9 jan 2025

SMHI: Ovanligt väderfenomen i svensk stad – “har aldrig sett”

2024 03 14

Ett mycket ovanligt väderfenomen mötte invånarna i Umeå på torsdagsmorgonen.

Att det snöar i norra Sverige i mars är knappast en sensation för lokalbefolkningen.

Den snö som föll i morse fick dock många att höja på ögonbrynen och undra vad det egentligen var som pågick.

“Jättesnöflingor” stora som handflator föll nämligen från himlen över den norrländska staden tidigare idag, rapporterar P4 Västerbotten.

Meteorologen: "Aldrig sett"

Snöflingorna över Umeå mätte uppemot tio centimeter.

Och att de blir så här stora är långt ifrån det normala, bekräftar SMHI.

– Det kan jag inte säga är supervanligt. Det har inte jag sett i alla fall, säger Moa Hallberg, meteorolog på SMHI, till radion.

Särskilda omständigheter måste falla på plats för att den här typen av snöfall ska kunna ske.

– Det är när vi är nära nollan som snöflingorna blir som störst och att det är ganska vindstilla så att de inte förstörs på vägen ned, säger Moa Hallberg.

Rekordet: stor som en badboll

Vad som gör att flingorna kan bli så stora är att det blir fuktigt i luften när temperaturen ligger runt nollan.

Det blir en fukthinna på snöstjärnorna som därmed klibbar ihop i varandra – vilket skapar större snöflingor, förklarar Moa Hallberg.

Men de tio centimeter breda flingorna i Umeå är dock långt från rekordet.

Det sattes under en storm i Fort Keogh i den amerikanska delstaten 1887 då en snöflinga på 38 centimeter noterades – med andra ord lika stor som en badboll.

Noteringen bedöms så pass trovärdig att Guinness rekordbok fört in uppgifterna i sitt register och än idag, snart 150 år senare, står rekordet sig fortfarande.

Blött väder väntar

Generellt väntar blött väder i stora delar av Sverige kommande dagar, både i norr och söder.

Det kan dock ta olika form, antingen som snö eller regn.

Imorgon närmar sig nästa lågtryck från sydväst och för in nytt regn över stora delar av Götaland och Svealand med tyngdpunkten i de västra landskapen, framhåller SMHI i en kommentar till sin senaste prognos.

– Under eftermiddagen sprider sig regnet norrut över södra Norrland men övergår då till snö eller blötsnö, undantaget i Gästrikland och i Hälsingland. Fredag kväll drar snöfallet även in över Västerbotten.

Foto: D. Bieri

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


Varning för jordgubbsförsäljare

2026 06 10

Att sälja jordgubbar är ett av Sveriges populäraste sommarjobb för ungdomar.

Men det finns en mörk baksida.

Polisen varnar för att det förekommer svartjobb, penningtvätt och dåliga arbetsvillkor inom jordgubbsbranschen. Unga riskerar därför att bli lurade eller utnyttjade.

I Helsingborg uppmanas ungdomar att vara vaksamma och endast söka sig till seriösa aktörer.

Tillsammans har polisen och Helsingborgs stad gått ut med ett inlägg på sociala medier.

– Det här är ett bra exempel på hur polisen och kommunerna kan arbeta tillsammans mot kriminalitet. För många ungdomar är sommarjobbet det första steget ut i arbetslivet och då ska man inte behöva hamna i tråkigheter som kan ställa till det i framtiden, säger polischef Karim Ottosson i Helsingborg.

Extra kontroller

Polisen i Helsingborg kommer att genomföra kontroller av jordgubbsförsäljare i kommunen.

Syftet är att bidra till sund konkurrens, goda arbetsvillkor och korrekt information om jordgubbarna som säljs.

– Genom att göra kontroller och berätta om dem vill vi uppmärksamma allmänheten på problemen som kommer med oseriösa bärförsäljare. Vi ska alla använda vår konsumentmakt till att gynna försäljare som följer reglerna. Vi vill inte ha kriminell verksamhet på våra gator som utnyttjar ungdomar att jobba under dåliga förhållanden, säger Jonas Berg, säkerhetschef på Helsingborgs stad.

ANDRA LÄSER: Bärjätte i konkurs – veckan före midsommar

Då ska du inte köpa

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Jordbruksverket uppmanar kunder att vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

- Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.

- Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

LÄS OCKSÅ: Kraftig åtgärd vid Putins hem

Foto: jhenning

Text: Redaktionen