STATSMINISTERN: Därför säger Sverige nej till Ukraina

2023 02 09

Sveriges statsminister förklarar varför det inte blir några Gripenplan till Ukraina.

Det ryska anfallskriget i Ukraina har pågått i snart ett år, och en ny rysk offensiv är att vänta i de östra delarna av landet.

Ukraina har begärt stridsflygplan från flera västländer för att skydda sig mot de ryska styrkorna.

Under torsdagen kom beskedet om att Sverige inte kommer skicka några Gripenplan, och nu förklarar Ulf Kristersson (M) hur det kommer sig.

– För svensk del är det inte aktuellt just nu. Vi har i dag ett mycket stort behov av de flygplan vi har själva. Vi har ett vasst flygvapen, men det är inte stort, säger statsministern till DN.

“Väldigt stor fråga”

Kristersson förklarar även att Sverige hjälper till på många andra områden och att han förstår varför Ukraina vill ha stridsflygplanen.

– Alla inser att det är en väldigt stor fråga som i praktiken kräver gemensamt ställningstagande. Den amerikanska ståndpunkten är väldigt tydlig. Jag tror inget enskilt land ännu har sagt att den här vägen ska man gå, menar han.

Diskussioner pågår

Efter ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj i Bryssel bekräftar Nederländernas premiärminister Mark Rutte att diskussioner pågår.

Han understryker att det sker bakom stängda dörrar, uppger CNN.

– Jag kan inte säga om det någonsin kommer hända. Men dessa diskussioner tar plats bakom stängda dörrar. Det är inte någonting som kan ske offentligt, säker Rutte om diskussionerna kring stridsflygplanen.

Ryssland ökar produktion

Den ryska politikern Dmitrij Medvedev hävdar att Ryssland kommer öka sin produktion av stridsvagnar till följd av att flera västländer skickar vapen till Ukraina.

– Igår bad vår fiende om stridsflygplan, missiler och stridsvagnar utomlands. Vad bör vi göra som svar? Vi talar om produktionen och moderniseringen av tusentals stridsvagnar, menar Medvedev.

Tackade invånarna

Under torsdagen tackade Zelenskyj EU för deras hjälp men vände sig särskilt till EU-ländernas invånare.

– Jag vill tacka er alla, jag vill tacka den europeiska unionens invånare för allt ert stöd, menade han.

Foto: Moderaterna resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: ”Vi har blivit lurade” – USA:s militär förtvivlade

2025 11 15

Den amerikanske arméministern säger att USA har lurats.

USA är det land i världen som lägger mest pengar på sin militär och brukar beskrivas som världens största militärmakt.

Nu rasar Dan Driscoll, USA:s arméminister, och menar att den amerikanska militärmakten har lurats.

Ilska mot vapenindustrin

Ilskan riktar sig mot vapenindustrin.

Dan Driscoll hävdar att stora försvarsföretag har fått USA att betala överpriser för mycket av det militära materiel som landet har köpt.

– Den amerikanska militären har blivit lurade av stora försvarsföretag att köpa dyr utrustning när billigare kommersiella alternativ skulle ha varit tillgängliga, säger den amerikanske ministern, rapporterar Reuters.

– Försvarsindustrin i allmänhet, och de största företagen i synnerhet, har lurat det amerikanska folket och Pentagon och armén.

Många olika system

Den amerikanska militären förses med flera typer av system från stora vapentillverkare.

Företrädare från armén har tidigare hävdat att en Black Hawkhelikopter, som kostar 47 000 dollar, skulle kunna tillverkas för mycket lägre summor.

– Systemet har förändrats. Ni kommer inte längre att tillåtas att göra så mot USA:s armé, säger Dan Driscoll.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen – var på väg till Pokrovsk

Ska effektiviseras

Arméministern framhåller att det är regeringens ansvar att skärpa kraven för hur vapen ska köpas in, och att tidigare regeringar har misslyckats med det.

– Armén lanserar nu ett initiativ för att effektivisera sin anskaffningsprocess. Det är en del av en övergripande ansträngning av Pentagon för att göra det möjligt för militären att snabbare skaffa teknik mitt i ett växande globalt hot, uppger Reuters.

Förra veckan kom rapporter att den amerikanska armén siktar på att köpa minst en miljon drönare under de kommande åren.

– Istället för att samarbeta med större försvarsentreprenörer vill man arbeta med mindre företag som producerar drönare, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: DoD photo by U.S. Navy Petty Officer 1st Class Alexander Kubitza

Text: Redaktionen


14 november 2025

Riksbanken varnar – högre kostnader för vanliga hushåll

2025 11 15

Riksbanken går ut med en varning till hushåll.

Många svenska hushåll har tyngts av högre kostnader de senaste åren.

Nu går Riksbankens vicechef Anna Seim ut och varnar för att det kan bli ännu värre.

Varnar för smyghöjda priser

Vice riksbankschefen Anna Seim varnar för att livsmedel kan bli permanent dyrare, rapporterar DN.

Anna Seim varnar för att priserna kan höjas omotiverat mycket – inför halveringen av matmomsen i april nästa år.

Maten har fortsatt att bli dyrare den senaste tiden, bland annat har köttpriserna stigit med runt 6 procent förra månaden jämfört med för ett år sedan.

Och nu fruktar vice riksbankschefen att leverantörer och butiker kan passa på att smyghöja priserna inför sänkningen av matmomsen.

– Det skulle kunna vara så att livsmedelsföretagen höjer priserna innan den här sänkningen, säger Anna Seim, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Så snart som möjligt”

Vice riksbankschefen är också bekymrad över att regeringens utlovade Matpriskommission inte har kommit igång med sitt arbete ännu.

Kommissionen ska övervaka att momssänkningen slår igenom i butikerna.

– Jag tror att det vore bra om man gjorde det så snart som möjligt, så att man inte får den här typen av beteendeeffekter, säger Anna Seim, enligt tidningen.

Riksbanken varnar alltså för vad som kan beskrivas som en Black Friday-effekt, alltså smyghöjning av priserna inför en sänkning, rapporterar DI.

Hon oroar sig också för de inflationsrisker som den tillfälliga sänkningen av matmomsen medför, enligt tidningen.

”Hålla koll på matjättarna”

Regeringens sänkning av matmomsen syftar till att få ner kostnaderna för hushållen, som de senaste åren har drabbats hårt av inflationen.

– Vi gör det för att underlätta för svenska familjer, det kommer vara en central del av den här budgeten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med att förslaget presenterades, enligt SVT.

Regeringen har också lovat att man ska hålla koll på dagligvaruhandeln och se till att sänkningen verkligen får genomslag.

– Vi kommer att ha koll på matjättarna, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att förslaget presenterades.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: S Bughdaryan

Text: Redaktionen