Statsepidemiologen går ut med uppmaning till allmänheten

2023 10 27

Smittspridningen av covid-19 ökar återigen i Sverige.

Under en enda vecka har antalet bekräftade fall ökat med hela 38 procent.

Det uppger Folkhälsomyndigheten i ett uttalande.

– Antalet bekräftade fall ökar successivt. På nationell nivå var ökningen 38 procent under vecka 41 jämfört med veckan innan, skriver myndigheten i sin senaste lägesuppdatering.

Enorm press på vården

Smittspridningen ökar pressen på sjukvården i Sverige.

Flera sjukhus har infört besöksförbud och andra tillfälliga restriktioner.

 I Västerbotten har man fått ställa in operationer på grund av ökad smitta.

Region Västernorrland har även larmat om ett mycket ansträngt läge.

Sjukhuset i Sundsvall har gått upp i stabsläge.

– Vid 16-tiden på torsdagen kom ett tiotal covidpatienter till ett redan ganska fullt sjukhus. Idag klockan 11 hade vi totalt 25 inneliggande patienter med covid, sa beredskapsorganisationens beslutsfattare Roger Westerlund i samband med beslutet.

Statsepidemiologen varnar

Sjukvården är hårt pressad.

Nu går statsepidemiolog Magnus Gisslén ut med en varning.

Enligt Gisslén är bristningsgränsen nära.

Fler sjukhus riskerar att överbelastas om smittspridningen fortsätter att öka.

– Vården har ofta ganska små marginaler och det krävs inte mycket för att det ska bli överbelastat på sjukhuset, säger han till TV4.

Uppmanar: Då ska du stanna hemma

Statsepidemiologen framhåller att de som riskerar att drabbas hårdast av viruset är personer över 65 år och de dsom tillhör en riskgrupp.

Gisslén betonar att det är extra viktigt att grupperna inte drabbas av viruset.

Därför uppmanar han allmänheten att vidta försiktighetsprinciper vid förkylningssymptom.

Stanna hemma och undvik äldre personer

– Är man riktigt förkyld och har feber är det klart att man ska stanna hemma, säger Magnus Gisslén till TV4 och tillägger:

– När man är lite mitt emellan är det svårt, då måste det egna omdömet avgöra. Man kan gå till jobbet, men undvika de som är sköra eller riktigt gamla.

Folkhälsomyndigheten uppmanar flera grupper

Folkhälsomyndigheten uppmanar flera grupper att vaccinera sig mot covid-19 i höst.

Rekommendationen gäller personer som är 65 år eller äldre, personer från 18 år som tillhör riskgrupp och personer mellan 50-64 som hittills aldrig har vaccinerat sig mot covid-19.

– För personer med ökad risk för allvarlig sjukdom är det viktigt att man vaccinerar sig mot både covid-19 och influensa enligt gällande rekommendationer, betonar Magnus Gisslén.

Foto: Lena Katarina Johansson och Linnea Linderholm, Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen


SVERIGE: Nu höjs pensionen – för hundratusentals svenskar

2023 12 06

Från och med 1 januari 2024 så kommer cirka 155 000 svenskar få en höjd pension.

Det meddelar försäkring- och pensionsbolaget Folksam.

Företaget har beslutat att inflationssäkra pensionen.  

Cirka 65 000 kunder hos företaget med förmånsbestämd tjänstepension inom ramen för KTP 2 kommer att få sin pension höjd med 6,48 procent.

Tjänstepensionen kommer även att höjas med motsvarande procentsats för cirka 90 000 kunder där pensionen inte betalats ut än.

Dessutom kan drygt 2 600 arbetsgivare räkna med premiereduceringar på 30 procent under 2024.

”Stor skillnad”

Folksam motiverar beslutet med att man vill säkerställa att pensionerna inte ”äts upp av inflationen”.

– I dessa tider när allt fler märker av den rådande ekonomiska oron och stigande priser kan höjningen av tjänstepensionen med över sex procent göra stor skillnad.

– Dessutom kommer uppräkningen av intjänad pension och reduceringen av premierna bidra till att hålla nere pensionskostnaderna för nästan 2 600 arbetsgivare.

Det säger Katrin Röcklinger, chef Affärsområde Liv på Folksam. 

Under mitten av januari 2024 skickas utbetalningsbesked ut till Folksams kunder. Där kommer det nya pensionsbeloppet att framgå.

Större procentuell höjning 2022

Förra året genomförde Folksam en procentuell större höjning av pensionerna.

Tjänstepensionerna höjdes med 10,84 procent och premiereduceringar med 60 procent.

– Folksam är finansiellt starkt och allt överskott ska gå tillbaka till våra kunder i form av exempelvis återbäring eller sänkta premier.  Vi kan se tillbaka på ett antal år med bra avkastning på våra förvaltade pensionspengar inom dessa avtalsområden och därför genomför vi nu kraftiga sänkningar av premierna för många företag, sa Katrin Röcklinger då.

Folksams förändringar av pensionen 2024

  1. Privatpersoner, drygt 155 000 personer: 
    - Pensionstillägg och fribrev inom ramen för KTP 2 höjs med 6,48 procent vilket motsvarar inflationen det senaste året 
    - Sjukpensionstilläggen höjs med 6,48 procent inom KTP2, motsvarande siffra för KTP1 är 9,14 procent 
  2. Arbetsgivare, knappt 2 600 stycken: 
    - Premiereducering för ålderspension och familjepension med 30 procent  
    - Premiereducering för sjukpension med 95 procent (KTP2) och 80 procent (KTP1) 
    - Premiereducering för premiebefrielseförsäkringen med 90 procent (KTP2) och 15 procent (KTP1) 

Källa: Folksam

Foto: F. Arw

Text: Redaktionen


SVT beklagar: Nya besked om Kalle Anka på Julafton

2023 12 06

Det här riskerar att bli sista året med “Kalle Anka och hans vänner önskar God jul”.

Sedan 1960 har tidpunkten klockan 15.00 på julafton varit helig i många hushåll.

Då sändes det omåttligt populära julinspirerade Disneyprogrammet för första gången i svensk tv – och traditionen har fortsatt genom alla år.

Men nu kommer ett oroväckande besked från SVT, rapporterar Göteborgs-Posten.

Det här kan, om det vill sig illa, bli sista året för Kalle Ankas jul.

– Vi kan inte lova någonting. Jag är ledsen, säger Karolina Stallwood, inköpschef på tv-kanalen, till tidningen när hon får frågan om hur det blir nästa år.

Locket på

SVT försäkrar visserligen att ambitionen är att Kalle Anka ska få leva vidare.

Men beslutet ligger inte i tv-kanalens händer då sändningsrättigheterna köps in från Disney – och de förhandlingarna är bundna av benhård sekretess.

Tv-kanalen kan inte ens lämna ut information om kontraktslängden – eller hur lång tid framåt som sändningsrättigheterna är säkrade.

– Jag kan tyvärr inte gå in på några sådana detaljer. SVT:s avtal med Disney är hemligt, säger Karolina Stallwood.

Förändrats flera gånger

Genom åren har Kalle Ankas jul förändrats och gjorts om flera gånger.

Bland annat har "Djungelboken" och "Askungen" försvunnit i omgångar, och 1998 saknades Robin Hood på grund av att rättigheterna hade gått ut.

Även "Tjuren Ferdinand" byttes ut vid ett tillfälle och ersattes av “Den fula ankungen” – men SVT fick backa efter en massiv kritikstorm.

Klipp har tagits bort

Flera filmer har även klippts om, ibland för att de varit för långa och ibland för att de ansetts vara våldsamma eller ur tiden.

Till exempel har en scen tagits bort från “Musse Piggs camping” där Långben sticker en gaffel i eluttaget.

Mycket uppmärksamhet fick också rensningen av förlegade nidbilder i “Tomtens verkstad”, då scenerna med en blond flicka, en svart docka och en kosackdansande man plockades bort då de ansågs symbolisera stereotyper.

Beslutet fattades av Disney – inte av SVT som var maktlösa i frågan.

Det är mer en självsaneringssak för Disney, sade SVT:s kommunikationsansvarig för Disney i Norden, Linda Andersson, till tv-kanalen vid ett tidigare tillfälle.

Intresset sjönk

I julas sjönk intresset för Kalle Ankas jul då 300 000 färre tittare bänkade sig för att titta på klassikern jämfört med året dessförinnan.

Totalt såg ändå drygt 3,4 miljoner personer programmet.

Det här året får Kalle Anka konkurrens av gamla klipp från Astrid Lindgren-filmer som ska in i tablån på julafton.

LÄS MER: SVT ändrar upplägg på julafton

Foto: Clement M resp Kin Li

Text: Redaktionen