Stor förvirring efter tidsomställning – oklart vad klockan är

2023 03 26

Det råder stora oklarheter i Libanon efter omställningen av klockan.

Libanon hade, precis som många andra länder, planer på att ställa om till sommartid.

Men regeringen beslutade sig för att skjuta upp saken, och landet tycks nu ha två olika tidszoner på samma gång.

Premiärministern Najib Mikati har meddelat att landet kommer gå in i sommartid senare i april på grund av ramadan, någonting som landets kristna inte gått med på, uppger ABC News.

– Jag hade ett möte klockan 08 och en lektion klockan 09, men nu kommer det ske samtidigt, säger en japansk arbetare i landet.

Lett till skämt

Trots beslutet från regeringen är det många, däribland skolor och tv-bolag, som har ställt fram klockan.

Omständigheterna har lett till skämtsamheter kring “muslimsk tid” och “kristen tid” i landet.

Sökmotorer på internet har under morgonen visat olika resultat gällande tiden i Libanon.

Kan vara distraktion

Många ser händelsen som en distraktion från landets större ekonomiska och politiska problem.

Libanon är mitt i den största finanskrisen i landets moderna historia.

Tre fjärdedelar av befolkningen lever i fattigdom och den internationella valutafonden har varnat för hyperinflation.

Landet har dessutom varit utan president sedan oktober då parlamentet misslyckats med att hitta en ersättare.

Onödig och skadlig

I Sverige gick tidsomställningen smidigare och sommartid gäller nu.

Sömnforskaren Christian Benedict anser att omställningen kan vara onödig och skadlig, rapporterar SR.

– Vi har en ökad risk för trafikolyckor och andra problem på samhällsnivå, inte på individuell nivå, säger han.

Ställt om automatiskt

Mörkare morgnar och ljusare kvällar väntar nu när det råder sommartid i Sverige.

Klockan två inatt skedde omställningen och tiden vreds fram en timme.

Mobiltelefoner, datorer och andra smarta apparater ställer om tiden automatiskt men klockor behöver vridas fram manuellt.

Sommartiden varar fram till sista söndagen i oktober vilket i år är den 29:e när klockan vrids tillbaka.

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen