STATSMINISTERN: Det finns provokatörer – Värsta sen andra världskriget

2023 01 24

Sverige befinner sig i ett ytterst allvarligt läge och samtidigt finns det provokatörer.

Det understryker Sveriges regering om det allvarliga säkerhetspolitiska.

Svåraste sen andra världskriget

Statsministern är mycket tydlig med hur problematiskt läget nu är – framförallt för de länder som står allianslösa – utanför Nato – om Ryssland vinner det pågående kriget mot Ukraina.

– Våra säkerhetspolitiska förutsättningar är de svåraste sen andra världskriget

– Låt oss inte vara naiva, vädjar Ulf Kristersson (M) till svenska folket.

Det handlar om de krafter som nu är i rörelse avseende Sveriges säkerhetspolitiska situation.

– Det finns krafter både i Sverige och utanför Sverige som vill förhindra Sverige från att bli Natomedlem, säger statsministern.

Vill förstöra för Sverige

Han konstaterar att Sverige just nu befinner sig i en väldigt kritisk situation.

Regeringen understryker att det finns personer som motverkar målsättningen att komma med i Nato.

– Det är mot den bakgrunden vi ska se att det också finns provokatörer som vill förstöra Sveriges relationer till andra länder

Sverige i utsatt läge

– Vi är i ett utsatt läge, säger Sveriges statsminister.

Han understryker att regeringen är tydlig med vad som är den absolut mest prioriterade frågan just nu.

– Ingen nationell säkerhetsfråga är nu viktigare för Sverige än att vi tillsammans med Finland snabbt blir medlemmar i Nato.

– Ingen annan fråga är lika viktig för nationell svensk säkerhet som den.

– Jag vill mana alla i Sverige att inse allvaret. Det är allvar på riktigt. Det är det värsta vi varit med om sedan andra världskriget, säger han.

– Det här är en fråga som hotar vår demokrati, säger statsministern.

Högerextremist

Högerextremisten Rasmus Paludans koranbränning har spelat både Rysslands diktator Putin och Turkiets diktator Erdogan i händerna.

Paludans koranbränning har lett till protester mot Sverige på flera håll i världen och till att Erdogan blockerar Sveriges Natointräde.

Sex av åtta partier

– Sex av åtta partier i Sverige är för den svenska Natoanslutningen, betonar statsministern.

Följande partier säger ja:

- Socialdemokraterna

- Moderaterna

- Sverigedemokraterna

- Kristdemokraterna

- Liberalerna

- Centern

Följande partier säger nej:

- Miljöpartiet

- Vänsterpartiet

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen