SMHI: Värmen kommer tillbaka – blir 25 grader

2024 08 10

Efter regn och rusk kommer solsken.

Det fastslår SMHI i en ny väderuppdatering.

Helgen kommer kännetecknas av regn och blåst i stora delar av landet.

Nästa vecka ser det dock ut att bli varmare igen.

Så blir helgen

Först och främst ska dock helgen avverkas, där det kommer att blåsa ordentligt på lördagen.

– Under lördagen är det blåsigt i västvinden i både Götaland och Svealand med friska till hårda vindbyar. I samma områden varierande molnighet med tidvis soligt väder men också stråk med skurar som lokalt kan ha inslag av åska, meddelar SMHI.

– Över norra Norrland desto blötare då ett regnområde rör sig långsamt norrut vilket på många håll kan medföra större regnmängder under det kommande dygnet.

Fortsätter på inslagen väg

På söndagen väntas mer av det samma.

– På söndag får Götaland till en början en del moln och någon skur, men fram på dagen luckras molnen upp allt mer vilket innebär att det blir utrymme för en del sol, fortsätter vädermyndigheten.

– Det blir fortsatt blåsigt i västvinden med friska till hårda vindbyar, men till kvällen avtagande.

– Över sydvästligaste och mellersta Norrland ökad molnighet västerifrån följt av skurar. I fjällen tilltagande västlig vind till frisk eller lokalt hård på kalfjället.

Blir 25 grader

Nästa vecka återvänder värmen och det kan bli så varmt som 25 grader på flera håll runt om i landet.

– På måndag börjar en högtrycksrygg att växa sig in över Skandinavien vilket gör att vinden i söder avtar allt mer och generellt över hela landet så minskar skuraktiviteten. På himlen varvas växlande molnighet med tidvis riktigt soligt väder.

Till på torsdag

Det fina vädret kommer att hålla i sig tills på torsdagen.

– I samband med att högtrycksryggen växer in börjar också varmare luft strömma upp över landet. 

– Både under tisdagen och onsdagen ser temperaturen ut att kunna stiga till mellan 20 och 25 grader på många håll runt om i landet. 

– Men redan på torsdag ser det ut som att nya lågtryck och regnområden rör sig in västerifrån, men detaljerna kring dessa är fortfarande osäkra.

Foto: T. Cooper

Text: Redaktionen


26 nov 2025

JUST NU: Chockbesked för ryska folket – Kreml behöver pengar akut

2025 11 26

Putinregimen behöver akut få in skattemedel för att lösa budgeten och finansiera Rysslands rekordstora utgifter på militären.

Nu chockhöjs därför skatten i Ryssland.

En andra momshöjning kommer att placera landets skattenivåer i toppskiktet i hela världen när hundratals miljoner rubel ska krävas in från ryska konsumenters plånböcker, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Detta samtidigt som en tredjedel redan uppger att de saknar pengar till mat.

– Befolkningen kommer att bära en betydande börda av att betala ytterligare skatteskulder, varnar experter från Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin, framhåller tidningen.

Ska kompensera för oljetappet

Momssatsen ska höjas till 22 procent under 2026 vilket kan uppgå till drygt 1,4 biljoner rubel för inhemsk moms och upp till 450 miljarder rubel för moms på import, hävdar akademin.

Samtidigt behåller Ryssland en förmånligare momssats på samhällsviktiga varor, varför 10 procent av befolkningen med högst inkomst bedöms kommer att betala 32 procent av den extra skatten.

– Den ökade skattebördan kommer att användas fullt ut för att kompensera för minskningen av olje- och gasintäkterna, uppger det institutet.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Kan få konsekvenser

Enligt experterna kommer dock inte skattehöjningen stärka budgeten.

Mer troligt är att det ökar instabiliteten och leder till ekonomisk avmattning, minskade företagsvinster och en "betydande avmattning i investeringar”, skriver The Moscow Times.

– De ökande offentliga investeringarna kompenserar dock inte för nedgången i privata investeringar och den övergripande avmattningen i den ekonomiska tillväxten, vilket i sin tur ökar budgetsystemets instabilitet på medellång sikt, menar Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin.

LÄS MER: Uppgifter: Putin var nära att avgå

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 nov 2022

“Helt sinnessjukt” – bryter mot förbud i luciafirandet

2025 11 26

På skolor runtom i hela Sverige pågår förberedelserna för fullt inför årets luciafirande.

Men firandet är inte villkorslöst.

För två år sedan förbjöd flera skolor i Stockholmsregionen föräldrar från att delta i firandet, på grund av att det ansågs kunna väcka obehag hos de yngre eleverna.

Det här året är det ett annat förbud, och framför allt underlåtenheten att följa reglerna, som väcker starka reaktioner.

I Danderyd har skolor numera nämligen börjat porta föräldrar som trotsar förbudet mot att fotografera och filma barnen under firandet, rapporterar TV4 Nyheterna.

– Det är helt sinnessjukt att man inte respekterar när man får tydliga instruktioner, säger författaren och influencern Katrin Zytomierska till kanalen.

Rektorn bestämmer

Enligt Ulla Hurtig Nielsen (M), skolpolitiker i Danderyd, är det formellt rektorn som fattar beslut om föräldrar ska få närvara vid luciatågen eller inte.

Hon understryker att det är viktigt att traditioner får leva kvar, men framhåller också att det borde kunna tas hänsyn till krav att föräldrar enbart får fotografera sitt eget barn.

– Vad många inte vet är att det i Danderyd finns många barn med skyddad identitet, vars föräldrars jobb gör dem särskilt utsatta, säger Ulla Hurtig Nielsen till lokaltidningen Mitt i.

Förslaget: böter på 10 000 kronor

Beskedet från Stockholmsskolorna har även orsakat reaktioner på sociala medier. Flera frågar sig vad meningen är med luciatåg om inte föräldrarna får titta på och andra undrar varför föräldrarnas vilja ska prioriteras före barnens välmående.

En del bekräftar också att det filmas hejvilt på luciafirandet i skolorna.

Katrin Zytomierska har ett förslag på hur man skulle kunna lösa dilemmat: inför böter på 10 000 kronor för den förälder som filmar ett annat barn och lägger ut det.

I ett land som Sverige så tror jag inte att någon skulle våga lägga ut någonting om det var en högre bot, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Etablerades på 1900-talet

Luciafirandet har sitt ursprung i den kristna tron och firas till minne av just helgonet Lucia, en kristen jungfru från italienska Syrakusa som dog 304.

I Sverige etablerades firandet av Lucia under tidigt 1900-talet och har idag väldigt lite gemensamt med den tidiga kristna högtiden.

Lucia firas även i övriga nordiska länder samt i delar av Italien där det dock skiljer sig väldigt mycket från den svenska varianten.

LÄS MER: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: Bengt Nyman

Text: Redaktionen