Stor fördel för Sverige – glädjebesked till hushållen

2026 04 14

Det finns flera osäkerheter som kan komma att påverka Riksbankens penningpolitik. 

Det fastslår vice riksbankschef Aino Bunge under ett besök hos Sveriges största tjänstepensionsbolag, AMF.

– Den geopolitiska osäkerheten påverkar Riksbankens alla verksamhetsområden. Våra uppgifter är tydliga. Vi ska bidra till en låg och stabil inflation, ett stabilt finansiellt system och till att betalningar kan göras även i kris och krig. Det skapar förutsättningar för en god ekonomisk utveckling i Sverige, säger vice riksbankschefen.

Fördel för Sverige

Samtidigt finns det ett ljus i mörkret.

KPIF-inflationen i Sverige – där räntekostnaderna är borträknade – har fallit tillbaka och närmar sig Riksbankens mål.

Centralbanken bedömer dessutom att inflationen kommer att sjunka ytterligare under året.

Aino Bunge beskriver utvecklingen som en ”fördel för Sverige”. Hon konstaterar att det kan innebära att hushållen kan undvika nya räntehöjningar – trots en orolig omvärld.

– Om utbudsstörningarna blir begränsade behöver de inte leda till behov av en stramare penningpolitik, eftersom inflationen bortsett från kriget i utgångsläget är låg, säger vice riksbankschefen.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

”Utesluter inget”

Bunge understryker dock att osäkerheten är stor.

Beroende på hur situationen i Mellanöstern utvecklas kan det få radikalt olika effekter på den ekonomiska utvecklingen.  

– Som jag resonerade vid vårt senaste räntemöte kan det leda till ett behov av såväl högre som lägre styrränta än i vårt huvudscenario, och jag utesluter inget av alternativen, säger Aino Bunge och tillägger att Riksbanken även behöver fokusera på andra områden än penningpolitiken.  

– Vi övervakar bland annat svenska banker så att de förblir finansiellt starka och kan motstå de finansiella effekterna av omvärldsoron samt ska se till att betalningar fungerar även i kristider. Den 1 juli får Riksbanken även ansvaret för att leda en ny funktion som ska samordna insatser vid kriser i finanssektorn och bedriva ett förberedande arbete.  

LÄS OCKSÅ: Nya hamburgerkedjan expanderar – tredje restaurangen i Sverige |

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 24

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen