7 sep 2026

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 28

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


05 nov 26

Se upp i dag – väderomslag i hela landet

2026 11 06

På fredag vaknar svenska folket till ett kyligt Sverige.

Minusgrader väntar i hela landet, uppger SMHI.

– Fredagen får en kall start med minusgrader i stort sett hela landet, och lokalt kan det vara halt på grund av frost, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Den som ska köra bil på morgonen uppmanas att vara extra vaksam.

– Nu är det dags att vara extra uppmärksam i trafiken. Svarthalka och ishalka kan snabbt göra vägarna förrädiskt hala och öka risken för olyckor, varnar Trafikverket. 

Högtryck på väg

Efter den kyliga starten väntas temperaturerna stiga under dagen på fredagen.

Till helgen väntas också mildare väder när ett högtryck drar in från söder.

– Fuktig luft drar in över södra Sverige, vilket gör att solen får samsas med mer moln. Även i norr tidvis mer moln. Mest soltimmar ser det ut att bli i södra Norrlands kustlandskap, uppger SMHI.

Kylan runt hörnet

Efter helgen bör allmänheten stålsätta sig för både kallare och blötare dagar.

Enligt SMHI:s prognos väntas kallare och ostadigare väder.

– Nästa vecka försvagas högtrycket och under veckan väntas ostadigare väder med nederbördsområden som passerar delar av landet. Kallare luft väntas också röra sig in över landet norrifrån, framhåller myndigheten.

Läs också: Stor bilhandlare i konkurs – halva försäljningen borta

Sex uppmaningar till bilister

Inför vintern har Trafikverket gåt ut med sex uppmaningar till bilister i hela landet. Myndigheten betonar att råden är viktiga att följa vid körning i vinterväglag.

Det handlar om följande uppmaningar:

- Sänk hastigheten – då får du mer tid att reagera om något oväntat händer.

- Håll extra avstånd – bromssträckan blir betydligt längre på hala vägar.

- Kör mjukt och försiktigt – undvik häftiga inbromsningar, snabba accelerationer och plötsliga rattrörelser.

- Låt bilen stå vid vinterväglag och sommardäck – risken för att förlora kontrollen över bilen är stor.

- Var uppmärksam på plötslig halka – vägbanan kan bli förrädiskt hal utan att du märker det.

- Anpassa körningen efter förhållandena – kör så att du alltid har möjlighet att behålla kontrollen över bilen.

Andra läser: Ica, Coop och Willys sticker ut – stor skillnad mot Europa 

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


5 nov 26

Skatteverket går ut med varning – gäller 500 000 svenskar

2026 11 05

Skatteverket går ut med en varning till många svenskar.

Över en halv miljon svenskar har fått skatten sänkt genom gåvor till välgörenhet.

Men nu riskerar många att gå miste om tusenlappar.

50 organisationer saknas

Den som skänker pengar till välgörenhet kan få skattereduktion på gåvan. Totalt finns det i dag 288 godkända gåvomottagare i Sverige.

Men för att det ska vara möjligt måste organisationen som tar emot pengarna vara godkänd av Skatteverket. Nu går myndigheten ut med en varning.

Ett femtiotal organisationer har ännu inte ansökt om att förnya sina godkännanden.

– En gåvomottagarorganisation måste ansöka hos Skatteverket om att bli godkänd vart tredje år och om godkännandet går ut försvinner möjligheten till skattereduktion för givarna, meddelar Skatteverket.

Nu måste organisationerna dessutom själva komma ihåg att förnya sina godkännanden.

– Tidigare skickade Skatteverket ut en påminnelse till gåvoorganisationerna när det var dags att förnya sitt godkännande. Det görs inte längre. Gåvogivare kan därför komma att mista möjligheten till skattereduktion för sin gåva, uppger myndigheten.

Läs också: Trump erkänner – ”Därför förlorade vi”

Kan missa 3 000 kronor

Det är många som kan beröras av förändringen. Enligt Skatteverket fick drygt 515 000 personer skattereduktion för gåvor som de skänkte under 2025.

För privatpersoner kan det handla om betydande belopp. Skattereduktionen motsvarar 25 procent av gåvorna och kan uppgå till högst 3 000 kronor per år.

Den som skänker 4 000 kronor under ett år kan exempelvis få 1 000 kronor i sänkt skatt. Vid gåvor på sammanlagt 12 000 kronor blir skattereduktionen 3 000 kronor.

Så kontrollerar du organisationen

Det finns dock flera villkor. Varje enskild gåva måste uppgå till minst 200 kronor och den sammanlagda summan under året måste vara minst 2 000 kronor.

Gåvorna måste dessutom gå till godkänd social hjälpverksamhet eller vetenskaplig forskning.

Den som regelbundet skänker pengar till välgörenhet bör kontrollera att mottagaren fortfarande finns med på Skatteverkets lista över godkända gåvomottagare.

Om en organisation förlorar sitt godkännande kan gåvor som lämnas efter att godkännandet upphört inte längre ge rätt till skattereduktion.

Det är alltså viktigt att kontrollera statusen innan pengarna skänks, särskilt för den som ger regelbundet till samma organisation.

Andra läser: Miljöpartiet bryter vallöfte

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen