Solcellsföretag går i konkurs

2024 12 22

Ett svenskt solcellsföretag går i graven.

Det handlar om företaget Alstra Nordic AB.

Bolaget grundades 2021 och har sedan dess varit verksamma i såväl Skåne som Halland.

Nu har de ekonomiska problemen dock blivit för stora och företaget går i konkurs.

Det rapporterar Hallandsposten.

“Kan inte fortsätta”

Alstra Nordic har haft huvudkontor i Arlöv och säljkontor i både Halmstad och Kristianstad.

Tidigare vd:n Geir Larsen är ledsen över konkursbeskedet - och hänvisar till den svenska solcellsmarknaden som “trasig”.

– Det här känns förstås jättetråkigt. Samtidigt har vi gjort bedömningen att vi inte kan fortsätta investera pengar i en marknad som vi anser vara trasig, säger han till tidningen.

Flera faktorer

Vidare menar Larsen att det är flera faktorer som bidrar till att marknaden är som den är.

En av faktorerna är enligt Larsen att många “oseriösa” aktörer har etablerat sig, som kan erbjuda lägre kostnader.

En annan faktor anser han är en problematisk energimarknad.

– Det finns brister i hur energimarknaden fungerar, och hur den anpassas till ny teknik.

Hushållen återhållsamma

Konkursansökningarna har rasat in i Sverige under de senaste åren, men det har lugnat sig något på sistone.

Ur ett bredare ekonomiskt perspektiv framgår att återhämtningen i Sverige kommer att ta ytterligare tid.

– Lågkonjunkturen i Sverige fortsätter att fördjupas och en vändning kommer till stånd först en bit in i 2025, framhåller Konjunkturinstitutet i en ny rapport.

– Lågkonjunkturen kvarstår även 2026. Den viktigaste faktorn för att återhämtningen dröjer är fortsatt återhållsamma hushåll.

Inflationen bortblåst

Konjunkturinstitutet bedömer att inflationen fortsatt väntas ligga på en lugn nivå.

– Inflationen ligger sedan en tid tillbaka något under 2 procent och Riksbanken fortsätter att gradvis sänka styrräntan ner till 1,50 procent i juni 2025. 

– De lägre räntorna stimulerar såväl företagens investeringar som hushållens konsumtion. Sjunkande räntor gör att KPI-inflationen blir negativ 2025 och 1,0 procent 2026.

Foto: D. La Rosa Messina

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


21 maj 2026

Nästan dubbel avgift för pensionärer

2026 05 21

Äldre personer i Sverige betalar betydligt mer än många yngre.

Många svenskar sparar i fonder.

Men generellt betalar äldre svenskar nästan dubbelt så höga avgifter som yngre personer, enligt färska siffror från Finansinspektionen.

– Billiga indexfonder har fått större genomslag under senare år. Yngre sparare använder oftare digitala plattformar där sådana produkter är vanliga, säger Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark, i ett uttalande.

Nästa dubbelt

Bland personer mellan 35 och 44 år sparar omkring hälften i passiva fonder, exempelvis indexfonder.

Men bland de som är över 64 år är det endast 20 procent som väljer den typen av fonder.

I genomsnitt betalar den yngre gruppen 0,6 procent i avgift för aktiefonderna. För den äldre gruppen är motsvarande siffra 1,1 procent, enligt Finansinspektionen.

– Äldre sparare kan samtidigt ha äldre innehav som inte har bytts ut i samma takt, till exempel för att innehaven ligger på en fonddepå och att en försäljning sannolikt innebär att spararna behöver betala en kapitalskatt, säger Moa Langemark.

Stora skillnader

Skillnaderna mellan de passiva globalfonderna och de aktivt förvaltade fonderna är stor.

Medianavgiften för de passiva är 0,35 procent. Motsvarande avgift för de aktivt förvaltade är 1,25 procent.

– Den som har sparat länge kan ha mycket att vinna på att se över sina fondavgifter. Även små skillnader i avgift kan få stor betydelse för avkastningen när sparandet växer under många år, säger Moa Langemark.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Så sparar de olika åldersgrupperna

Andelen som sparar i passiva fonder:

- 18–24 år: cirka 30 procent

- 25–34 år: cirka 45 procent

- 35–44 år: cirka 50 procent

- 45–54 år: cirka 35 procent

- 55–64 år: cirka 30 procent

- 64+ år: cirka 20 procent

I genomsnitt betalar de olika åldersgrupperna följande avgift för valda fonder:

- 18–24 år: 0,9 procent

- 25–34 år: 0,65 procent

- 35–44 år: 0,6 procent

- 45–54 år: 0,8 procent

- 55–64 år: 0,95 procent

- 64+ år: 1,1 procent

Källa: Finansinspektionen

LÄS MER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Foto: Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen