SOCIALDEMOKRATERNA: ”Vi gjorde inte tillräckligt”

2024 08 16

Danmarks regering har den senaste tiden riktat skarp kritik mot Sverige.

Orsaken till den danska irritationen är den senaste tidens utveckling, där svenska medborgare utför allvarliga våldsbrott i Danmark.

Danmarks justitieminister Peter Hummelgaard (S) har anklagat Sverige för att sprida gängvåldet över Öresund och uppmanat svenska politiker att agera hårdare mot de kriminella gängen.

– Självklart kommer vi sätta press på Sverige så att de också tar ansvar för de här sakerna, sade han till TV2 i måndags.

Inom de svenska Socialdemokraterna har den danska kritiken väckt irritation,

Många störs av tonen från andra sidan sundet, rapporterar DN.

– I riksdagskorridorerna pratas det om ”lillebrorskomplex” och en alltför ensidig bild av situationen, framhåller tidningen med hänvisning till flera S-källor.

”Vi gjorde inte tillräckligt”

Socialdemokraternas rättspolitiske talesperson Ardalan Shekarabi ser dock annorlunda på den danska kritiken.

Han anser att kritiken till stor del är befogad och att M-regeringen fortsätter att upprepa samma misstag som S gjorde under sin tid vid makten.

– Vi skärpte 80 straff men vi gjorde absolut inte tillräckligt för att stoppa rekryteringen av barn och ungdomar. Varken när det gäller att bryta segregationen, få ordning på skolan, fritids eller mer riktade insatser mot riskgrupper, säger Shekarabi till DN.

Vidare framhåller S-toppen att hans parti är medvetna om att Sverige ”misslyckats med integrationen”.

– Det behöver ingen dansk säga. Det står i många socialdemokratiska texter. Vårt mottagande var inte i paritet med investeringar som gjordes och förutsättningar som fanns.

Så vill S stoppa nyrekryteringen

I onsdags presenterade Socialdemokraterna två förslag för att stoppa nyrekryteringen till kriminella gäng.

För det första föreslår S att polisen ska besöka landets skolor och prata om kriminella gäng.

– Redan när skolan drar i gång kan regeringen se till att polisen kommer ut till skolorna för att öka insikten om gängen och öka ungdomars motståndskraft, säger riksdagsledamoten Teresa Carvalho (S), som leder partiets arbetsgrupp med fokus på gängkriminaliteten.

För det andra föreslår Socialdemokraterna att broschyren ”Gängsnacket” ska skickas ut till samtliga svenska hushåll med barn i skolåldern.

– Precis som broschyrerna "När kriget kommer" och "När krisen kommer" så angår detta hela vårt samhälle och vi vill att föräldrar ska få samtalsstöd i syfte att höja medvetenheten och vaksamheten kring gängens rekrytering av barn och unga. Broschyren finns redan och går att läsa på polisens hemsida, skriver S om förslaget.

Foto: News Øresund - Mandus Örarbäck

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen