SMHI går ut med varning

2023 06 19

Det kommer att bli riktigt höga temperaturer i stora delar av Sverige de kommande dagarna.

Nu går SMHI ut med en varning.

Väderinstitutet varnar för en ihållande värmebölja i norra Sverige.

– Dagstemperaturer på 26-30 grader väntas från söndag och flera dagar framöver, framhåller SMHI.

Flera områden

Varningen har utfärdats för delar av inre och östra Norrland och gäller från i dag tills vidare.

I helhet gäller varningen för följande områden:

- Östra delarna av Jämtlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

- Norra Västernorrlands län

Problem för riskgrupper

Enligt väderinstitutet kan den höga värmen leda till ökade påfrestningar på kroppen.

– Vilket kan ge problem för framförallt riskgrupper, framhåller SMHI.

Risk för skogsbrand

Sedan tidigare har SMHI utfärdat omfattande varningar för skogsbränder i stora delar av Sverige på grund av rådande torka.

Helgens regn dämpade tillfälligt risken för bränder i Götaland och Svealand, men under måndagen ökade den igen.

SMHI bedömer risken till ”mycket stor” och ”extremt stor” i vissa lokala områden.

Varningar ligger även kvar för delar av norra Svealand, stora delar av Norrland och Gotland.

Där bedöms risken för skogsbrand vara ”mycket stor till extremt stor”.  

Risk för vattenbrist

SMHI varnar även för vattenbrist i stora delar av Sverige.  

Väderinstitutet har gått ut med en varningar för följande län:

- Hallands län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Uppsala län

”Mycket torrt”

– Det har varit en lång torrperiod med högtrycksbetonat väder. Växtlighet och avdunstning har lett till att vatten i mark och mindre vattendrag minskat snabbt. På många håll är det nu mycket torrt, framhåller SMHI på sin hemsida.

När torrperioden varit ihållande börjar vattennivåer i större vattendrag att sjunka.

– Det är för denna typ av vattendrag som vi nu ger ut risk för, förklarar Hugo Rudebeck, Vakthavande hydrolog på SMHI.

Foto: T. Sergej

Text: Redaktionen


Kunder rasar mot Biltema – kedjan svarar

2025 01 20

Ett Facebook-inlägg har lett till stort raseri hos Biltema-kunder.

Under de senaste åren har frågan om kontanter blivit allt mer omdebatterad.

I takt med digitaliseringens framfart har kortbetalning eller betalning med appar via telefonen blivit allt vanligare.

Många butiker väljer att bara ta emot kort- eller appbetalningar.

Nu har ett Facebook-inlägg från Biltema lett till raseri hos kunder - men det verkar som om de har fått allt om bakfoten.

Många kommentarer

Biltema lade ut ett inlägg på Facebook där de välkomnar kunder till cafét för att köpa semla och kaffe.

Hundratals personer har kommenterat inlägget - och många av kommentarerna är ilska riktad mot Biltema av kontantskäl.

– Ni tar ju inte kontanter, då förlorar ni mig som kund! Det är dom pengarna som jag har i plånboken som jag vill använda, inte dom på kontot, lyder en kommentar.

– Ni tar inte emot kontanter så nix hoppar över tyvärr, lyder en annan.

– Med kort nej tack, uttrycker en tredje.

Biltema svarar

Kunderna verkar dock ha fått saken om bakfoten.

Biltema hanterar inte kontanter i cafét, men det går mycket riktigt att betala kontant för varorna i en vanlig kassa.

– Av hygienskäl hanterar vi inte kontanter i våra Biltema Cafe men där vi erbjuder alla att betala dessa varor i en vanlig bemannad kassa, säger Biltemas marknadschef Johan Gerdevåg till Nyheter24.

Het fråga

Kontantfrågan är en het sådan, där många vill se att mer görs för att skydda kontanternas roll i ett allt mer digitaliserat samhälle.

Även Riksbanken har tagit upp saken, och underströk i en rapport från förra året att mer måste göras.

– För att säkerställa att det går att använda kontanter i praktiken anser Riksbanken att fler åtgärder behövs, framhåller Riksbanken.

– Om regeringen och riksdagen väntar med att införa fler av de åtgärder som Riksbanken föreslår riskerar vi att ytterligare försämra möjligheten att använda kontanter så att de på sikt blir närmast oanvändbara som betalningsmedel.

“Kan bromsa”

Riksbanken fortsätter.

– Genom att agera snabbt kan vi bromsa den utvecklingen.

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Svensk ishockeyklubb går mot konkurs

2025 01 20

Den Malmö-baserade ishockeyklubben IK Pantern är i kris.

För inte så länge sedan kom uppgifter om att den svenska fotbollsklubben Dalkurd är nära konkurs.

Nu kommer liknande uppgifter även från ishockeyvärlden.

Den Malmö-baserade ishockeyklubben IK Pantern är i kris - och vädjar nu till sina supportrar.

Vädjar till fansen

Obetalda skulder har lett till stora interna ekonomiska problem, och via ett meddelande på Facebook hoppas Pantern kunna lysa upp problemet och få hjälp från supportrarna.

Så här lyder klubbens vädjan:

– Nu står vi inför vår största utmaning någonsin. Ekonomiska svårigheter hotar att tysta sorlet från läktaren och släcka ljuset i ishallen för gott, framhåller klubben.

– Vi vet att pantern betyder mycket för så många. För barnen som en dag drömmer om att ta plats på isen. För alla familjer som samlas på matchdagar. För supporterklubben som troget håller Panterns fana högt i vått och torrt. 

“Varje krona räknas”

Klubben understryker vidare att “varje krona, varje stödinsats spelar roll, för så väl företagare som enskilda supportrar”.

– Sponsorpengar har tyvärr inte kommit in till föreningen som utlovat och nu befinner vi oss därav i ett mycket prekärt läge. Vi har skulder på cirka 800 000 kr i dagsläget. Pengar måste in inom kort och vi för dialog med inblandade parter!

Löner hålls inne

Enligt uppgifter till Sydsvenskan så hålls spelarlöner inne för närvarande.

Det återstår att se om IK Pantern - som grundades 1959 - överlever det ekonomiska stålbadet.

Tufft för många

Under de senaste åren har klädkedjor, restauranger, fotbollsklubbar och ishockeyklubbar fått stora ekonomiska utmaningar.

Många olika branscher har slagit larm om det rådande ekonomiska läget - och svensk konjunktur befinner sig på en svår plats.

Riksbanken har uppmanats från flera håll att få fart på konjunkturen genom räntesänkningar.

Ytterligare en sänkning väntas nu i slutet av januari, sen är det oklart hur myndigheten ställer sig till flera sänkningar redan under årets första sex månader.

Foto: M. Fournier

Text: Redaktionen