Stor debatt i EU-land – “Bör vi göra som Sverige?”

2024 03 15

En debatt rasar i Spanien angående huruvida det är en bra idé att göra som Sverige.

På sydligare breddgrader har den spanska arbetsmarknadsministern Yolanda Diaz menat att det är “galenskap” att restaurangerna i landet är öppna fram till halv tre på natten under vardagar.

Det har lett till stora diskussioner angående den kvällsbaserade livsstilen i Spanien.

Nu undrar kolumnisten Maria Ramirez om det inte är dags för Spanien att bli lite mer som Sverige.

Det gör hon i en opinionsartikel i The Guardian.

Kulturell fråga

Ramirez inleder med att ställa en tydlig fråga.

– Är Spaniens sena livsstil en värdefull del av vår kultur, eller borde vi vara mer som ett förnuftigt Sverige?

Därefter lyfter hon fram att många restauranger i Stockholm stänger redan klockan 11, medan de spanska motsvarigheterna håller öppet sent på natten.

Restaurangägare förbannade

Många spanska restaurangägare blev förbannade efter arbetsmarknadsministerns uttalande.

– Arbetsmarknadsministern tror att hon bor i Sverige istället för Spanien, sade en restaurangägare i Barcelona till El Pais.

– Den normala arbetsveckan i Sverige är en timme längre än i Spanien. Den totala tillfredsställelsen med livet är högre i Sverige, lyfter Maria Ramirez fram.

“Är inte rimligt”

Yolanda Diaz har understrukit att hon inte anser det rimligt att man i Spanien besöker restauranger och bejakar utelivet sent in på natten.

– Det är inte rimligt att Spanien är ett land där vi kallar till möten klockan 20 på kvällen. Det är inte rimligt för ett land som har sina restauranger öppna klockan 01:00, menar hon enligt EuroNews.

Kraftiga reaktioner

Kritiker till arbetsmarknadsministerns uttalande menar att restauranger och affärer som redan lider ekonomiskt kommer att få det ännu svårare om de inte kan hålla öppet sent.

Diaz framhåller att tillgången till mat, dryck och nöje sent på natten i en problematisk omfattning möjliggör att spanska arbetsgivare kan bedriva arbete sent.

Det bedöms leda till mentala problem för många arbetare, och skada Spaniens ekonomi och mående i stort.

Foto: L. Mimietz

Text: Redaktionen


12 mars 26

Rött larm utfärdat till alla med Android-telefon

2026 03 13

En högsta varning har utfärdats för alla Android-användare.

Android-användare varnas för en ny attack.

Hotet bedöms som allvarligt och kan infektera telefoner med skadlig programvara samt stjäla känslig information, rapporterar Mirror.

Hotar användare

Alla som använder Android bör vara extra försiktiga när de installerar appar.

Ett nytt angrepp har upptäckts som kan infektera telefoner med den farliga programvaran som kallas BeatBanker.

När det väl är installerat kan viruset stjäla användarnas bankuppgifter, spela in skärmen och få åtkomst till kameran på distans.

– Vår senaste upptäckt visar ett virus som använder en falsk StarLink-app, som vi bedömer är en ny variant av BeatBanker, förklarar säkerhetsteamet på Kaspersky, till Mirror.

LÄS MER: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Så fungerar attacken

Hotet använder en listig metod för att lura användare.

De som drabbas omdirigeras till en falsk version av Elon Musks Starlink-app.

Ännu mer oroande är att appen ser ut att finnas på Google Play Store, med rätt logotyper och typsnitt – men den är helt falsk.

– BeatBanker är ett utmärkt exempel på hur mobilhot blir allt mer sofistikerade och mångfacetterade. Det sprids via falska webbplatser som imiterar Google Play och förkläs till att se ut som pålitliga appar, säger Kaspersky.

Just nu har hotet främst dykt upp i länder som Brasilien, och det har ännu inte rapporterats om några fall i Europa.

Men det är ett tydligt tecken på att alla användare bör vara vaksamma och inte installera appar från okända webbplatser.

Så skyddar du din telefon

För att hålla Android-användare säkra har Kaspersky utfärdat flera råd.

Användare uppmanas endast ladda ner appar från officiella källor som Google Play Store eller tillverkarens officiella appbutik.

Kontrollera därför att du använder rätt app‑butiksapp och verifiera utvecklaren.

Användare bör även vara uppmärksamma på de rättigheter som appar begär, särskilt de som rör tillgänglighet och installation av tredjepartspaket.

LÄS MER: Diktator spårlöst försvunnen

Foto: V Khodzinskyi

Text: Redaktionen


13 mars 2026

Skattefri ersättning till hushållen – på ett villkor

2026 03 13

Hushåll nära vindkraftverk kan komma att få ersättning.

Svensk vindkraft befinner sig som bekant i en svår situation.

Omkring 90 procent av nya vindkraftsprojekt fick nej av kommunerna under förra året.

Men regeringen har framfört ett förslag som kan innebära att hushåll som bor nära ett vindkraftverk kan få skattefri ersättning.

Kan få ersättning

Beräkningar pekar på att det kan röra sig om tiotusentals kronor om året – men det exakta beloppet är ännu oklart.

Förslaget innebär att närboende till vindkraftsanläggningar ges rätt till ett belopp motsvarande en andel av de årliga intäkterna från en vindkraftsanläggning. 

Storleken på vindkraftsersättningen föreslås bero på avståndet till anläggningen.

Skattefritt

Det föreslås också en ändring i inkomstskattelagen som innebär att vindkraftsersättningen ska vara skattefri till den del ersättningen avser en privatbostad.

Det framgår av en lagrådsremiss.

Den nya lagen och lagändringen föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

– Vindkraftsersättning ska betalas av verksamhetsutövaren för en vindkraftsanläggning till ägare av bostadsbyggnader som ligger inom nio vindkraftsverkshöjder från ett vindkraftverk i en vindkraftsanläggning, menas det.

Läs mer: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Stora utmaningar

Omkring 90 procent av nya vindkraftsprojekt fick nej av kommunerna under förra året.

– Det är ett väldigt besvärligt läge med detta att det är väldigt få som får tillstånd, säger branschjuristen Ina Müller Engelbrektson till SR.

Kan bli dyrare el

På bara ett par år har kommunernas motstånd gått från 70 till 90 procent.

I praktiken innebär det utmaningar med att få fram ny elproduktion i Sverige de kommande åren.

Malin Strand vid Energiforsk kommenterar.

– Konsekvensen är att om det blir mindre el så blir ju elen dyr, säger hon.

Läs mer: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen