STOR FÖRVIRRING: Rusning till event i Sverige

2023 12 05

I helgen är det dags för barndansuppvisning på Mimers hus i Kungälv.

Ett evenemang som väckt ett enormt intresse – biljetterna har sålt slut i rekordfart.

Men det är inte påhejande föräldrar som kastat sig över biljetterna.

I stället är det grundlurade hiphop-fans som stått för köpen.

– I slutet av förra veckan kom det flera arga samtal från föräldrar som inte hade lyckats få biljetter till sitt barns uppvisning. Då började vi ana att någonting inte stod rätt till, säger kulturchefen i Kungälvs kommun, Matilda Skön, till Kungälvs-Posten.

”Helt sanslöst!”

Hiphop-fansens stora intresse förklaras av namnet på dansuppvisningen: ”Jul och kul”.

”Jul” är inte bara det svenska namnet på högtiden i december, utan det är även namnet på en av Europas största rappare.

Med hjälp av algoritmer har barnens dansuppvisning marknadsförts som en stor hiphop-konsert med Frankrikes största rappare ”Jul”.

Eventet har dykt upp på stora sidor som Bandsintown, Shazam och Vibrate.com.

Entusiastiska hiphop-fans har trott att de kommit över en biljett till en konsert med ”Jul” till fyndpriset 60 svenska kronor.

– Det är helt sanslöst! Jag fattar inte riktigt hur det har gått till men någonstans har väl den smarta AI-algoritmen snappat upp orden jul och hiphop på Kungalv.se och ansett att det är en trovärdiga sida. Sedan har det tagit fart, säger Matilda Skön till Kungälvs-Posten.

Kommunen dementerar

Kungälvs kommun har tvingats dementera uppgifterna på sin hemsida.

– Det finns utomstående webbplatser som felaktigt marknadsför att den franska artisten Jul ska uppträda på detta evenemang. Detta stämmer inte, framhåller man i ett uttalande.

Fakta Jul

- Julian Mari, mer känd som ”Jul”, är en fransk rappare

- Han har sålt mer än fem miljoner album

- I februari 2020 blev han den mest sålda hiphop-artisten i fransk historia

Foto: A. Marples 

Text: Redaktionen


21 nov 2025

JUST NU: Stor bojkott inleds i Sverige – mitt julhandeln

2025 11 21

Julen närmar sig med stormsteg.

Därmed drar julhandeln nu igång på allvar.

Men då meddelar över var tredje svensk att man aktivt kommer att avstå att köpa amerikanska varor inför årets högtid, vilket framgår av en ny Yougov-undersökning som presenteras på fredagen.

Bakgrunden är att nästan hälften av svenskarna, 46 procent, skyller på USA:s president Donald Trump för att det blivit dyrare i Sverige.

Republikanen får till och med skulden för dyr julmust.

Det säger något om hur stort avtryck Trump har gjort när han får skulden för allt från världsekonomin till dyr julmust och skinka. Hans tullpolitik har säkert haft viss påverkan, men om han verkligen förtjänar skulden för hela julbordet låter jag vara osagt, säger Nikolai Kiim, grundare av Presentbolaget, i en kommentar till undersökningen.

36 procent ska bojkotta

Enligt Yougov svarar 36 procent att de kommer att avstå amerikanska varor i jul. Det handlar om såväl julklappar som pynt och livsmedel.

En mindre andel, 17 procent, håller inte med och anser att Trump inte är en bidragande orsak till stigande priser och 6 procent har inte märkt någon skillnad alls.

– Vi ser också ett nytt mönster där internationell politik påverkar svenska vardagsval. När var tredje svensk aktivt undviker amerikanska produkter visar det att konflikter och handelsrelationer börjar speglas i våra inköp även på en så traditionstyngd marknad som julen, säger Nikolai Kiim.

Prognosen: billigare nästa år

Prisutvecklingen i Sverige påverkas dock av betydligt fler faktorer, och sannolikt till större del, än vem som är president i USA. Orsakerna till att exempelvis matpriserna stiger är globala, då bland annat världsmarknadspriser och svaga skördar hela tiden påverkar priserna i butik.

Enligt Statistiska centralbyrån, SCB, kan det dock konstateras att maten blivit dyrare. Efter en period med lägre matpriser svängde trenden uppåt igen i oktober och priserna steg med 0,4 procent jämfört med september. 

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Under det senaste året har matpriserna totalt stigit med 3,7 procent.

Sötsaker och glass hör till de varor som blev dyrare i oktober. Även kött och fisk steg något i pris i oktober jämfört med månaden innan, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.

I onsdags kunde dock Länsförsäkringar meddela att det väntas bli billigare för svenskarna under 2026. 

– Det ser ljusare ut när stora kostnadsposter som boende, el och mat minskar 2026. Tillsammans med reallöneökningar och skattesänkningar kommer barnfamiljers hushållskassa att stärkas, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar till prognosen.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto:  E. Zhyvchik

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainas stora dröm krossad i tusen bitar

2025 11 21

Ukraina kommer aldrig att få bli medlem i Nato.

Det framgår i utkastet på den amerikanska fredsplanen mellan Ukraina och Ryssland som har läckt, rapporterar flera medier.

– Donald Trumps senaste plan för att avsluta kriget i Ukraina innebär att territorium avträds till Ryssland, Ryssland återinträder i G8 och Ukraina förbjuds att gå med i Nato, skriver exempelvis The Guardian.

En krossad dröm

Ett Natomedlemskap har ofta beskrivits som en dröm för Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Försvarsallians generalsekreterare Mark Rutte har tidigare dessutom talat om att landets väg in i Nato är “oåterkallelig”.

– Ukrainas oåterkalleliga väg in i Nato finns där, och det är mitt antagande att det fortfarande finns där efter toppmötet, sade Rutte inför Natos stora toppmöte i somras.

Men i USA:s nya fredsplan, som består av 28 punkter, utesluts ett sådant scenario.

Finns en "Natoliknande" garanti

Det uppges dock finnas en Natoliknande säkerhetsgaranti i utkastet, enligt Axios.

Den punkten beskriver att en attack mot Ukraina ska betraktas som en attack mot “hela den transatlantiska gemenskapen”.

Exakt vad formuleringen skulle förpliktiga är oklart.

LÄS MER: ”Zelenskyj och Trump överens” – uppgifter om tvärvändning

"Fullständig kapitulation"

Ukraina har bekräftat att Zelenskyj officiellt har mottagit ett utkast på en fredsplan från amerikanerna.

Enligt USA skulle den kunna “återuppliva diplomatin”.

Många kritiska röster har höjts till det amerikansk-ryska förslaget, som enligt Axios förhandlats i hemlighet.

Bland annat på grund av att Ukraina måste överlämna territorium till Ryssland och halvera militären.

Planen motsvarar en fullständig ukrainsk kapitulation, bedömer den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

LÄS OCKSÅ: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: President of Ukraine 

Text: Redkationen