STEFAN LÖFVEN: “Då började jag gråta”

2022 09 16

Terrorattacken på Drottninggatan i Stockholm 2017 var det värsta som Stefan Löfven upplevde under sina sju år vid makten.

Det berättar den förre statsministern i podden “Prata till punkt”, där Löfven samtalar med ärkebiskop Antje Jackelén, rapporterar Expressen.

Stefan Löfven skulle precis bege sig västerut i landet och besöka en skola tillsammans med sin fru Ulla när han fick höra om dådet i Stockholm.

– Först visste man inte riktigt vad det var. Sen hörde man tydligt om lastbilen och då började man tänka på hur fasansfullt det måste ha varit för de som drabbades, berättar Löfven i podden.

“Då grät jag faktiskt”

Den forne statsministern säger också att det var ett särskilt ögonblick i samband med terrorattentatet som var så gripande att tårarna föll längs med kinderna.

Det skedde dagen efter själva attacken – då Löfven besökte skadade på Karolinska sjukhuset och samtalade med en man som var där i egenskap av anhörig till en medvetslös kvinna.

– Han sade att hon tyckte så mycket om idrott. Då ser jag och förstår att hon har mist halva sitt ena ben. Det fanns inte kvar. Då minns jag att… Då grät jag faktiskt efteråt, i ett annat rum. Jag kände att det här är för hemskt, och hur många fler som drabbats och sett och tagit del av och blivit skadade.

Statsminister i sju år

Stefan Löfven tillträdde som statsminister i Sverige den 3 oktober 2014. 

– Det känns väldigt bra, det är högtidligt. Jag tar mig an det här med respekt, och jag ska göra det jag kan för att Sverige ska nå lägre arbetslöshet och bättre skolresultat, sade Löfven till SVT vid tillfället.

Han lämnade ifrån sig uppdraget hösten 2021 och efterträddes av Magdalena Andersson (S).

Regerade under flera kriser

Som statsminister var han med och regerade under en tid av bland annat skogsbränder, klimatkris, gängvåld och inte minst en pandemi. 

I samband med den sistnämnde krisen höll Löfven två tal till nationen, någonting som inte skett sedan Göran Persson (S) talade till Sverige efter mordet på dåvarande utrikesminister Anna Lindh.

Dömdes till livstid

Terrordådet på Drottninggatan i Stockholm skedde fredagen 7 april 2017.

Rakhmat Akilov körde en lastbil med full fart längs gatans gågatudel. 

Fem personer miste livet i samband med attacken, dem en 11-årig flicka. 

Den 7 juni samma år dömdes Akilov till livstids fängelse för terroristbrott.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Hissar ukrainska flaggan – soldater avancerar

2025 11 05

Den ukrainska militären har genomfört en framgångsrik offensiv operation i den hårt krigsutsatta staden Pokrovsk.

Ryska styrkor har försökt erövra den strategiskt viktiga staden i över ett år. De senaste veckorna har det rapporterats om ryska framryckningar och hårda gatustrider i de norra delarna av Pokrovsk.

Nu har Ukraina slagit tillbaka.

Den ukrainska brigaden 425th Separate Assault Regiment har återtagit stadshuset i Pokrovsk.

Brigaden har publicerat en video som visar hur den ukrainska flaggan återigen vajar från byggnaden.

”Vi gjorde vårt jobb”

Den framgångsrika operationen genomfördes under natten mot onsdagen. Två ukrainska anfallsgrupper ryckte fram och tog sig in i Pokrovsk under natten, rapporterar Kyiv Independent.

En ukrainsk soldat skadades lindrigt under insatsen.

– Han vägrade att bli evakuerad och sa att han skulle slutföra uppgiften. Han nådde målet och hissade flaggan, säger en befälhavare för brigaden i filmklippet.  

Anfallsstyrkan fick stöd av drönaroperatörer som ”eliminerade” flera ryska soldater under framryckningen mot stadshuset.

När soldaterna nådde byggnaden inleddes nästa fas i operationen. Stadshuset ”rensades” på ryska trupper, uppger den ukrainska brigaden.

– Vi gjorde vårt jobb – avancerade in i byggnaden, rensade ut fienden och hissade den ukrainska flaggan, säger en soldat som deltog i insatsen.

LÄS MER: Rysk elitenhet utslagen 

Mycket viktig stad

Pokrovsk är en strategiskt viktig väg- och järnvägsknutpunkt i östra Ukraina.

Om Ryssland skulle lyckas erövra staden kan det bana väg för ytterligare framryckningar djupare in i Donetsksregionen, rapporterar Kyiv Independent.

Ryssland har försökt ta full kontroll över hela Donetsk sedan kriget mot Ukraina inleddes 2014.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser – glatt besked för kunderna 

Foto: Ukrainas militär

Text: Redaktionen


5 november 2025

Nordisk succéserie på Netflix – världens mest sedda

2025 11 05

En dansk serie gör succé på streamingplattformen Netflix.

Tittare världen över har förälskat sig i den danska kriminal- och thrillerserien ”Legenden”, rapporterar DR.

Med sina 11,3 miljoner visningar är "Legenden" världens mest sedda icke-engelskspråkiga serie på streamingplattformen just nu.

”Verkligen överväldigande”

Succéserien är regisserad av Kasper Barfoed och Samanou Acheche Sahlstrøm.

– Det är sällan möjligt att förutspå framgång, så vi tar emot de fantastiska siffrorna med stor glädje och ödmjukhet. Det är verkligen överväldigande att så många har anammat ”Legenden”. Det är ett stort erkännande för alla otroligt begåvade människor som har hjälpt till att skapa serien, säger Samanou Acheche Sahlstrøm till DR.

Följer ung polis

Serien följer den unga polisen Tea som jobbar under täckmantel för att lära känna en knarksmugglares fru. Ju närmare relation hon får till frun, desto mer komplicerat blir hennes uppdrag.

Huvudrollerna spelas av Clara Dessau, som gestaltar polisen Tea, och Maria Cordsen, som spelar hustrun till knarkkungen som den unga polisen försöker infiltrera.

LÄS MER: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix |

Flera danska dundersuccéer

”Legenden” är långt ifrån den första danska Netflixsuccén. Landet står sedan tidigare bakom den dystopiska serien "The Rain", en av de mest sedda icke-engelskspråkiga serierna på plattformen med över 30 miljoner visningar.

Dessutom har den danska miniserien ”Reserven” blivit en av de mest populära Netflixserierna under första halvåret 2025 med hela 34 miljoner visningar.

–  ”Reserven” tidigare i år och nu ”Legenden”. Det bekräftar att vi i Danmark fortfarande kan göra speciella saker när det gäller film- och serieproduktion och nå en global publik, säger Samanou Acheche Sahlstrøm till DR.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären 

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen