30 juli 2026

SMHI: Kraftigt regn och åska på fredag

2024 06 26

Det fina vädret går nu mot sitt slut.

På sistone har svenskarna vallfärdat mot uteserveringar, stränder och parker för att njuta av solen.

Årshögsta har noterats vad gäller värmen och badplatser har varit välbesökta.

Dessvärre kommer den inte vara så länge till.

Värmen kulminerar på torsdagen i söder, och ett regnområde som inkluderar åska drar in över landet.

Det meddelar SMHI.

Värmen kulminerar

På torsdagen kulminerar värmen i söder samtidigt som ett åskområde ser ut att röra sig in över Dalarna och södra Norrland.

– Under torsdagen förs varmare luft upp över mellersta och norra Norrland som får 20-25 grader, i fjällen och längst i norr något svalare. I södra halvan av landet kulminerar värmen och temperaturen väntas stiga en eller ett par grader jämfört mot onsdagen, förklarar SMHI.

– Natt mot torsdag kan skurar, lokalt med åska, passera Dalarna och södra Norrland.

Åska och regn på fredag

På fredagen väntas sämre väder och på vissa håll väntas kraftigt regn och åska.

– Ett mer sammanhängande regnområde väntas röra sig in över västra delen av Götaland och Svealand under fredagen, fortsätter vädermyndigheten.

– Lokalt kan åska och kraftigt regn förekomma. Regnet rör sig långsamt vidare in över landet och når Östersjölandskapen och södra Norrlandskusten under eftermiddagen eller kvällen. 

– Över Norrlandsfjällen och södra Norrland blåsigt under fredagen med lokalt hårda vindbyar.

Ostadigt i helgen

Till helgen väntas fortsatt ostadigt väder.

– På lördagen fortsätter regnet upp över Norrland. I södra Sverige väntas växlande molnighet, någon skur, samt 17-21 grader, meddelar SMHI.

– Det väntas i allmänhet bli ganska blåsigt med friska eller hårda vindbyar.

Fortsatta skurar

Fortsatta regnskurar är att vänta på flera håll runt om i landet på söndagen.

– På söndag väntas mycket moln över landet med regn eller skurar lite utspritt. Ett mer sammanhängande regnområde ser sedan ut att ta sig in över södra Götaland.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen