STOR FÖRVIRRING: Rusning till event i Sverige

2023 12 05

I helgen är det dags för barndansuppvisning på Mimers hus i Kungälv.

Ett evenemang som väckt ett enormt intresse – biljetterna har sålt slut i rekordfart.

Men det är inte påhejande föräldrar som kastat sig över biljetterna.

I stället är det grundlurade hiphop-fans som stått för köpen.

– I slutet av förra veckan kom det flera arga samtal från föräldrar som inte hade lyckats få biljetter till sitt barns uppvisning. Då började vi ana att någonting inte stod rätt till, säger kulturchefen i Kungälvs kommun, Matilda Skön, till Kungälvs-Posten.

”Helt sanslöst!”

Hiphop-fansens stora intresse förklaras av namnet på dansuppvisningen: ”Jul och kul”.

”Jul” är inte bara det svenska namnet på högtiden i december, utan det är även namnet på en av Europas största rappare.

Med hjälp av algoritmer har barnens dansuppvisning marknadsförts som en stor hiphop-konsert med Frankrikes största rappare ”Jul”.

Eventet har dykt upp på stora sidor som Bandsintown, Shazam och Vibrate.com.

Entusiastiska hiphop-fans har trott att de kommit över en biljett till en konsert med ”Jul” till fyndpriset 60 svenska kronor.

– Det är helt sanslöst! Jag fattar inte riktigt hur det har gått till men någonstans har väl den smarta AI-algoritmen snappat upp orden jul och hiphop på Kungalv.se och ansett att det är en trovärdiga sida. Sedan har det tagit fart, säger Matilda Skön till Kungälvs-Posten.

Kommunen dementerar

Kungälvs kommun har tvingats dementera uppgifterna på sin hemsida.

– Det finns utomstående webbplatser som felaktigt marknadsför att den franska artisten Jul ska uppträda på detta evenemang. Detta stämmer inte, framhåller man i ett uttalande.

Fakta Jul

- Julian Mari, mer känd som ”Jul”, är en fransk rappare

- Han har sålt mer än fem miljoner album

- I februari 2020 blev han den mest sålda hiphop-artisten i fransk historia

Foto: A. Marples 

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen


16 jul 2026

Ryssland vädjar till stormakt – behöver hjälp direkt

2026 07 16

Ryssland har vänt sig till en stormakt om hjälp.

Ryssland uppges ha bett Indien om mer bensin.

Stormakten nekar dock att bensin ska vara på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Söker nya leveranser

Ryssland har vänt sig till indiska raffinaderier för att öka importen av bensin, enligt industrikällor som Reuters hänvisar till.

De ryska energijättarna Rosneft, Gazprom Neft och Lukoil uppges ha kontaktat indiska företag för att få tillgång till större mängder bränsle.

– Källor vid tre indiska statliga raffinaderier uppgav att ryska företag hade kontaktat dem för att köpa mer bensin, men att de inte har några överskottsvolymer att exportera, skriver Reuters.

Enligt uppgifterna ska Ryssland även ha vänt sig till Kazakstan för att köpa in bensin efter att landets egna raffinaderier fått stora problem.

Leveranserna ska enligt Reuters sannolikt gå genom mellanhänder och handelsbolag.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Indien nekar

Minst 40 000 ton bensin uppges redan vara på väg mot Ryssland, men de berörda raffinaderierna förnekar att de säljer bränsle direkt till ryska bolag.

Även Indiens oljeminister Hardeep Singh Puri nekar till uppgifterna.

– Indien har inte sålt bensin till Ryssland, men det kan ha skett genom handelsbolag, säger Puri enligt Reuters.

Slår mot rysk raffinering

Den akuta bränslekrisen uppges vara en följd av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Angreppen har slagit ut delar av landets raffinaderikapacitet, vilket har minskat produktionen av bensin, diesel och andra oljeprodukter.

Enligt Reuters uppgifter kan nära 40 procent av Rysslands raffinaderikapacitet vara ur funktion under de kommande två månaderna, även om inga nya attacker genomförs.

Rysslands bearbetning av råolja ska ha sjunkit till omkring 3,91 miljoner fat per dag i juli 2026 – den lägsta nivån på 21 år.

Som en följd av situationen har Moskva infört flera exportbegränsningar.

Ryssland har stoppat export av bensin sedan april, flygbränsle sedan juni och diesel från juli.

Trots de nya leveranserna från Indien och andra länder väntas mängderna inte vara tillräckliga för att lösa Rysslands problem.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin helt desperat – kan attackera sitt eget land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen