Stoppa vansinnet – Moderatledaren riktar skarp kritik efter ny dödsskjutning

2022 08 20

– Det är nog nu. Nu krävs en helt ny kriminalpolitik som sätter stopp för det här vansinnet.

Det säger moderatledaren tillika statsministerkandidaten Ulf Kristersson i ett videotal nu i kväll.

Han är bestört efter det nya dådet i Malmö där en 15-åring sköt en förbipasserande kvinna.

Vill ha hårdare tag

Ulf Kristersson (M) anser att S-regeringen har misslyckats med kampen mot brottsligheten och vill ha betydligt hårdare tag.

– I går skedde ännu en dödlig skjutning i Sverige. Denna gång i en galleria mitt i Malmö. Mordet ägde rum framför ögonen på hundratals – ungdomar och barnfamiljer som var där och såg fram emot

helgen.

– Istället blev de fast i en mardröm av skott, skrik och skräck, säger Ulf Kristersson (M).

– En 30-årig man avrättades i vad som tycks vara ännu en uppgörelse mellan grovt kriminella gäng.

Vem som helst kan drabbas

Det finns två saker med den senaste dödsskjutningen som gör moderatledaren extra upprörd.

– Det ena är att mordet verkar ha utförts av en 15-åring – ett barn. Det säger någonting om hur långt det har gått.

– Det andra är att även en kvinna träffades och nu vårdas för svåra skador.

– Hon råkade vara just där, just då. Den grova brottsligheten kan nu drabba vem som helst, när som helst, säger moderatledaren.

Ännu en gräns passerad

– Jag har själv tre barn, inte Malmö men i en ålder där de mycket väl hade kunnat vara i samma sorts galleria inför helgen.

– Jag har en hustru och goda vänner så när mina tankar nu går till den kvinna som nu vårdas för sina skador så tänker jag också på alla andra som kunde ha skadats. För det här angår hela Sverige.

Ulf Kristersson kräver nu att det sker förändringar och anser att Sverige behöver byta regering för att stoppa våldsspiralen.

– I går passerades ännu en gräns och nu måste det ske en förändring. Inte mer av samma sak som har lett Sverige hit.

Europas värsta grova brottslighet

– Inte fler ord om att det här är oacceptabelt för det vet alla redan. Nu krävs en helt ny kriminalpolitik som sätter stopp på det här vansinnet, betonar Ulf Kristersson (M).

– Vi kan inte tillåta att ett barn blir mördare medan de som beställer morden kommer undan. Då är inte Sverige längre Sverige.

– Vi kan inte ha Europas värsta grova brottslighet men Europas svagaste lagstiftning. För då kommer Sverige snart bli nåt helt annat. Mordet igår var den 45:e dödskjutningen – det är lika många som hela förra året.

Blodigt Europarekord

– Vi är på god väg att slå vårt eget blodiga Europarekord.

– Jag vill samla Sverige till en helt ny kurs mot de kriminella gäng. För så här kan vi bara inte ha det. Det är nog nu. Låt oss gå från ord till handling, säger Moderaternas partiledare Ulf Kristersson i ett videotal på Facebook i kväll.

Foto Moderaterna resp. Polismyndigheten

Text: Redaktionen


”Ingen annan utväg än döden” – historisk naturkatastrof i dag

2025 10 28

Orkanen Melissa är på väg mot Jamaica.

Den massiva stormen väntas bli den kraftfullaste som någonsin uppmätts på ön med vindhastigheter på 282 kilometer i timmen.

Amerikanska meteorologer varnar för "katastrofala och livshotande" konsekvenser, rapporterar BBC News.

– Den senaste rapporten från det USA-baserade National Hurricane Center (NHC) visar att Melissa är årets hittills starkaste storm, framhåller kanalen.

Flera dödsfall

Hittills har tre personer omkommit på Jamaica och ytterligare fyra dödsfall har rapporterats i Haiti och Dominikanska republiken.

Under tisdagen väntas orkanen intensifieras i styrka. Dessutom befaras Melissa ligga kvar länge över området, vilket kan leda till långvarigt skyfall och ökad risk för dödliga översvämningar och jordskred.

Stormfloder på fyra meter

Enligt FN:s Världsmeteorologiska organisation (WMO) står Jamaica inför en ”katastrofal situation”.

Hela 70 procent av landets befolkning bor nära havet och många hus är belägna på låg höjd över havet. Stora delar av befolkningen riskerar att drabbas av översvämningar, jordskred och stormfloder på upp till fyra meter, varnar WMO.

”Finns ingen annan utväg än döden”

På Haiti har tusentals människor evakuerats. I det våldsdrabbade landet befinner sig redan 1,3 miljoner människor på flykt.

Nu fruktar många döden.

– Om en orkan kommer ovanpå alla våra problem kommer vi helt enkelt att dö. Det finns ingen annan utväg än döden, säger den haitiska flyktingen Fortune Vital till Reuters.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt” 

”Kommer att öka”

NHC-chefen Michael Brennan uppmanar samtliga jamaicaner att stanna inomhus.

– Gå inte ut när orkanens öga passerar ditt område. Melissas hastighet kommer att öka och ögat kommer att börja röra sig mycket snabbt över ön, säger han enligt BBC.

LÄS OCKSÅ: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska flyg stoppas

2025 10 28

Ett ryskt flygbolag stoppar alla sina framtida flygningar.

Efter en dödlig olycka i juli har den ryska myndigheten Rosaviatsia nu beslutat att Angara Airlines inte längre får bedriva kommersiell passagerartrafik, rapporterar Moscow Times.

Flyg stoppas

Beslutet att stoppa den sibiriska flygoperatören följer efter att ett An-24-plan störtade i juli i Amurregionen, där alla 48 ombord omkom.

Rosaviatsia, den ryska luftfartsmyndigheten, har tidigare dragit in bolagets underhållscertifikat och upphävde senare godkännandet för deras flygutbildningscenter.

– Efter olyckan har vi funnit allvarliga brister i bolagets drift och säkerhetsrutiner. Det är därför vi nu drar tillbaka deras tillstånd att flyga, säger en talesperson från Rosaviatsia.

LÄS MER: Massiv rysk attack har misslyckats

Biljetter stoppas

Angara Airlines har meddelat att alla biljetter efter den 1 november inte längre säljs.

Passagerare med flyg bokade efter 5 november erbjuds full återbetalning eller ombokning via partnerbolag.

Företaget använde främst gamla sovjetbyggda Antonov An-24 och An-26 för korta regionala rutter i östra Sibirien och Fjärran Östern.

Andra flygbolag tar över

Rosaviatsia uppger att andra inhemska bolag, bland dem IrAero och Aurora Airlines, kommer att ta över Angaras rutter, inklusive flyg från Irkutsk och Khabarovsk till avlägsna orter som bara nås med flyg.

Flygsäkerhetsexperter påpekar att små regionala bolag ofta arbetar under utmanande väderförhållanden och med gamla flygplan, vilket ökar riskerna.

– Angara var en av få aktörer som höll luftförbindelserna mellan isolerade sibiriska samhällen igång. Beslutet påverkar därför många resenärer i regionen, säger en expert på ryska inrikesflyg, till Moscow Times.

Bakgrund till beslutet

Bakgrunden till beslutet har tagits efter en tragisk flygolycka i Rysslands avlägsna Amurregion, där alla personer ombord på ett Angara Airlines Antonov An-24-plan omkom.

Planet, som var på väg från Blagoveshchensk till Tynda, förlorade radaruppkopplingen under ett andra landningsförsök och kraschade i ett svårtillgängligt skogsområde cirka 15 kilometer från sin destination.

Olyckan resulterade i 48 dödsfall med 42 passagerare, inklusive fem barn, samt sex besättningsmedlemmar.

LÄS MER: Ryska börsen störtdyker

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen