Statsministern bjuder in Märta Stenevi

2023 01 30

Statsminister Ulf Kristersson (M) bjuder in Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi till samtal.

Det meddelar han i ett inlägg på Facebook.

Samtalet kommer att handla om en fråga som Märta Stenevi lyfte under partiledardebatten för ett par veckor sedan.

– En mycket viktig fråga - den om socialt utsatta barns rättigheter och våldsutsatta barns rättigheter, framhåller statsministern.

– Och här har politiken väldigt stor betydelse. Till exempel om ett barn ska tvingas umgås med en förälder som barnet är rädd för eller inte vill träffa, fortsätter han och tillägger:

– I de här frågorna tror jag det finns goda möjligheter att jobba tillsammans i politiken - över partigränserna. Därför tog jag fasta på Märta Stenevis förslag. Vi tycker olika om mycket i politiken - men här tror jag vi tycker ganska lika.

Flera MP-profiler

Utöver Märta Stenevi har Ulf Kristersson bjudit in flera MP-medarbetare.

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) och Justitiedepartementets statssekreterare Mikael Kullberg kommer även att delta.

– För att samlas, och sätta de utsatta barnen främst, skriver statsministern.

Kräver ny lagstiftning

Det har gått drygt en månad sedan en åttaårig pojke hittades död i en lägenhet i Luleå. Pappan sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för mord, något han nekar till.

Dagens Nyheter har tidigare rapporterat om att pojkens mamma försökte hålla honom borta från pappan i över ett halvår. Men till slut gick det inte längre.

Vill se flera åtgärder

Under partiledardebatten i mitten av januari lyfte Märta Stenevi fallet med den åttaårige pojken. Hon krävde en ny lagstiftning.

–  Vi behöver ge barn rätt till egna juridiska ombud i vårdnadsmål och dra in umgänge när kvinnan och barnet bor på skyddad boende. Vi ser även det behövs en genomlysning av domstolarna och ökad kunskap kring de här frågorna, sa hon till DN efter debatten.

Märta Stenevi vill även se en skarpare nationell styrning av myndigheterna när det gäller ärenden om barn och kvinnor som riskerar att utsättas för våld.

–  Vi vill ha krav på att kommunerna måste tillhandahålla en dygnetrunt öppen ingång som ska samordna alla funktioner som en våldsutsatt kvinna kan tänkas behöva. I dag är det väldigt stora skillnader.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


JUST NU: Svenska turister flyr – tre meter höga vågor

2025 11 04

Den tropiska cyklonen Tino, lokalt känd som Kalmaegi, har dundrat in med full kraft.

Redan i helgen kom de första varningarna.

Och nu är cyklonen här.

Det snabbt växande ovädret slår kraftigt mot Filippinerna efter att ha dragit in från Stilla havet.

Hittills har minst två människor förlorat livet, rapporterar ABC News.

Tiotusentals har dessutom evakuerats för att söka skydd från stormen.

Svenskar flyr

Den nationella katastrofmyndigheten har varnat för skyfall, starka vindar och stormfloder. Vindbyarna har mätts till uppemot 57 meter per sekund, enligt Reuters.

Pagasa, Filippinernas officiella vädermyndighet, har även varnat för enorma vågor på uppemot tre meter. Samtidigt har den filippinska kustbevakningen i Samar, den östligaste av Visayas-öarna, i önationen, ställt in all sjötrafik.

Även svenska turister söker skydd. En del har tvingats lämna landet helt när stormen väntas fortsätta under tisdagen.

– Först var vi inne på att bara stanna på ett hotell och låta stormen gå över. Men sen insåg vi att oj, det här kan vara ganska allvarligt, säger 19-åriga Maja Höjelid, som befunnit sig på Filippinerna med vänner, till Aftonbladet.

– Och då kände vi att, nej, det här riskerar vi liksom inte. Det är bäst att åka vidare, fyller svenska turisten Ella Jakobsson i.

LÄS OCKSÅ: Uppgifter: “Oöverträffad tillströmning av döda ryssar”

Folk fast på hustaken

Situationen i delar av Filippinerna beskrivs för närvarande som kaotisk. I kuststaden Liloan och i Mandaue har översvämningarna nått huvudhöjd och folk sitter fast på taken.

– Vi har fått så många samtal från folk som ber oss att rädda dem från tak och från deras hus, men det är omöjligt, säger Gwendolyun Pang, generalsekreterare för filippinska Röda korset, till AP.

– Det är så mycket bråte, man ser bilar flyta runt så vi måste vänta på att översvämningen ska avta.

Filippinerna drabbas av omkring 20 tyfoner och stormar varje år. Landet är även frekvent drabbat av jordbävningar och aktiva vulkaner, vilket gör det till ett av världens mest katastrofbenägna länder, samtidigt som öarna lockar många turister.

LÄS OCKSÅ: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Arkivfoto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: “Skjut ned dem” – direkt order från Natoland

2025 11 04

Drönarna har flockats över flera Natoländer de senaste veckorna.

Larmen har hörts från bland annat Danmark, Norge, Estland och Polen.

I Belgien har drönare observerats över en militärbas under tre nätter i rad.

Nu har den belgiska militären fått nog.

Natolandets väpnade styrkor har fått order om att skjuta ned alla oidentifierade drönare som siktas över dess militära flygbaser, rapporterar Belga News Agency.

– Ordern har givits att skjuta ned dem, säger den belgiska försvarschefen Frederik Vansina i ett uttalande.

Skyndar på skyddsprogram

I söndags kväll observerades fyra drönare över flygbasen Kleine-Brogel. Samma kväll larmades polisen om ett dussintal farkoster i ett industriområde.

För närvarande är dock Belgiens resurser att bekämpa drönare av den här typen begränsade.

– Vansina tillade att ett program för att skydda Belgien mot drönare genomförs i en snabbare takt och att en plan för detta ändamål kommer att presenteras för ministerrådet inom kort, uppger den belgiska kanalen.

Polen: skjut ned allt

För en dryg månad sedan gick Polen ut med en liknande markering.,

Enligt landets premiärminister Donald Tusk kommer man att skjuta ned “alla föremål” som kränker landets luftrum.

Vi har fattat beslut om att skjuta ned alla föremål som flyger över Polen och kränker vårt luftrum, säger han enligt Reuters i slutet av september.

LÄS MER: Stora explosioner i ryskt ammunitionslager

Även Sverige har betonat att den typen av åtgärder kan bli aktuellt.

– Ryssland borde veta att om något av fiendens krigsfartyg eller stridsflygplan kommer in i vårt territorium eller våra vatten, då kommer vi att tvingas driva bort dem. Och om omständigheterna kräver det, skjuta ned det, sade försvarsminister Pål Jonson (M) till tyska RND i oktober.

Sverige har även fattat beslut om att stödja Danmark med militär antidrönarförmåga efter att grannlandet påverkats av drönare över flera flygplatser.

Besked kom inför det stora EU-toppmötet i Köpenhamn för en dryg månad sedan.

LÄS MER: Nya missiler till Ukraina – ska slå till i Ryssland

Foto: Nato

Text: Redaktionen