SOCIALDEMOKRATERNA: ”Vi gjorde inte tillräckligt”

2024 08 16

Danmarks regering har den senaste tiden riktat skarp kritik mot Sverige.

Orsaken till den danska irritationen är den senaste tidens utveckling, där svenska medborgare utför allvarliga våldsbrott i Danmark.

Danmarks justitieminister Peter Hummelgaard (S) har anklagat Sverige för att sprida gängvåldet över Öresund och uppmanat svenska politiker att agera hårdare mot de kriminella gängen.

– Självklart kommer vi sätta press på Sverige så att de också tar ansvar för de här sakerna, sade han till TV2 i måndags.

Inom de svenska Socialdemokraterna har den danska kritiken väckt irritation,

Många störs av tonen från andra sidan sundet, rapporterar DN.

– I riksdagskorridorerna pratas det om ”lillebrorskomplex” och en alltför ensidig bild av situationen, framhåller tidningen med hänvisning till flera S-källor.

”Vi gjorde inte tillräckligt”

Socialdemokraternas rättspolitiske talesperson Ardalan Shekarabi ser dock annorlunda på den danska kritiken.

Han anser att kritiken till stor del är befogad och att M-regeringen fortsätter att upprepa samma misstag som S gjorde under sin tid vid makten.

– Vi skärpte 80 straff men vi gjorde absolut inte tillräckligt för att stoppa rekryteringen av barn och ungdomar. Varken när det gäller att bryta segregationen, få ordning på skolan, fritids eller mer riktade insatser mot riskgrupper, säger Shekarabi till DN.

Vidare framhåller S-toppen att hans parti är medvetna om att Sverige ”misslyckats med integrationen”.

– Det behöver ingen dansk säga. Det står i många socialdemokratiska texter. Vårt mottagande var inte i paritet med investeringar som gjordes och förutsättningar som fanns.

Så vill S stoppa nyrekryteringen

I onsdags presenterade Socialdemokraterna två förslag för att stoppa nyrekryteringen till kriminella gäng.

För det första föreslår S att polisen ska besöka landets skolor och prata om kriminella gäng.

– Redan när skolan drar i gång kan regeringen se till att polisen kommer ut till skolorna för att öka insikten om gängen och öka ungdomars motståndskraft, säger riksdagsledamoten Teresa Carvalho (S), som leder partiets arbetsgrupp med fokus på gängkriminaliteten.

För det andra föreslår Socialdemokraterna att broschyren ”Gängsnacket” ska skickas ut till samtliga svenska hushåll med barn i skolåldern.

– Precis som broschyrerna "När kriget kommer" och "När krisen kommer" så angår detta hela vårt samhälle och vi vill att föräldrar ska få samtalsstöd i syfte att höja medvetenheten och vaksamheten kring gängens rekrytering av barn och unga. Broschyren finns redan och går att läsa på polisens hemsida, skriver S om förslaget.

Foto: News Øresund - Mandus Örarbäck

Text: Redaktionen


JUST NU: Pojke hittad död

2025 09 29

En pojke under tio år har hittats avliden i Håbo kommun.

Polisen utreder händelsen som vållande till annans död.

Ingen misstänkt gärningsperson har gripits, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till polisen.

Anmäldes försvunnen

Pojken anmäldes försvunnen i söndags.

En stor sökinsats inleddes.

På måndagen meddelar polisen att pojken hittats avliden.

– Vi hade flera resurser på plats under söndagen med bland annat helikopter. Av hänsyn till anhöriga vill vi inte kommentera omständigheterna mer, men vi inleder en undersökning om vållande till annans död för att kunna utesluta brottsmisstankar, säger polisens presstalesperson Stefan Larsson till SVT Nyheter.

Enligt uppgifter till tv-kanalen rör det sig om en drunkningsolycka.

Två personer har hittats döda i bostad  

Polisen utreder ytterligare två dödsfall i Gustavsberg i Värmdö kommun. Två äldre personer har hittats döda i en bostad.

Händelsen utreds som mord.

– Vi kan inte utesluta brott, så därför är en förundersökning om mord inledd, säger polisens presstalesperson Nadya Norton till Aftonbladet.

Anhöriga är underrättade och personerna ska obduceras. Efter det hoppas polisen kunna fastställa dödsorsaken.

Drunkningsolyckor ökar

Under 2024 miste 90 svenskar livet i drunkningsolyckor. Det är en markant ökning från 73 omkomna år 2023.

Flera av de avlidna är barn i unga åldrar.

– Bland barn i åldern 1-6 är drunkning den vanligaste dödsorsaken. Varje år drunknar ungefär tio barn i Sverige och under sommaren ökar riskerna, uppger Södra Älvsborgs Räddningstjänstförbund.

LÄS MER: Dyster dödstrend i Sverige: "Klart att siffran oroar oss"

Foto: Västra Götalandsregionen 

Text: Redaktionen


JUST NU: Danmark blixtinkallar soldater

2025 09 29

Danmarks försvarsmakt kallar in soldater från reserven.

Soldaterna kallas till ”akut tjänstgöring” med anledning av de senaste drönarobservationerna i danskt luftrum, rapporterar TV2 som tagit del av inkallelseordern.

Soldaterna har instruerats att infinna sig på plats så snabbt som möjligt.

Enligt kanalens källor handlar det om flera hundra soldater.

”Extraordinär situation”

Blixtinkallelsen beskrivs som ”mycket ovanlig” av Jacob Kaarsbo, säkerhetspolitisk rådgivare och tidigare chefsanalytiker inom det danska försvarets underrättelsetjänst.

– Det här visar att vi befinner oss i en helt extraordinär situation. Det är därför vi också ser dessa extraordinära åtgärder. Jag minns inte att jag hört talas om det förut, säger han till TV2.

Säkerhetsåtgärd

Enligt TV2:s uppgifter kan soldaterna placeras ut på marken som en säkerhetsåtgärd inför det stundande EU-toppmötet i Köpenhamn.

Det finns inga officiella uppgifter om hur många reservister som den danska militären har tillgång till. För omkring tio år sedan uppskattades antalet reservister till cirka 3 000 soldater.

– Man kan säga att det finns ett ökat behov av reservister som rycker in och ger extra stöd. Vi kan inte uttala oss om huruvida den rådande situationen ökar behovet eller inte. Det är dock inte ovanligt att extra styrkor kallas in, säger Jesper Schneider, ordföranden för organisationen Personal af Reserven, till TV2.

LÄS MER: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland | Ekonomibladet

Sverige hjälper till

Försvarsmakten i Sverige kommer att bistå Danmark med militär antidrönarförmåga i samband med veckans EU-toppmöte i Köpenhamn.

– Konkret handlar det om ett förbandsbidrag med antidrönarförmåga, så kallad Counter UAS. Förbandet får ledas av dansk försvarsmakt och bidra i deras stöd till dansk polisiär insats i samband med veckans toppmöten, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

Sverige kommer även att leverera ett antal radarsystem till Danmark. Kristersson beskriver dem som några av de ”bästa radarsystemen i världen”.

– Det är svensk ingenjörskonst som vi kan vara riktigt stolta över, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Gripen-plan till Ukraina | Ekonomibladet

Foto: Nato

Text: Redaktionen