Spotify slår till – kalldusch för många användare
2026 10 25
Förra veckan släppte Spotify sin rapport för det tredje kvartalet.
Musikjätten levererade starka siffror och aktien steg.
Samtidigt har Spotify gett besked om att de kommer att agera mot alla som fuskar med familjeabonnemanget.
Det innebär att det inte längre kommer att gå att dela konto med personer utanför hushållet, rapporterar The Verge.
Spotifys ändring
Streamingtjänsten har börjat rulla ut en kontrollmetod som grundar sig i dynamiska QR-koder.
Spärren tvingar de som delar familjeabonnemang att befinna sig på samma plats.
Den som hanterar kontot genererar en QR-kod i appen, och övriga medlemmar måste sedan skanna koden med sina telefoner.
Eftersom att koden uppdateras med korta mellanrum går det inte att skärmdumpa den och skicka vidare.
“Rutinmässig förbättring”
Spotify-toppen Alex Norström bekräftar ändringen, men menar att det inte rör sig om något större krafttag.
– Det här är inte så mycket av ett krafttag som det faktiskt är en rutinmässig förbättring av våra verifieringsmetoder för vårt familjeabonnemang, säger han.
– Familjeabonnemanget har funnits länge. Det har funnits i, jag tror det är nära 12–13 år nu i Spotifys historia, och utgör en ganska betydande andel av vår abonnentbas.
Läs mer: Eluppmaning till alla med fritidshus – stäng inte av
Vill ha fler abonnemang
Draget är tänkt att öka antalet abonnemang på Spotifys lönsamma Premium-planer, uppger Techcrunch.
Detta istället för att tillåta utflugna vuxna barn eller vänner som bor på olika håll att utnyttja systemet för att få ett billigare abonnemang genom att dela på ett familjekonto.
“Då listar vi ut det”
Norström säger vidare att användare kommer att försöka hitta lösningar för att fortsätta använda familjeabonnemanget som de gjorde tidigare.
– Det finns absolut sätt att med tiden hitta kryphål kring det. När det händer klurar vi ut hur vi kan förbättra det efter hand, säger han.
Läs mer: ”Kalldusch” för svenska resenärer – gäller vart man än åker
Foto: A. Shatov resp Charlesdeluvio
Text: Redaktionen


