19 aug 26

SPANIEN: Vädjar till svenska turister – “Kom inte hit”

2025 03 17

Protestgrupper på Mallorca har fått nog.

Frustrationen hos lokalbefolkningen i många populära turistorter har vuxit sig allt större på senare år.

Mallorca är ett av de resmål där irritationen över turismen tycks ha nått en kritisk punkt.

Nu vädjar sju protestgrupper till turister om att inte åka dit i ett gemensamt brev, rapporterar Majorca Daily Bulletin.

Vädjar till turister

De pekar på antalet turister, rekordhöga 18,7 miljoner för hela Balearerna under 2024, en ökning med fem procent jämfört med det tidigare rekordåret 2023. 

Mallorca ”har pressats till oanade gränser”, står det i brevet.

– Girigheten och girigheten hos hotellägare, politiker, fastighetsinvesterare och ”parasiter” av alla slag” har lett till försämring av öns territorium och ekosystem, infrastrukturproblem, överfulla offentliga tjänster, gentrifiering och försämrad livskvalitet. Allt detta är resultatet av en okontrollerad turism.

“Kom inte hit”

Protestgrupperna skriver som följer.

– Våra ledare lyssnar inte på oss; det är dags att be er att INTE KOMMA. Vi behöver inte fler turister, det är faktiskt ni som är källan till vårt problem, menas det.

– I detta ögonblick har vi inget annat val än att be om er förståelse och att ni förstår att vi, Mallorcas folk, säger: NU ÄR DET NOG! STANNA HEMMA!

Populärt bland svenskarna

Mallorca är som bekant ett av de mest populära resmålen bland svenskarna.

Enligt en ny undersökning från resebyrån TUI är Mallorca tillsammans med bland annat Kreta och Rhodos bland de mest bokade resmålen till sommaren 2025.

Stora protester

Under de senaste åren har återkommande protester ägt rum i bland annat Mallorca i syfte att få fram demonstranternas meddelanden till makthavare.

Det menas från demonstranternas håll att Mallorca “säljs ut” av “giriga” makthavare som drar nytta av det stora intresset för resor till ön.

Grupperna har tröttnat på politikernas prioriteringar och fortsätter att försöka nå ut direkt till turister för att få dem att tänka om.

Foto: E. Zhyvchik

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Sovande jätten har vaknat – svenska resenärer uppmanas

2026 09 15

Den “slumrande  jätten” i Italien har återigen vaknat till liv.

Mount Etna, Europas största aktiva vulkan, hann knappt somna om innan den återigen vaknade och började spy ut rök fyra kilometer upp i luften.

Under måndagen fick vulkanen på Sicilien ett nytt utbrott vilket inledningsvis fick flygplatsen i Catania att stoppa all flygtrafik till klockan 16. Det stoppet har nu förlängts till klockan tio på tisdagen, enligt Daily Express.

– Passagerare uppmanas att kontrollera statusen för sin flygning med sina flygbolag innan de beger sig till flygplatsen, rapporterar den brittiska tidningen.

Över 90 flyg inställda

På tisdagen syns fortfarande svarta rökplymer stiga från det enorma berget. Över 90 ankomster och avgångar på Catanias flygplats, som är den femte mest trafikerade i landet, har ställts in, enligt tyska tidningen Der Bound.

– Vulkanaska kan vara en stor risk för flygplan. Den kan sugas in i motorerna och tvinga dem att stanna. Det är därför alla är så försiktiga med flygplan när det släpps ut vulkanaska, säger Boris Behncke, forskare vid Etnaobservatoriet vid National Institute of Geophysics and Volcanology, till Independent.

Svenskar uppmanas

Sicilien är ett populärt besöksmål bland svenska resenärer som besöker Italien. Svenska ambassaden har en stående uppmaning till folk som besöker området, med anledning av risken att Etna kan vakna.

På grund av askmolnen som kan uppstå under vulkanutbrott kan i enstaka fall flygplatser stängas under kortare perioder. Flygtrafiken hänvisas då till närliggande flygplatser, lyder budskapet.

Andra läser: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Flyg från Sverige

Det senaste utbrottet från Etna skedde för en månad sedan. Även i juli vaknade vulkanen, vilket också då ledde till stora problem i flygtrafiken när myndigheterna utfärdade högsta möjliga varning.

Beredskapsnivån för Etna befinner sig generellt på gul nivå, den andra nivån på en fyrgradig skala som innebär att det finns aktivitet som klassas som onormal. 

Igår utfärdades en röd flygvarning på grund av utbrottet. Ett flyg från Arlanda till Catania är planerat att avgå under onsdagen. För närvarande finns ingen information om att avgången är påverkad. 

Andra läser: Rysk turiststad i lågor

Foto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen