SPECIAL-MÄTNING: Högt betyg till SD och S – fiasko för MP

2022 10 29

Sverigedemokraterna skördar tydliga framgångar i en ny mätning samtidigt som läget för Miljöpartiet ser mörkt ut.

En ny specialmätning av Ipsos lägger fokus på vad svenska folket anser om de olika partierna och det är stora skillnader mellan de åtta partierna.

Bara SD och M får över 60 %

Ipsos har låtit undersöka vad allmänheten har för specifika åsikter om partierna genom att fråga vilka karaktärsdrag man förknippar med respektive parti.

De partier som har allra starkast drag – det vill säga högsta andelen väljare som förknippar partiet med ett specifikt karaktärsdrag – är Moderaterna och Sverigedemokraterna.

Det är de enda partierna som når upp till över 60 procent av andelen väljare som kopplar partiet till en specifik egenskap.

Tydligt resultat för SD

För Sverigedemokraterna är resultatet mycket tydligt.

-Hela 65 procent av väljarna anser att SD vill ha stora samhällsförändringar.

-48 procent anser att man vet vad partiet vill.

Samtidigt tycker 45 procent att partiet är oaktsamma med fakta om det gynnar det egna partiet.

Negativt för MP

För Miljöpartiet är mätningen negativ läsning.

De tre starkaste karaktärsdragen presenteras för varje parti och det finns ett specifikt antal karaktärsdrag som allmänheten får välja bland när de beskriver hur de ser på partierna – och Miljöpartiet är tillsammans med Kristdemokraterna det enda partiet som enbart får negativa egenskaper.

MP:s negativa karaktärsdrag får dock större procenttal än KD.

Önsketänkande

MP:s tre tydligaste karaktärsdrag är följande enligt Ipsosmätningen som presenteras av DN:

- Har en politik som bygger på önsketänkande

- Klagar mer på andra politik än pratar om vad man själv vill

- Bakåtsträvande

Glatt besked för S

För Socialdemokraterna är mätningen ett glädjebesked. Det är enda partiet som endast får uppenbart positiva egenskaper på sin topp-3-lista.

Mätningen visar på högt förtroende för Magdalena Anderssons ledarskap och Socialdemokraterna är även det parti som får högst betyg avseende regeringsduglighet.

– Väljarna har fått den politik man röstade på men kanske inte den statsminister man helst ville se, säger Nicklas Källebring vid Ipsos till DN.

Här är partiernas tydligaste egenskap:

Vänsterpartiet:

- Står på de svagaste sida (45 %)

Socialdemokraterna:

- Regeringsduglighet (51 %)

Miljöpartiet:

- Har en politik som bygger på önsketänkande (41 %)

Centern:

- Vacklar hit och dit (35 %)

Liberalerna:

- Vacklar hit och dit (39 %)

Moderaterna:

- Står på de välbärgades sida (69 %)

Kristdemokraterna:

- Klagar mer på andras politik än pratar om vad man själv vill (29 %)

Sverigedemokraterna:

- Vill ha stora samhällsförändringar (65 %)

Ipsos har visat väljarna ett antal olika egenskaper som kan kopplas ihop med partierna och därefter har väljarna fått markera vilka egenskaper man anser passar in på de olika partierna.

ANALYS

En mycket viktig faktor för partierna är att uppfattas som tydliga och att väljarna känner att de vet vad partiet vill och vad man har för riktning i politiken.

Det innebär att mätningen ger ett högt betyg till Sverigedemokraterna.

Att partiets tydligaste egenskap är att eftersträva stora samhällsförändringar innebär att partiets politik uppfattas som tydlig.

Dessutom stärks det av att partiets näst starkaste egenskap är att folk anser att man vet vad partiet vill.

Denna bild bidrar med stor säkerhet till partiets framgångar de senaste valen.

En del av de som kryssat för stora samhällsförändringar för SD och att man vet vad SD vill kan samtidigt anse att SD:s samhällsförändringar är negativa. Det innebär att egenskapen inte är enbart positiv.

Men det är allt annat lika mycket positivt för ett parti att uppfattas som tydligt. SD ökade även mest av alla partier i valet.

Positivt för Magdalena Andersson

Även för Socialdemokraterna utgör mätningen ett positivt besked.

Magdalena Anderssons parti får högt betyg vilket indikerar att partiet kan väntas utgöra en kraftfull och stark opposition till den nya högerregeringen.

Läs hela mätningen i DN.

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen