15 augusti 2026

SMHI: Vädret vänder igen – då drar regn in över hela landet

2024 06 26

Ostadigare väder väntas efter att värmeböljan är över.

Många svenskar njuter just nu av det fina vädret.

På flera håll runt om i landet väntas det bli mycket varmt och soligt i dagarna.

Värmeböljan kommer dock inte att vara så länge som vissa hade hoppats på.

Det ger SMHI besked om på tisdagsmorgonen.

Först blir det varmt

Som bekant kommer veckan i stort bli en varm sådan.

– Det väntas mest soligt väder och 25 grader, som allra varmast i de östra landskapen med 25-30 grader, framhåller SMHI.

Sedan kommer regn

Mot slutet av veckan mer ostabilt väder och därefter är regnskurar att vänta över Sverige.

– På torsdag och fredag väntas i större delen av landet växlande molnighet, möjligen med någon lokal skur, meddelar SMHI.

– Under fredagen ser även ett mer sammanhängande regnområde ut att röra sig in över landets sydvästra delar och därefter dämpas värmen till helgen.

“Över hela landet”

SMHI medger att prognosen inte är helt säker, men att regn förmodligen kommer dra in över hela Sverige till helgen.

– Den nämnda fronten med regn ser ut passera över hela landet under fredags- och lördagsdygnen, för att sedan följas av något svalare väder.

Riktar meddelande

Det varma och fina vädret är inte över än på flera dagar dock, och SMHI har informerat om att det från och med tisdagen kan bli mellan 25 och 30 grader på sina håll.

– Från och med tisdag väntas den maximala dagstemperaturen nå mellan 25 och 30 grader. Gäller inre och östra Svealand, nordöstra Götaland samt Gävleborg och upp över södra Västernorrland.

– Kan innebära ökad påfrestning på kroppen vilket kan ge problem för framförallt riskgrupper.

I samband med det råder även ökad brandrisk och allmänheten uppmanas till större försiktighet gällande bland annat eldning.

– Risken för bränder i skog och mark är stor eller mycket stor. Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av exempelvis eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag, förklarar SMHI.

– Stor försiktighet bör iakttas vid eldning utomhus, ofta gäller eldningsförbud.

Foto: A. Bingol

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen