28 juli 26

Smittskyddsläkare: fyra sjukdomar på uppgång i Sverige

2023 08 29

Virussäsongen har anlänt.

När hösten tilltar sprids också virussjukdomar nästan som ett brev på posten.

Mycket kan förklaras av att skolorna börjar och att folk är tillbaka på jobbet efter semestern – det blir med andra ord betydligt mer umgänge i grupp i inomhusmiljöer vilket frodar smittspridning.

Och just nu är det fyra sjukdomar som lär bli återkommande ämnen under hösten, menar biträdande smittskyddsläkaren Karin Festin i region Östergötland.

Två i täten

Hittills är det två virussjukdomar som går i täten inför hösten.

– Förkylningsvirus är det vanligaste, men vi beräknar att även covid kommer att gå igång, säger Karin Festin till Sveriges Radio.

Senare under hösten flaggar Karin Festin för en uppgång för ytterligare två virus:

- RS-virus

- Influensa

"Tvätta händerna"

Än så länge är det ingen av de fyra virustyperna som sticker ut mer än någon annan.

Inte så som fallet var under första halvåret av 2023.

– Det som vi såg under vårterminen som huvudsakligen stack ut var mycket spridning av klassisk halsfluss, scharlakansfeber och svinkoppor. Det bästa sättet att undvika att insjukna i det är att tvätta händerna som vanligt och vara hemma när man är sjuk, säger Karin Festin.

Brist på läkemedel

Inför höstens influensasäsong har stor oro uttryckts över att många läkemedel restnoterats på svenska apotek.

Hyllorna gapar på olika håll tomma på flera håll och det senaste bristlarmet gällde penicillinet Kåvepenin.

Enligt Läkemedelsverket ska det dock finnas fortsatt tillgängligt.

Det finns generellt antibiotika att få tag på. Penicillin som exempelvis Kåvepenin finns i dagsläget i både flytande och fast form, i olika styrkor och förpackningsstorlekar. Dessutom finns det andra antibiotika, säger enhetschefen Johan Andersson i ett pressmeddelande.

Kan förändras snabbt

Han flaggar samtidigt för att förpackningar i perioder kan ta slut och att situationen snabbt kan förändras.

– Vi kan se att det finns fortsatta restanmälningar under hösten och det kan innebära en utmanande situation. För individen kan det krävas ett nytt recept eller att man behöver gå till olika apotek, säger Johan Andersson.

Foto: K. Sikkema

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen