SMHI: Kraftiga vindar och regn drar in på söndag

2024 07 04

Ett nytt lågtryck är på väg in över Sverige.

Det har inte riktigt blivit den fortsättning på det fina sommarvädret som många hade hoppats på.

Under den senaste tiden har regn och rusk varvats med viss värme, men solälskare längtar tillbaka till den riktiga värmen.

Ett nytt lågtryck är nu på väg in över Sverige, och väntas presentera sig på söndagen.

Det meddelar SMHI.

Fredag och lördag

På fredagen väntas blandat väder med såväl regn som sol på håll.

– Regnområdet rör sig under fredagen upp över södra och mellersta Norrland. Annars väntas över landet växlingsrikt väder där solglimtar varvas med moln och skurar som lokalt kan ha åskinslag. 

– Störst solchanser över Östersjölandskapen under morgon och förmiddag. I Götaland blåsigt över kustlandskapen med hårda vindbyar, i västra och inre Götaland kan skurarna medföra rikliga regnmängder.

Viss stabilisering

På lördagen ser det ut att bli en viss stabilisering inför söndagen då lågtrycket drar in.

– Vädret stabiliseras om än tillfälligt under lördagen då hela landet väntas få växlande molnighet och främst över Norrland lokala skurar, framhåller SMHI.

– Temperatur 16-22 grader. Under eftermiddagen och kvällen börjar regn ta sig in över västra Götaland då ett djupt lågtryck närmar sig Sverige.

Kraftiga vindar och regn

På söndagen väntas sedan kraftiga vindar och regn på olika håll i Sverige.

– Ett lågtryck rör sig in under söndagen. I södra halvan av landet, från Götaland vidare upp över södra Norrland, väntas blåsigt väder med hårda eller lokalt mycket hårda vindbyar och mest regn i de västra landskapen. 

– I norra Norrland ser dagen ut att börja soligt, men under dagen mulnar det sedan på innan regnet drar in framåt kvällen.

Blir lite varmare

Under nästa vecka finns förhoppningar om att lite värme ska dra in över landet.

– I nästa vecka ser det ut att komma in lite varmare luft. Vädret ser fortfarande ut att kunna variera med dagar med uppehåll och dagar där nya regnområden tar sig in, meddelar SMHI.

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen


JUST NU: “Kan upphöra som stat” – tung dom från Lukasjenko

2025 10 12

Alexandr Lukasjenko menar att Ukraina kan upphöra att existera som land.

Stridigheterna fortsätter i Ukraina utan slut i sikte.

Ryssland gör fortsatt små framsteg i öst – i utbyte mot enorma förluster vad gäller manskap.

Nu säger Belarus ledare Alexandr Lukasjenko att Ukraina kan upphöra att existera som stat, rapporterar Ukrainska Pravda.

“Kan upphöra”

Den belarusiske ledaren hävdar att han fått mycket information de senaste dagarna som tyder på att problemet för fredssamtalen inte är Ryssland, USA eller EU-ledarna, utan Volodymyr Zelenskyj.

Han menar att Zelenskyj måste pressas.

– Men åtgärder måste vidtas skyndsamt, säger han.

– Ryssland avancerar vid frontlinjen, och jag säger detta med ansvar, eftersom jag observerar det varje dag, och det skulle kunna leda till att Ukraina försvinner som stat.

Kommenterar Tomahawks

Lukasjenko kommenterar även uppgifterna om att USA överväger att förse Ukraina med Tomahawks-robotar.

– Vår vän Donald har en särskild taktik för att hantera de mest akuta frågorna, säger han.

– Det är därför han ibland sätter press på relevanta myndigheter och personer, ibland agerar han hårdare, för att sedan lätta lite på trycket och ta ett steg tillbaka. Så vi ska inte ta det på allvar att allt kommer att sjösättas i morgon.

Läs mer: Succé för Ukraina – ökning med 48 procent

Nya sanktioner

Samtidigt kommer uppgifter om att EU riktar nya sanktioner mot Belarus och Lukasjenko.

Europeiska unionens utrikesministrar enades på måndagen om att införa sanktioner mot Aleksandr Lukasjenko och andra höga tjänstemän.

Detta med anledning av valet den 9 augusti, som väst anser var riggat, och med hänvisning till det förvärrade polisvåldet mot demonstranter, rapporterar Reuters.

I årtionden

Alexandr Lukasjenko har varit Belarus ledare i flera årtionden.

Han fanns inte med på EU:s sanktionslista med 40 namn som man enades om den 2 oktober, men uppgifter pekar nu på att sanktioner kommer att införas mot honom.

Läs mer: Kreml varnar – någonting dramatiskt kommer att hända

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vill inte skada” – Trump helvänder plötsligt

2025 10 12

Trump kommenterar på nytt relationen med Kina – men nu låter det annorlunda.

På fredagen störtdök börserna med anledning av ett nytt meddelande från den amerikanska presidenten.

Han hotade då med nya tullhöjningar gentemot Kina med anledning av att “de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra”.

Nu – två dagar senare – helvänder presidenten.

Kraftiga kritiken

I fredags var alltså Trump tydlig med kritiken mot Kina.

– Det händer mycket konstiga saker i Kina!, skrev han då på Truth Social.

– De blir väldigt fientliga och skickar brev till länder över hela världen där de meddelar att de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra, och praktiskt taget allt annat de kan komma på, även om det inte tillverkas i Kina.

Trumps nya ord

Men på söndagen tycks den amerikanska presidenten vända gällande Kina.

Under kvällen har han lagt ut ett nytt meddelande på Truth Social som lyder så här:

– Oroa er inte för Kina, det kommer att ordna sig! 

– Den högt respekterade president Xi hade bara ett dåligt ögonblick. Han vill inte ha en depression för sitt land, och det vill inte jag heller. USA vill hjälpa Kina, inte skada dem!!!

Läs mer: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin

“Inte rädda”

En talesperson för Kinas handelsdepartement anklagade USA för dubbelmoral efter Trumps hot i fredags om att lägga på ytterligare 100-procentiga tullar på dessa importer efter att Kina införde nya exportkontroller på sällsynta jordartsmetaller.

– Kinas ståndpunkt i handelskriget är konsekvent: vi vill inte ha det, men vi är inte rädda för det, säger talespersonen enligt CNBC.

Inte första gången

Trump har flera gånger tidigare uttryckt missnöje med Kina gällande handeln.

Flera samtal har ägt rum i syfte att nå avtal som både Kina och USA är nöjda med.

Läs mer: Visar upp skräckvapen – har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen