sig över biljetterna.

I stället är det grundlurade hiphop-fans som stått för köpen.

– I slutet av förra veckan kom det flera arga samtal från föräldrar som inte hade lyckats få biljetter till sitt barns uppvisning. Då började vi ana att någonting inte stod rätt till, säger kulturchefen i Kungälvs kommun, Matilda Skön, till Kungälvs-Posten.

”Helt sanslöst!”

Hiphop-fansens stora intresse förklaras av namnet på dansuppvisningen: ”Jul och kul”.

”Jul” är inte bara det svenska namnet på högtiden i december, utan det är även namnet på en av Europas största rappare.

Med hjälp av algoritmer har barnens dansuppvisning marknadsförts som en stor hiphop-konsert med Frankrikes största rappare ”Jul”.

Eventet har dykt upp på stora sidor som Bandsintown, Shazam och Vibrate.com.

Entusiastiska hiphop-fans har trott att de kommit över en biljett till en konsert med ”Jul” till fyndpriset 60 svenska kronor.

– Det är helt sanslöst! Jag fattar inte riktigt hur det har gått till men någonstans har väl den smarta AI-algoritmen snappat upp orden jul och hiphop på Kungalv.se och ansett att det är en trovärdiga sida. Sedan har det tagit fart, säger Matilda Skön till Kungälvs-Posten.

Kommunen dementerar

Kungälvs kommun har tvingats dementera uppgifterna på sin hemsida.

– Det finns utomstående webbplatser som felaktigt marknadsför att den franska artisten Jul ska uppträda på detta evenemang. Detta stämmer inte, framhåller man i ett uttalande.

Fakta Jul

- Julian Mari, mer känd som ”Jul”, är en fransk rappare

- Han har sålt mer än fem miljoner album

- I februari 2020 blev han den mest sålda hiphop-artisten i fransk historia

Foto: A. Marples 

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen