19 juli 2026

SMHI: Skyfallsliknande regn på söndag och måndag

2024 07 27

Det kommer att regna i flera delar av landet de kommande dagarna.

På lördagen har SMHI gått ut med gula varningar för skyfallsliknande regn.

Varningarna gäller för söndagen och måndagen.

Det kraftiga regnet väntas i östra delarna av Västerbotten och Norrbottens län och kommer bland annat slå mot Umeå och Luleå.

Kraftiga skurar

SMHI meddelar att det rör sig om intensiva regnfall på kort tid.

– Under söndag eftermiddag bildas skurar som lokalt kan ge stora mängder på kort tid, så mycket som 40-60 mm. I kusten kan skurarna lokalt vara kraftiga redan under morgonen, framhåller SMHI.

– Trafiken kan gå långsammare på grund av översvämmade vägar.

Inte bara i Norr

De kraftigaste skurarna väntas i Norrland men det ser ut att regna på flera olika håll runt om i landet de kommande dagarna.

– Ett lågtryck vid Island har styrt in sitt frontsystem över mellersta Sverige som dominerar vädret under lördagen, förklarar SMHI om lördagen.

– I samband med det ligger ett stråk med sammanhängande nederbörd över Hälsingland, Medelpad, Jämtland och södra Lappland vilket rör sig sakta norrut. 

– I främst norra Jämtland och södra Lappland blir regnet ihållande och stora regnmängder är att vänta under det närmsta dygnet.

Även Svealand

Även i Svealand väntas kraftig nederbörd på olika håll.

– Söder därom, i Svealand är nederbörden uppsplittrad och skurna kan här vara lokalt kraftiga. 

– Mest intensivt har nederbörden varit under morgonen i Västmanland, vidare under dagen är det snarare västra Dalarna och norra Värmland som ser ut att få de kraftigaste skurarna och här finns även risk för åska.

Skurar på söndag

Även på söndagen kommer det regna en del, inte bara i Norrland.

– Under eftermiddagen drar ett stråk med skurar över östra Svealand och Götaland, fortsätter vädermyndigheten.

– Störst mängder väntas i inre delarna av Småland, men även Södermanland ser ut att kunna få rikliga mängder. Söndagen bli i allmänhet blåsig med friska till hårda vindbyar.

Foto: T. Leery

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen