Stoppa vansinnet – Moderatledaren riktar skarp kritik efter ny dödsskjutning

2022 08 20

– Det är nog nu. Nu krävs en helt ny kriminalpolitik som sätter stopp för det här vansinnet.

Det säger moderatledaren tillika statsministerkandidaten Ulf Kristersson i ett videotal nu i kväll.

Han är bestört efter det nya dådet i Malmö där en 15-åring sköt en förbipasserande kvinna.

Vill ha hårdare tag

Ulf Kristersson (M) anser att S-regeringen har misslyckats med kampen mot brottsligheten och vill ha betydligt hårdare tag.

– I går skedde ännu en dödlig skjutning i Sverige. Denna gång i en galleria mitt i Malmö. Mordet ägde rum framför ögonen på hundratals – ungdomar och barnfamiljer som var där och såg fram emot

helgen.

– Istället blev de fast i en mardröm av skott, skrik och skräck, säger Ulf Kristersson (M).

– En 30-årig man avrättades i vad som tycks vara ännu en uppgörelse mellan grovt kriminella gäng.

Vem som helst kan drabbas

Det finns två saker med den senaste dödsskjutningen som gör moderatledaren extra upprörd.

– Det ena är att mordet verkar ha utförts av en 15-åring – ett barn. Det säger någonting om hur långt det har gått.

– Det andra är att även en kvinna träffades och nu vårdas för svåra skador.

– Hon råkade vara just där, just då. Den grova brottsligheten kan nu drabba vem som helst, när som helst, säger moderatledaren.

Ännu en gräns passerad

– Jag har själv tre barn, inte Malmö men i en ålder där de mycket väl hade kunnat vara i samma sorts galleria inför helgen.

– Jag har en hustru och goda vänner så när mina tankar nu går till den kvinna som nu vårdas för sina skador så tänker jag också på alla andra som kunde ha skadats. För det här angår hela Sverige.

Ulf Kristersson kräver nu att det sker förändringar och anser att Sverige behöver byta regering för att stoppa våldsspiralen.

– I går passerades ännu en gräns och nu måste det ske en förändring. Inte mer av samma sak som har lett Sverige hit.

Europas värsta grova brottslighet

– Inte fler ord om att det här är oacceptabelt för det vet alla redan. Nu krävs en helt ny kriminalpolitik som sätter stopp på det här vansinnet, betonar Ulf Kristersson (M).

– Vi kan inte tillåta att ett barn blir mördare medan de som beställer morden kommer undan. Då är inte Sverige längre Sverige.

– Vi kan inte ha Europas värsta grova brottslighet men Europas svagaste lagstiftning. För då kommer Sverige snart bli nåt helt annat. Mordet igår var den 45:e dödskjutningen – det är lika många som hela förra året.

Blodigt Europarekord

– Vi är på god väg att slå vårt eget blodiga Europarekord.

– Jag vill samla Sverige till en helt ny kurs mot de kriminella gäng. För så här kan vi bara inte ha det. Det är nog nu. Låt oss gå från ord till handling, säger Moderaternas partiledare Ulf Kristersson i ett videotal på Facebook i kväll.

Foto Moderaterna resp. Polismyndigheten

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Flera tusen kronor på kontot – glädjebesked från Swedbank

2026 09 09

Räkna med att det blir mer pengar kvar på kontot under resterande delen av 2026.

Så lyder Swedbanks besked till en stor del av de svenska hushållen, efter att ha släppt en ny rapport på onsdagen.

Enligt storbanken kan många räkna med att kunna lägga undan flera tusen kronor i månaden för sparande och konsumtion.

Hushållens ekonomi har stärkts i år och samtliga undersökta typhushåll får ett större ekonomiskt utrymme än under 2025, säger Arturo Arques, Swedbanks och Sparbankernas privatekonom, i en kommentar.

Uppemot 37  000 kronor

För en grupp kan det bli riktigt mycket pengar kvar varje månad, nämligen sammanboende utan barn som bor i bostadsrätt. För typhushåll i Västerås och Ängelholm kan det bli ordentligt med pengar över – hela 37 000 kronor när boende och levnadskostnader räknats bort.

Men.

För den del grupper kommer små marginaler att bestå, menar Swedbank.

– Många ensamstående och unga har fortfarande små marginaler, inte minst i Stockholm, Umeå, Göteborg och på Gotland, säger Arturo Arques.

Bilen kan bli dyr

En faktor som Swedbank dock flaggar för är kostnaderna för bilen. När dessa räknas in blir bilden något annorlunda. 

– För många familjer är bilen en nödvändighet, men för ensamstående med barn och för unga kan bilkostnaderna göra det svårt att samtidigt bygga ett tillräckligt sparande. I vissa kommuner uppstår till och med ett underskott för en del när bilkostnaden inkluderas, förklarar banken.

Arturo Arques menar att bilen är en nödvändighet för många familjer.

– Men den kan äta upp en stor del av hushållets ekonomiska marginal. För ensamstående med barn handlar det på många håll om att välja mellan bil och ett tillräckligt sparande, säger han.

Andra läser: Uppgifter: Ukraina har sagt ja till Putinallierad

Så mycket ska du spara

Swedbank har en stående rekommendation om att spara cirka 10 procent av sin lön efter skatt.

Vi brukar rekommendera en buffert på två månadslöner. Bor du i en villa kan du behöva en större buffert och bor du i en hyreslägenhet en lite mindre buffert, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

Andra läser: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Swedbank resp V. Gariev

Text: Redaktionen