Ställ inte den här frågan till en svensk – folk vägrar svara

2024 12 02

Det är ganska få ämnen som svenska folket inte vill prata om med sina vänner.

Svenskarna delar gärna med sig och öppnar upp sig om allt från relationer till framtidsplaner i samtal med nära och bekanta.

Men det finns en sak som är tabu att fråga om.

Åtminstone lär du knappast få några raka eller genomgående svar.

Väldigt få vill nämligen svara på frågor eller diskutera sin privatekonomi, visar en undersökning som gjorts av Kantar Sifo på uppdrag av Marginalen Bank.

"Känsligt ämne"

Undersökningens resultat visar att svenskarna är elva gånger mer benägna att tala om sina relationer än om sina pengar.

Hela 76 procent väljer att sällan eller aldrig diskutera sin privatekonomi.

Vi förstår att pengar kan kännas som ett känsligt ämne att prata om, säger Haris Serhatlic, kommunikationschef på Marginalen Bank, i en kommentar.

Stora skillnader mellan grupperna

Totalt ingick över 1 000 deltagare från hela Sverige i undersökningen. 

Det finns också tydliga regionala skillnader i hur man ser på att svara på frågor om sin ekonomi.

När det gäller Stockholmsregionen svarade 56 procent att de sällan eller aldrig diskuterar ekonomi med sina vänner, medan motsvarande andel var 67 procent i östra Mellansverige och 81 procent i övre Norrland.

Dessutom var äldre personer överrepresenterade i hållningen.

Hela 90 procent i åldersgruppen 65-79 diskuterar inte sin ekonomi med vänner. I åldersgruppen 18-34 var siffran 61 procent och för de mellan 35-55 år var det 75 procent som sade nej till den typen av diskussioner.

Skulle finnas många fördelar

Trots att ämnet är tabu för så många svenskar är det, oväntat nog, många som faktiskt tror att det skulle finnas stora fördelar med att tala mer om sin ekonomi.

– Hela 74 procent tror att diskussioner om privatekonomi kan leda till ökad förståelse för varandra och till och med ökat välmående. De svarande ser att de kan få tips från varandra för att stärka sin ekonomi vilket är otroligt glädjande att se, säger Haris Serhatlic.

LÄS MER: Psykologen: Här är folks vanligaste hemlighet

Foto: Sofia Shultz Photography

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen