SOMMARVÄRME: Här är länen som får sommarvärme och sol inom kort

2022 07 28

23 till 24 grader varmt med en hel del solsken – nu är sommarvädret som många längtat efter på väg lagom till många har sina sista semesterdagar.

Vare sig regn och kallt eller stekande solgass i 36-37 grader – utan lagom sommartemperaturer på 23 grader eller strax däröver sveper inom kort in över delar av Sverige.

Långdygnsprognos

För många semesterfirare är det nu bara någon vecka kvar av sommarledigheten och det varmare vädret är sannolikt efterlängtat inte minst för många som vill njuta av sommarväder de sista skälvande semesterdagarna.

Värme från och med lördag

SMHI:s senaste långdygnsprognos visar vart man ska bege sig om man vill ha det vackraste vädret.

I morgon fredag väntas ingen del av landet få mer än 22 grader varmt men från lördag och fram till onsdag blir det sommarvärme.

Men det är bara vissa delar av Sverige som får njuta av sommarvärmen.

Här är de områden i Sverige som får 23 grader eller mer de kommande dagarna.

Lördag

På lördagen är det enligt SMHI:s prognos Jämtland som får det varmaste vädret. 23 plusgrader och skinande solsken utlovas i republiken.

Ingen annanstans i landet är det 23 grader eller mer under lördagen enligt SMHI, rapporterar SVT.

Söndag

Det varma vädret sprider sig på söndagen då följande delar av Sverige får varmt väder:

Medelpad – 24 grader och växlande solsken

Dalarna och Gästrikland – 23 grader och växlande solsken

Stockholm, Uppland och Mälardalen – 23 grader och växlande solsken

Måndag

På måndagen får ännu fler områden i landet ta del av värmen. Allra varmast blir det på Gotland.

Gotland – 24 grader och sol

Stockholm, Uppland och Mälardalen – 23 grader och sol

Östergötland – 23 grader och växlande solsken

Småland – 23 grader och växlande solsken

Blekinge – 23 grader och växlande solsken

Tisdag

Gotland – 24 grader och sol

Stockholm, Uppland och Mälardalen – 23 grader och växlande solsken

Östergötland – 23 grader och växlande solsken

Onsdag

Kalmar och Kronoberg – 23 grader och växlande solsken

Blekinge – 23 grader och växlande solsken

Skåne  – 23 grader och växlande solsken

Torsdag

På torsdag sveper det varma vädret bort och ingen del av Sverige får mer än 22 grader.

Men SMHI:s prognos är som alltid bara preliminär och kan komma att ändras framgent.

Text: Redaktionen


13 april 2026

2 000 kronor på kontot – regeringens löfte till hushållen

2026 04 13

Uppemot 2 000 kronor ska sättas in på miljoner svenskars bankkonton.

Det är en av åtgärderna som hushållen kan förvänta sig när regeringen idag lägger fram vårbudgeten för 2026 till riksdagen.

– Sverige är på rätt kurs. Trots krig och osäkerheter i omvärlden är den svenska ekonomin stark, och vi fortsätter bygga skyddsbarriärer runt den. För att återhämtningen ska ta fart här på hemmaplan behöver vi fortsätta ingjuta framtidstro i Sveriges hårt arbetande människor, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) i ett uttalande.

Då kommer pengarna

Totalt innehåller vårdbudgeten förslag på åtgärder värt 7,7 miljarder kronor.

Där ingår bland annat en tillfällig sänkning av skatten på bensin och diesel samt ett nytt tillfälligt el- och gasprisstöd. 

Det sistnämnda ska enligt statsminister Ulf Kristersson (M) innebära att en familj med eluppvärmd villa ska ta del av ett stöd på mellan 1 000 och 2 000 kronor som kompensation för vinterns höga elpriser.

– Vi går fram med ett stärkt elstöd, där ersättning alltså ges till hela landet, sade Ulf Kristersson enligt TV4 när förslaget lades fram i mars.

Pengarna planeras att betalas ut under andra halvan av juni 2026.

Kritiserat högkostnadsskydd

Elstödet införs efter att det högkostnadsskydd som redan finns inte aktiverats under de höga priserna i vintras. Skyddet skulle sättas in om spotpriset steg till över 1,5 kronor per kilowattimme inom ett elområde under en månad.

Ett verkningslöst skydd, enligt kritiker, eftersom priset sällan når de nivåerna.

Jag kan inte se något scenario fram till utgången av 2026 som gör att vi hamnar över den gränsen. Man låter väljarna tro att det ska påverka deras plånbok positivt, men i själva verket kommer det inte att förändra något, har elmarknadsanalytikern Bengt Ekenstierna tidigare sagt till DN.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Här är några av de mest omtalade åtgärderna som ingår i årets vårbudget:

  • en tillfällig sänkning av skatten på bensin och diesel och
  • ett nytt tillfälligt el- och gasprisstöd.
  • förberedande åtgärder i järnvägsnätet och uppbyggnad av en reservhamn på Gotland och
  • att inrätta en ny myndighet för Sveriges utrikes underrättelser.
  • bidrag till regionerna för att upprätthålla bemanningen och kapaciteten i vården under sommarmånaderna,
  • stöd som möjliggör ytterligare tre offentligfinansierade IVF-försök,
  • ett vaccinationspaket för äldre,
  • satsningar på skolområdet, bland annat språkfrukost och förstärkta statsbidrag för läxhjälp och inköp av litteratur samt
  • satsningar på arbetet mot mäns våld mot kvinnor.

Källa: Finansdepartementet

LÄS OCKSÅ: “Ett enormt varuhus” – populära kedjan storsatsar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 april 26

UPPGIFTER: Orbán lämnar landet

2026 04 13

Ungerns premiärminister Viktor Orbán har försvunnit från offentligheten.

Efter att Orban förklarat sig besegrad i söndagens val har han inte synts till.

Nu spekuleras det i att premiärministern har lämnat Ungern, rapporterar Bloomberg.

Samma rykte sprids om utrikesministern Peter Szijjarto, som också har försvunnit från offentligheten efter valförlusten.

Den ungerske grävjournalisten Szabolcs Panyi kommenterar ministerns frånvaro i ett inlägg på X.

– Sitter han redan på ett plan till Moskva, skriver Panyi som tidigare avslöjat kontakter mellan Péter Szijjártó och ryska företrädare.

Korruptionen har skjutit i höjden

Ungerns nyvalde premiärminister Péter Magyar har flaggat för att personer, som berikat sig under Orbans styre, kan komma att fly landet efter valförlusten.

Under Orbáns 16 år vid makten har korruptionen ökat i Ungern. Statligt stöd har styrts om till företag och personer som stöttat regeringspartiet Fidesz.

Totalstopp för Orbán

Korruptionen har möjliggjorts av reformer som har försvagat domstolars oberoende, ökat regeringspartiets politiska inflytande och kontrollen över medierna.

Dessutom har Viktor Orbán ändrat valsystemet till sin egen fördel – bland annat genom att rita om valkretsarna.

Men nu är hans tid vid makten över.

På en pressträff uppger Péter Magyar att en gräns kommer att införas för hur länge en premiärminister kan sitta kvar vid makten. 

Den nya gränsen kommer att sättas till två mandatperioder, vilket motsvarar åtta år. Det innebär att Viktor Orbán, som varit premiärminister i 16 år, inte kan återvända till makten.

– En sådan konstitutionell förändring skulle göra det omöjligt för Orbán att bli premiärminister igen, säger Magyar enligt TV2.

LÄS MER: Dubbelsmäll på gång för Ryssland – efter Orbans förlust 

Jordskredsseger 

Magyars liberalkonservativa Tisza fick över två tredjedelar av platserna i det ungerska parlamentet i söndagens val. Den så kallade ”supermajoriteten” innebär att Tizsa har möjlighet att ändra den ungerska konstitutionen.

– Vi kommer att göra allt för att återställa demokratin och få tillbaka kontrollmekanismer och maktdelning igen, säger Péter Magyar.

 LÄS OCKSÅ: Bästa bilen i världen har utsetts 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen