SMHI: Här blir det 18 grader i helgen

2024 04 05

Aprilvädret har inledningsvis mestadels handlat om kraftiga snöfall.

Snökaoset slog ned som en bomb tidigare i veckan efter att stora delar av landet fått njuta av tvåsiffriga grader på termometern under helgen.

Men efter aprilvädrets påminnelse om att det kan svänga fort sker det nu igen redan till helgen – för då kommer värmen tillbaka.

– I morgon lördag blir det mildare i hela landet med enstaka plusgrader ända upp över Västerbotten, och i södra Götaland upp mot 15 grader, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg i en kommentar.

Här blir det 18 grader

Tack vare en tillfällig högtrycksrygg stabiliseras vädret och till och med Norrland kan få njuta av solen.

Men allra varmast blir det dock utan tvekan för de som befinner sig längre söderut i landet.

I delar av Skåne spår SMHI till och med särskilt höga temperaturer, till exempel uppemot 18 grader i Brösarp på Österlen.

– Värmen är på väg, säger Max Schildt, även han meteorolog på SMHI, till Ystads Allehanda.

På flera andra orter i Skåne väntas vårvärmen parkera på mellan 15-17 grader med flera chanser till sol.

Kört på sommardäck

Beskedet är sannolikt efterfrågat för många som vill lägga vintern bakom sig och se fram emot våren – och som kanske redan bytt från vinterdäck till sommardäck.

Det var just det som ställde till fler av trafikproblemen tidigare i veckan när olyckorna duggade tätt på vägarna i mellersta Götaland.

Den främsta anledningen till att vi behövt rycka ut under morgonen har varit att folk har varit ute och kört med sommardäck, säger bärgaren Melwin Johnsson till SVT Småland.

Svänger igen

Men – som brukligt i april svänger vädret snabbt.

Redan på söndagen riskerar exempelvis Värmland och Dalarna att återigen konfronteras med snö efter att regn delvis övergår till blötsnö.

– Natten till söndag och vidare under söndagen fortsätter nederbörden norrut över Norrland och närmast norra Norrlandskusten kan det tidvis röra sig om kraftigt snöfall, informerar Caroline Vahlberg.

– I södra Norrland istället regn som kan vara underkylt. I södra Sverige passerar regn österut.

Foto: G. Lamza

Text: Redaktionen


Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


Nya vab-regler på väg – stor förändring nära

2025 11 12

Regeringen öppnar för att ändra åldersgränsen för vab (vård av barn).

I dag har föräldrar bara rätt till ersättning när barnet fyllt 16 år om Försäkringskassan bedömer att det finns en skada som utgör ett påtagligt hot mot barnets liv.

De nuvarande reglerna ledde till att 16-åriga Erika Englunds mamma nekades ersättning – trots att dottern brutit ryggen på tre ställen efter en hästolycka, vilket TV4 tidigare har rapporterat om.

Nu öppnar regeringen för att ändra reglerna. Omfattande förändringar av åldersgränserna och reglerna för vab-ersättning vid vård av äldre barn ligger på regeringens bord.

Det bekräftar äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).  

– Vi tittar vidare på de här frågorna, och det ligger som sagt ett förslag på mitt bord om att utöka rätten och möjligheten ända upp till 18 år, men också till 21 eller 23 år vid särskilda behov, säger hon till TV4.

”Måste förbättra regelverket”

Oppositionen, med Vänsterpartiet i spetsen, anser att regeringen agerar för sent.

Tony Haddou (V), vice ordförande i socialförsäkringsutskottet, påpekar att det redan för tre år sedan fanns ett förslag om att höja åldersgränsen för vab.

– Det räcker inte bara att se över, för vi kan inte ha en situation där människor inte känner en ekonomisk trygghet när saker uppstår i livet som livshotande skador. Då måste man förbättra det här regelverket, säger Haddou till tv-kanalen.

LÄS MER: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

FAKTA: Det här gäller i dag

Enligt nuvarande regelverk har föräldrar rätt till vab när barnet är 16 år eller äldre:

- Om ditt barn omfattas av LSS och har fyllt 16 år kan du få ersättning för vab om

  • barnets grundsjukdom förvärras, eller
  • barnet blir akut sjukt i en annan sjukdom.

- Om ditt barn går i den anpassade gymnasieskolan, eller är svårt rörelsehindrat och går i en Rh-anpassad gymnasieutbildning, kan du få ersättning ända till slutet av vårterminen det år då barnet fyller 23 år. Annars är åldersgränsen 21 år.

Källa: Försäkringskassan

LÄS OCKSÅ: Fall på 25 procent – hårt slag mot tre svenska branscher

Foto: K. Sikkema resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen