SMHI går ut med varningar inför onsdagen

2024 03 06

SMHI har gått ut med flera varningar inför i morgon, onsdag.

Under tisdagskvällen och natten till onsdag rör sig ett område med både regn och snöfall väster- och nordvästut över södra Götaland.

Det uppger SMHI.

– På sina håll finns risk för besvärligt väglag. Också vidare in på onsdagsmorgonen då lite nederbörd dröjer kvar och kan även beröra norra västkusten, framhåller SMHI.

Spricker upp

I övriga delar av landet börjar det spricka upp under natten till onsdag.

– Över nordvästra Norrland delvis klart men i Norrland bildas dis eller dimma på sina håll.

Det väntas bli en rätt så kall natt med från någon minusgrad längst i söder till 10 - 15 grader kallt längst i norr.

– Vi har dock varmare luft i höjd i norr så i högre terräng kan det vara mildare, framhåller SMHI.

Flera varningar

Med anledning av det kommande vädret har SMHI gått ut med flera gula varningar för snöfall. 

Tisdag kväll till onsdag morgon varnar man för snö eller blötsnö som kan ge 5-lokalt 10 cm, vilket bland annat kan leda till trafikstörningar.

Platserna SMHI utfärdat varningar för är delar av östra Skåne samt delar av Blekinge, sydöstra Kronobergs län och sydligaste delen av Kalmar län.

Under onsdagen

Under onsdagen etablerar sig ett högtryck över Sverige.

Med högtrycket kommer torr sjunkande luft vilket gör att det fortsätter lätta.

– På eftermiddagen ser det ut att på många håll kunna bli en del sol, undantaget västra Götaland och Norrbotten där mycket moln väntas dröja kvar, meddelar SMHI.

Kall natt

SMHI uppger att det i nuläget ser ut att bli allmänt klart till halvklart under natten mot torsdag med flera minusgrader långt söderut i landet.

– Vid delar av östra kusterna bildas dimmoln som kan driva in en bit över land i sydost och dröja kvar en bit in på dagen, framhåller SMHI.

I övrigt väntas vårsol på torsdag med plusgrader fram på dagen. Dock ser en del moln ut att börja leta sig in över mellersta fjälltrakterna.

Framåt helgen

Framåt helgen väntas en eventuell molnighet.

– Både under fredag och i helgen högtrycksbetonat med svårbedömd molnighet. Allmänt rätt så lugnt och kyligt vårvinterväder.

Längst i söder kan det dock blåsa upp lite på söndag.

Foto: S. Berger

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen