24 januari 2026

SMHI: På måndag brakar det loss

2025 01 05

Snart drar ett nytt snöoväder in över landet.

I dagarna har kraftigt snöfall orsakat stora problem på flera håll i Sverige.

Nu drar ett nytt lågtryck in över Sverige - och med det kommer på nytt ett snöoväder som väntas ställa till med nya problem i trafiken.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Brakar loss

Emma Härenstam på SMHI förklarar att kommande vecka inleds med snöoväder.

– På måndag brakar det loss och det ser inte alls trevligt ut. Ett djupt lågtryck drar in från sydväst och på morgonen blir det ett kraftigt snöfall med temperatur kring nollan, säger hon till GP.

“Besvärligt väder”

Så här beskriver SMHI inledningen på den kommande veckan:

– Ett område med ymnigt snöfall och blåsiga ostvindar rör sig under måndagen upp över södra halvan av landet och väntas ge besvärligt väder på många håll, förklarar vädermyndigheten.

– Över Götaland och Svealand efterhand övergående i regn och plusgrader. Över norra Norrland mulnande och dämpad kyla.

Så blir lördagen

Under helgen väntas det vara fortsatt kallt med visst snöfall.

En svag högtrycksrygg ger klart och kallt morgonväder över södra Sverige på lördagen

Fram på dagen ökar molnigheten västerifrån över Götaland och något lätt snöfall här och var. I Svealand fortsatt mest klart och kallt.

Så blir söndagen

Under söndagen rör sig lite moln och snöfall in över Tornedalen och dämpar den strängaste kylan. Över mellersta och södra Norrland avtar nordvästvinden och snöbyarna i fjällen blir allt färre.

– Över södra Sverige mest uppehåll och först en del sol, men molnen tätnar från sydväst. Från kvällen rör sig snöfall upp över södra Götaland i en frisk ostlig vind. Ett väderomslag för hela landet är på ingång, fortsätter SMHI.

Lågtrycket tappar sedan kraft under onsdagen, men det väntas fortsatt ostadigt väder i hela landet ett par dagar med tidvis snöfall, snöbyar eller längst i söder även regn.

– Över södra Sverige efterhand lite kallare väder igen och minusgraderna avancerar söderut.

Foto: Ovra Studio

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen