Ställer krav på utrikes födda – nystartsår eller lägre bidrag

2024 06 25

Ett obligatoriskt nystartsår för utrikes födda ska införas.

Det föreslår Centerpartiet på partiets halvdag i Almedalen.

Utrikes födda som befunnit sig i Sverige i minst tre år utan sysselsättning ska omfattas av förslaget från C. 

Nystartsåret ska bestå av studier, praktik och jobbmatchning. När året är avslutat ska personerna få rätt till ett etableringsjobb.

Den som vägrar att delta ska straffas med ”påtagligt lägre bidrag”, enligt Centerpartiets förslag.

Partiledare Muharrem Demirok betonar dock att förslaget inte syftar till att kapa bidragen för utrikes födda i Sverige.

– Det handlar inte om att börja med att dra ner på bidraget.

– Det handlar ju om att ge dem ett intensivt år där de rustas, säger han till SvD.

Demirok: Stram integrationspolitik löser inte allt

Centerpartiets förslag omfattar 180 000 personer. Enligt partiet kan 50 000 av dem erbjudas ett ”nystartsår” per år. Det beräknas kosta 2,5 miljarder årligen.

Förslaget är en del av ett reformpaket från Centerpartiet som tagits fram för att ” få bukt med utanförskapet och få ner arbetslösheten och stärka skola och grundläggande utbildning”, rapporterar Altinget.

– Det håller inte att tro att enbart en stram integrationspolitik kommer att lösa det faktum att vi har ett enormt utanförskap i Sverige, säger Muharrem Demirok enligt tidningen.

I en kommentar till SvD uppger C-ledaren att förslaget, utöver att minska segregationen, även kan  motverka den stora bristen på arbetskraft i norra Sverige.

– Om vi inte gör någonting ganska snart och ganska drastiskt åt den icke-fungerande integrationen kommer den snart att bli ett oöverstigligt bekymmer i Sverige. Och så har vi den andra sidan av myntet där vi ser en enorm arbetskraftsbrist, inte minst i Kiruna där man måste flyga in människor utifrån.

Foto: Centerpartiet 

Text: Redaktionen


JUST NU: Höjer lönerna

2025 06 06

Regeringen har fattat beslut om att höja lönerna för statssekreterare och myndighetschefer.

Löneökningarna för myndighetschefer berör cirka 200 personer.

Det handlar bland annat om generaldirektörer, landshövdingar och rektorer för universitet och högskolor samt överdirektörer vid de större myndigheterna och länsråden vid länsstyrelserna. 

– Löneökningen för gruppen i sin helhet uppgår till strax under 3,3 procent, framhåller regeringen i ett uttalande.

Personerna som omfattas av löneökningen ingår i regeringens så kallade frikrets – det vill säga personer nära statsmakten som inte formellt ingår i regeringen. Regeringen fattar beslut om nya löner för gruppen en gång per år. 

– De enskilda lönebesluten hanteras vid respektive departement, skriver regeringen.

132 700 kronor

Lönen för statssekreterare höjs också med 3,3 procent.

Det innebär att statsminister Ulf Kristerssons statssekreterare får en ny lön på 132 700 kronor per månad.

– För övriga statssekreterare och kabinettssekreteraren är den nya lönen 119 300 kronor per månad, meddelar regeringen.

Under den genomsnittliga ökningen

Löneökningarna på 3,3 procent ligger under den genomsnittliga löneökningen i landet.

Den kollektiva löneutvecklingen på det statliga avtalsområdet uppgick till 4,3 procent mellan september 2023 och september 2024, enligt Arbetsgivarverket.

Så mycket tjänar statsministern

Ulf Kristersson tjänar i dag 198 000 kronor i månaden.

Ersättningen för övriga ministrar uppgår till 156 000 kronor i månaden.

Statsrådsarvodesnämnden bestämmer

Statsrådsarvodesnämnden är en särskilt inrättad nämnd som på riksdagens uppdrag bestämmer statsministerns och övriga ministars arvoden och avgångsersättningar.

Arvodet omprövas i regel en gång per år.

Statsrådens arvode omfattas inte av de vanliga reglerna om sjukförsäkring, föräldraförsäkring och semester, och statsrådet förutsätts alltid vara i tjänst.

– Utgångspunkten är att ett statsråd kan fullfölja sitt uppdrag, även om hon eller han kan ha förfall att utföra uppgifter till exempel på grund av sjukdom eller ledighet, framhåller regeringen på sin hemsida.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Tyskland går ut med avgörande uppgifter om Trump

2025 06 06

Ett Nato utan USA skulle få stora konsekvenser för Europa.

Försvarsalliansen skulle förlora majoriteten av sin militära kapacitet. I dag står USA för omkring 70 procent av Natos militära förmågor och kommandostrukturer.

Ett amerikanskt uttåg skulle följaktligen sätta resten av försvarsalliansen under hård press.

Trump har öppnat för amerikanskt uttåg 

USA:s president Donald Trump har öppnat för att dra USA ut ur Nato vid flera tillfällen. Hans kritik mot försvarsalliansen har dock minskat efter att flera medlemmar ökat sina försvarsutgifter.

Nu kommer ytterligare en signal som tyder på att USA kommer förbli en del av Nato.

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz framhåller att han är övertygad om att Donald Trump har ett ”stort engagemang” för Nato, rapporterar AP.

Merz går ut med beskedet efter gårdagens möte med Trump i Vita huset.

– Jag tvivlar absolut inte på att den amerikanska regeringen har ett stort engagemang för Nato, särskilt efter att vi alla enats om att göra mer. Vi ser till att vi också kan försvara oss i Europa, och jag anser att detta krav från USA var berättigat, säger förbundskanslern enligt nyhetsbyrån och tillägger:

– Vi har dragit nytta av amerikanska säkerhetsgarantier i åratal. Nu ändrar vi på det.

Fått ett definitivt ja

Merz berättar att han frågat Trump om han planerar att dra USA ut ur Nato.

–  Jag kan säga att svaret blev ett klart och tydligt nej, säger den tyske ledaren.

Kraftig upprustning

Friedrich Merz har tidigare annonserat att Tysklands militära utgifter ska öka till 3,5 procent av BNP, i linje med Natos mål.

Dessutom ska 1,5 procent av BNP gå till utbyggnad av militär infrastruktur, som vägar, broar och hamnar.

I mitten av maj meddelade Merz att Tyskland ska bygga upp Europas starkaste armé.

– Vi måste kunna försvara oss själva för att undvika att behöva försvara oss. Styrka avskräcker angripare. Svaghet, å andra sidan, lockar till sig angripare, sade förbundskanslern i ett tal till förbundsdagen.

LÄS MER: Stort besked för Trump – kraftig förändring i amerikansk ekonomi | Ekonomibladet

Foto: Official White House Photo by Gabriel Kotico

Text: Redaktionen