STOR FÖRVIRRING: Rusning till event i Sverige

2023 12 05

I helgen är det dags för barndansuppvisning på Mimers hus i Kungälv.

Ett evenemang som väckt ett enormt intresse – biljetterna har sålt slut i rekordfart.

Men det är inte påhejande föräldrar som kastat sig över biljetterna.

I stället är det grundlurade hiphop-fans som stått för köpen.

– I slutet av förra veckan kom det flera arga samtal från föräldrar som inte hade lyckats få biljetter till sitt barns uppvisning. Då började vi ana att någonting inte stod rätt till, säger kulturchefen i Kungälvs kommun, Matilda Skön, till Kungälvs-Posten.

”Helt sanslöst!”

Hiphop-fansens stora intresse förklaras av namnet på dansuppvisningen: ”Jul och kul”.

”Jul” är inte bara det svenska namnet på högtiden i december, utan det är även namnet på en av Europas största rappare.

Med hjälp av algoritmer har barnens dansuppvisning marknadsförts som en stor hiphop-konsert med Frankrikes största rappare ”Jul”.

Eventet har dykt upp på stora sidor som Bandsintown, Shazam och Vibrate.com.

Entusiastiska hiphop-fans har trott att de kommit över en biljett till en konsert med ”Jul” till fyndpriset 60 svenska kronor.

– Det är helt sanslöst! Jag fattar inte riktigt hur det har gått till men någonstans har väl den smarta AI-algoritmen snappat upp orden jul och hiphop på Kungalv.se och ansett att det är en trovärdiga sida. Sedan har det tagit fart, säger Matilda Skön till Kungälvs-Posten.

Kommunen dementerar

Kungälvs kommun har tvingats dementera uppgifterna på sin hemsida.

– Det finns utomstående webbplatser som felaktigt marknadsför att den franska artisten Jul ska uppträda på detta evenemang. Detta stämmer inte, framhåller man i ett uttalande.

Fakta Jul

- Julian Mari, mer känd som ”Jul”, är en fransk rappare

- Han har sålt mer än fem miljoner album

- I februari 2020 blev han den mest sålda hiphop-artisten i fransk historia

Foto: A. Marples 

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen