Stor del av Sveriges befolkning går miste om tusentals kronor

2023 12 15

December anses av många vara den i särklass stressigaste månaden på hela året.

Men den är betydligt värre för en grupp i landet, varnar Länsförsäkringar Bank.

År 2023 gör kvinnor fortfarande den överlägset största delen obetalt arbete i hemmet – och ännu värre blir det i samband med julfirandet.

– Fördelningen av hushållsarbetet under julen är ingen isolerad förekomst utan ett mönster vi ser under hela året. Att kvinnor tar på sig det obetalda arbetet i hemmet bidrar i många fall till att kvinnor går miste om tusentals kronor i månaden i lön och pension, säger Trifah Chireh, pensionsekonom på Länsförsäkringar, i ett pressmeddelande.

6 000 kronor i månaden

Enligt banken utför kvinnor i snitt mellan 25 och 30 timmar mer obetalt arbete i hemmet per månad jämfört med sina män.

Räknar man om det till betalt arbete, och använder ett exempel där kvinnan jobbar som lärare, skulle kvinnan få nästan 6 000 kronor högre lön och cirka 1 000 kronor högre pension per månad om dessa timmar istället lagts på avlönat arbete.

– Julen är inget undantag från det mönster vi kan se över hela året. Kvinnor står dessutom i högre grad för majoriteten av uttagna föräldradagar, tillfällig föräldrapenning och jobbar i högre grad deltid, säger Trifah Chireh.

– Och hon blir också, möjligen som en konsekvens av detta, den som står för den största delen av det obetalda hushållsarbetet i hemmet – under hela året.

Pensionen påverkas

Skulle en kvinna, med anledning av att hon lägger ned mycket obetalt arbete i hemmet, välja att arbeta deltid får det konsekvenser för pensionen.

Detta då den baseras på den genomsnittliga inkomsten under arbetslivet. En ytterligare försvårande omständighet är att det blir tuffare att avsätta pengar till privat pensionssparande med en lägre inkomst.

– Låt julen 2023 bli en jul då du och din partner agerar och diskuterar hur ni blir mer jämställda i hemmet, uppmanar Trifah Chireh.

– Varför inte låta ett kompensationssparande bli årets julklapp till den som tar det största ansvaret i hushållet?

Foto: LinkedIn Sales Solutions

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


Unik lax till Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

2026 04 22

Den norska laxjätten Mowi är unik i sitt slag.

Företaget är världens största producent av atlantlax och har sin egen laxstam. Mowi bedriver laxodling från foder till färdig produkt.

Nu gör laxjätten en storskalig entré på den svenska marknaden.

Mowi genomför den största lanseringen inom premiumsegmentet för fisk och skaldjur i Sverige, utifrån antalet produkter som lanseras samtidigt.

Fjorton produkter lanseras på den svenska marknaden och kommer från en början att finnas tillgängliga i butikshyllorna hos Ica och Coop. Det handlar bland annat om kall- och varmrökt lax, marinerad lax och snabblagade portioner. 

Hävdar: ”Uppfyller alla förväntningar”

Jorgen Lind, Sales Manager Retail Mowi Sweden AB, tror att svenska folket kommer att uppskatta de nya produkterna.

– Svenskarna hör till de mest medvetna konsumenterna i Europa. De lägger särskild vikt vid produkternas kvalitet och deras smakegenskaper, säger han och tillägger:

– Även certifieringar som ASC, som garanterar att råvarorna kommer från hållbara källor, är mycket viktiga för dem. Samtidigt söker den svenska konsumenten mångsidiga produkter som passar vid olika tillfällen, samt format som gör det enklare att upprätthålla en hälsosam kost med betydande tidsbesparingar. Mowis produkter uppfyller alla dessa förväntningar.

LÄS MER: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen

Vill bredda sortimentet

Lanseringen har förberetts i flera år.

– Sverige är för oss en marknad med stor potential, men också en krävande marknad som ställer konkreta utmaningar inför oss. Därför har vi från början haft ett strategiskt förhållningssätt till denna fråga, och lanseringen på den svenska marknaden föregicks av nästan två års förberedelser, säger  

Mowis produkter finns i dag i 70 länder. Företagets ambition är att expandera ytterligare i Sverige och utöka sitt sortiment med nya produkter.

LÄS OCKSÅ: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: Cattalin

Text: Redaktionen