STATSMINISTERN: Det finns provokatörer – Värsta sen andra världskriget

2023 01 24

Sverige befinner sig i ett ytterst allvarligt läge och samtidigt finns det provokatörer.

Det understryker Sveriges regering om det allvarliga säkerhetspolitiska.

Svåraste sen andra världskriget

Statsministern är mycket tydlig med hur problematiskt läget nu är – framförallt för de länder som står allianslösa – utanför Nato – om Ryssland vinner det pågående kriget mot Ukraina.

– Våra säkerhetspolitiska förutsättningar är de svåraste sen andra världskriget

– Låt oss inte vara naiva, vädjar Ulf Kristersson (M) till svenska folket.

Det handlar om de krafter som nu är i rörelse avseende Sveriges säkerhetspolitiska situation.

– Det finns krafter både i Sverige och utanför Sverige som vill förhindra Sverige från att bli Natomedlem, säger statsministern.

Vill förstöra för Sverige

Han konstaterar att Sverige just nu befinner sig i en väldigt kritisk situation.

Regeringen understryker att det finns personer som motverkar målsättningen att komma med i Nato.

– Det är mot den bakgrunden vi ska se att det också finns provokatörer som vill förstöra Sveriges relationer till andra länder

Sverige i utsatt läge

– Vi är i ett utsatt läge, säger Sveriges statsminister.

Han understryker att regeringen är tydlig med vad som är den absolut mest prioriterade frågan just nu.

– Ingen nationell säkerhetsfråga är nu viktigare för Sverige än att vi tillsammans med Finland snabbt blir medlemmar i Nato.

– Ingen annan fråga är lika viktig för nationell svensk säkerhet som den.

– Jag vill mana alla i Sverige att inse allvaret. Det är allvar på riktigt. Det är det värsta vi varit med om sedan andra världskriget, säger han.

– Det här är en fråga som hotar vår demokrati, säger statsministern.

Högerextremist

Högerextremisten Rasmus Paludans koranbränning har spelat både Rysslands diktator Putin och Turkiets diktator Erdogan i händerna.

Paludans koranbränning har lett till protester mot Sverige på flera håll i världen och till att Erdogan blockerar Sveriges Natointräde.

Sex av åtta partier

– Sex av åtta partier i Sverige är för den svenska Natoanslutningen, betonar statsministern.

Följande partier säger ja:

- Socialdemokraterna

- Moderaterna

- Sverigedemokraterna

- Kristdemokraterna

- Liberalerna

- Centern

Följande partier säger nej:

- Miljöpartiet

- Vänsterpartiet

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen