Smitta ökar lavinartat – sprids via sex

2026 05 21

Allt fler drabbas av könssjukdomar.

Spridningen av två vanliga könssjukdomar har ökat rejält det senaste året.

Experter menar att det finns flera orsaker bakom ökningen.

”Förändrat beteende”

Spridningen av könssjukdomarna gonorré och syfilis har ökat lavinartat, rapporterar SR.

Antalet fall är det högsta på tio år i Europa, uppger Europeiska smittskyddsmyndigheten.

Orsaken tros vara att många väljer att inte skydda sig, samtidigt som beteenden har förändrats när det gäller sexuella kontakter.

– Det finns ett utbrett förändrat beteende kring att man inte använder kondom på samma sätt som man har gjort tidigare, säger sexologen Martina Juhlin till radiokanalen.

Många väljer alltså bort kondomen, som är det preventivmedel som skyddar bäst mot könssjukdomar.

Men det finns även andra faktorer som tros ha bidragit till ökningen.

Samhällets syn på sexuella kontakter har förändrats, samtidigt som digitala hjälpmedel har gjort det lättare att hitta en sexpartner.

– Dels så finns det ju liksom ett förändrat, sexuellt öppnare samhälle. Vi har mer sex, det finns ett förändrat beteende kring tillgänglighet, man dejtar på ett annat sätt med appar och så vidare, säger Martina Juhlin.

LÄS OCKSÅ: Trump ger bort 1 miljard kronor i gåva till ärkefiende

Kan bli en vändpunkt

Förra året slog RFSU larm om att kondomanvändningen bland unga har minskat.

Men bilden är splittrad – i februari i år kom en ny undersökning som istället visade det motsatta.

Efter en tillfällig nedgång har kondomanvändningen återigen börjat öka i Sverige, uppger RFSU. Allra störst är ökningen bland tonåringar.

Det finns alltså hopp om att spridningen av könssjukdomar återigen kan minska.

– Fler unga använder kondom och de tycker också att det känns naturligt att föreslå kondom när de har sex, sade Pelle Ullholm, sexualupplysare på RFSU, i ett uttalande i samband med undersökningen.

– Vi är så glada över att undersökningen visar på en positiv förändring där både intention att använda kondom men också den faktiska användningen ökar, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Desperation på Ica - tvingas flytta försäljningen

Foto: C DeLuvio

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen