28 jan 2026

SMHI ger nytt väderbesked – “Osäkert var det blir som kraftigast”

2023 11 26

SMHI förlänger varningar och ger besked inför nästa vecka.

Under helgen har SMHI utfärdat varningar för blåst, men även kraftigt snöfall som har gällt Stockholm och Uppsala.

Nu förlänger man den varningen och fortsatt snöoväder i städerna är att vänta även under söndagen.

Samtidigt drar sig ett nytt lågtrycksområde in över Sverige i början på nästa vecka.

Det meddelar SMHI.

Fortsätter på söndagen

På söndagen väntas så mycket som en decimeter snö kunna falla då snöbyar drar in över östra Svealand.

Lokalt kan det komma ännu mer än så.

Samtidigt lär det bli fortsatt kallt och snöigt nästa vecka.

“Är osäkert”

Det ser ut att bli kallt nästa vecka och ett “omfattande lågtrycksområde” som innebär vindar och snöfall drar in österifrån.

Däremot är det ännu oklart vilka delar av landet som kommer att påverkas mest.

– Kalluften väntas ligga kvar över Sverige i början på nästa vecka, samtidigt som ett omfattande lågtrycksområde närmar sig österifrån, vilket kommer ge tilltagande vindar och snöfall, framhåller SMHI.

– Men det är fortfarande något osäkert vilken bana lågtrycket tar, vilket även påverkar var det kraftigaste snöfallet väntas dra in.

Fram tills måndag

De varningar som SMHI har utfärdat som gäller Stockholm och Uppsala ligger kvar fram till natten mot måndagen.

De kan innebära stora problem i trafiken och bilister uppmanas ta det lugnt på vägarna.

Stora lokala variationer väntas och det är oklart vart det kommer att falla mest snö.

Begränsad framkomlighet

Snöovädret kan innebära flera problem, bland annat ute i trafiken.

– Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök, förklarar SMHI.

– Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

Det finns även risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

Foto: P. Lozovikov

Text: Redaktionen


22 maj 26

Alla får pengar – nytt stöd i Sverige

2026 05 22

Den digitala brevlådan Billo lanserar ett nytt elstöd till svenska folket.

– Vi älskar lösningar. Om du betalar din elräkning med Billo så bjuder vi på 250 kronor, säger Billos vd Johan Eklöf.

För att ta del av stödet måste användare betala sin elräkning med Klarna via Billo.

– Det enda vi kräver är att du registrerar dig kostnadsfritt hos oss och betalar räkningen med hjälp av Klarna. Sedan får du 250 kronor att göra vad du vill med, säger Eklöf.

Statligt godkänd

Billo är godkänd av både av Myndigheten för digital förvaltning, Digg, och Finansinspektionen.

Sedan en tid tillbaka erbjuder Billo betallösningar från Klarna.

– Över huvud taget finns det oerhört mycket vi kan göra för att förenkla vardagsekonomin för vanliga svenskar. Att du nu kan betala dina räkningar på ett sätt som passar just dig är ett stort steg framåt. Vi kommer att fortsätta underlätta och förenkla folks vardag på det här sättet. Framtiden är flexibel, säger Johan Eklöf.

LÄS MER: Nytt flygbolag i Europa – planerar 100 destinationer

Så går det till

För att ta del av elstödet behöver användare betala en elräkning i Billo med Klarna mellan 22 maj och 30 juni 2026.

Processen utgörs av fyra steg:

1, Skaffa Billo gratis. Registrera dig med BankID eller Freja eID.

2, Betala din elräkning i Billo med Klarna. Välj att betala direkt eller senare.

3, Mejla in din elräkning. Bifoga en kopia av din betalda elräkning till [email protected].

4, Få upp till 250 kr.

Elräkningen måste vara på minst 250 kronor för att du ska kunna ta del av hela elstödet. Vid lägre belopp får du tillbaka det belopp som står på räkningen. Erbjudandet gäller första gången du använder Klarna i Billo.

Källa: Billo

LÄS OCKSÅ: Nya regler i Thailand – svenskar påverkas starkt 

Foto: I. Rifath

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen