SPORTLOV: Lavinfara i tre landskap

2023 02 19

Det finns risk för laviner på flera håll i svenska fjällen.

Sveriges nationella lavinprognoser slår fast att det just nu finns risker i tre olika landskap.

Sportlovet igång

Sportlovssäsongen har nu dragit igång och strömmen av turister och besökare vid Sveriges vintersportanläggningar är på uppgång.

Samtidigt är det fara för laviner på flera platser i fjällvärlden.

Åre och Jämtland

Det utfärdas en betydande lavinfara i Södra Jämtlandsfjällen som bland annat inkluderar Åre.

– Undvik branta sluttningar med drevsnö, uppger Naturvårdsverket som står för den nationella lavinprognosen.

– Typiska platser där drevsnön samlats är på läsluttningar nedan ryggar, åsar och hängdrivor. Planera åkningen med tanke på vad som finns nedanför.

– Faran bedöms vara högst i västra delen av området, enligt lavinprognosen.

Snöfallet och den hårda vinden fortsätter under söndagen och drevsnöflaket byggs på och blir tjockare.

Funäsdalen och Härjedalen

I Västra Härjedalsfjällen som inkluderar Funäsdalen råder det i dag söndag måttlig lavinfara.

– Terrängfällor så som stenar, träd eller svackor kan förvärra konsekvenserna av en lavin, uppger Naturvårdsverket i lavinprognosen.

– Faran kan vara högre i området runt Helags och Skarsfjällen, som har fått mest snö senaste dygnet. Här väntas även mest nysnö komma under kommande dygn.

Västra Vindelfjällen i Lappland

Precis som i Jämtland så utfärdas varning för betydande lavinfara i Västra Vindelfjällen i Sorsele och Storumans kommuner i Lappland.

– Stora mängder nysnö i kombination med vind kommer att öka lavinfaran, mest i den västra halvan av prognosområdet. Det kommer sannolikt att gå många spontana laviner i den nya drevsnön, uppger Naturvårdsverket.

– Den nya belastningen kommer också att försvaga äldre svaga lager djupare ner i snötäcket, vilket kan orsaka stora laviner.

Södra Lapplandsfjällen

Det finns betydande risker för lavinfara även i Södra Lapplandsfjällen.

– Nysnö och framför allt vind kommer att orsaka nya drevsnöproblem i området. Svag drevsnö kan orsaka farligt stora laviner, det gäller läsluttningar både på kalfjället och vid trädgränsen.

Abisko och Riksgränsen

Risken är lägre i Abisko och Riksgränsfjällen enligt lavinprognosen.

– Vi väntar oss ingen väderdramatik som ökar lavinfaran. Däremot kan vi inte avskriva lavinproblemet bestående flak. Det har gått stora laviner under veckan, vilket visar att det finns svag snö djupt i snötäcket, åtminstone på vissa sluttningar.

– Särskilt farliga platser är ofta där snötäcket går från tunt till tjockt och där det finns uppstickande stenar. 

Foto: Banff SV

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen