19 mars 2026

Smygfotografering chockar Finland: ”Vidrigt, äckligt och skapar ångest”

2024 06 27

Ett avslöjande från Finlands public service-kanal Yle har väckt stor debatt.

Under onsdagen kunde Yle avslöja att hundratals bilder på kvinnors rumpor sprids i en tråd på det populära chattforumet Ylilauta.

Tråden innehåller närmare 600 bilder på kvinnors rumpor som fotograferats utan lov. Bilderna har tagits i olika miljöer – bland annat smygfotograferas kvinnor i mataffärer och på gymmet.

I tråden tipsar användare varandra om olika knep för att ta bilderna. 

– Låtsas att du pratar i telefon, ha kameran på och tryck på knappen för att ta en bild – på Iphone är det volymknappen. Det här är ett mycket bra sätt som inte väcker misstankar, skriver en användare enligt Yle.

– Ha ett plånboksfodral och gå runt med telefonen avslappnat i handen. Ingen märker någonting. Du kan också filma och sedan ta en skärmdump, framhåller en annan.

En tredje användare förutspår att tråden kommer ”explodera” av nya bilder under sommaren, eftersom kvinnor i bikini kan fotograferas på stränder under varma dagar. 

– Vänta bara tills sommaren börjar, då kommer den här tråden att explodera, skriver användaren.

Väcker stort obehag

Yles avslöjande har väckt stort obehag bland finska kvinnor. Många fruktar att bli smygfotograferade på stranden under sommaren.

– Det är vidrigt att inte kunna sola sig eller vistas i fred i det här härliga vädret, säger en kvinna till kanalen.

En annan kvinna som intervjuas delar upprördheten.

– Det är äckligt att tänka tanken att någon faktiskt gör sådant. Man känner sig otrygg. Att man inte bara kan vara i fred till exempel på stranden, utan hela tiden måste vara uppmärksam på ifall någon skulle smygfotografera. Jag får ångest av tanken, säger hon till Yle.

Enligt public service-kanalen kommer många finska badorter att agera efter avslöjandet. På stränder runt om i Finland kommer strandvakter vara extra uppmärksamma på smygfotografering.

 Vi håller ögonen uppe för hur personer ligger eller rör sig och om de ligger med telefonen på ett skumt sätt, säger en strandvakt till Yle.

Är tillåtet

Att smygfotografera någon på offentliga platser är i regel tillåtet enligt finsk lag.

Den som publicerar sådana bilder riskerar dock att bryta mot lagen.

Vid publicering av en smygfotograferad bild kan man göra sig skyldig till ärekränkning och spridande av information som kränker privatlivet.

Att bilderna i tråden är tagna i smyg försvårar dock rättprocessen. Många kvinnor är sannolikt omedvetna om att de smygfotograferats och kommer således inte göra en anmälan, vilket krävs för att en rättprocess ska inledas.   

Foto: M. Grabowski 

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 20

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperature på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorology Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen