19 aug 26

SPANIEN: Vädjar till svenska turister – “Kom inte hit”

2025 03 17

Protestgrupper på Mallorca har fått nog.

Frustrationen hos lokalbefolkningen i många populära turistorter har vuxit sig allt större på senare år.

Mallorca är ett av de resmål där irritationen över turismen tycks ha nått en kritisk punkt.

Nu vädjar sju protestgrupper till turister om att inte åka dit i ett gemensamt brev, rapporterar Majorca Daily Bulletin.

Vädjar till turister

De pekar på antalet turister, rekordhöga 18,7 miljoner för hela Balearerna under 2024, en ökning med fem procent jämfört med det tidigare rekordåret 2023. 

Mallorca ”har pressats till oanade gränser”, står det i brevet.

– Girigheten och girigheten hos hotellägare, politiker, fastighetsinvesterare och ”parasiter” av alla slag” har lett till försämring av öns territorium och ekosystem, infrastrukturproblem, överfulla offentliga tjänster, gentrifiering och försämrad livskvalitet. Allt detta är resultatet av en okontrollerad turism.

“Kom inte hit”

Protestgrupperna skriver som följer.

– Våra ledare lyssnar inte på oss; det är dags att be er att INTE KOMMA. Vi behöver inte fler turister, det är faktiskt ni som är källan till vårt problem, menas det.

– I detta ögonblick har vi inget annat val än att be om er förståelse och att ni förstår att vi, Mallorcas folk, säger: NU ÄR DET NOG! STANNA HEMMA!

Populärt bland svenskarna

Mallorca är som bekant ett av de mest populära resmålen bland svenskarna.

Enligt en ny undersökning från resebyrån TUI är Mallorca tillsammans med bland annat Kreta och Rhodos bland de mest bokade resmålen till sommaren 2025.

Stora protester

Under de senaste åren har återkommande protester ägt rum i bland annat Mallorca i syfte att få fram demonstranternas meddelanden till makthavare.

Det menas från demonstranternas håll att Mallorca “säljs ut” av “giriga” makthavare som drar nytta av det stora intresset för resor till ön.

Grupperna har tröttnat på politikernas prioriteringar och fortsätter att försöka nå ut direkt till turister för att få dem att tänka om.

Foto: E. Zhyvchik

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen