24 januari 2026

SMHI går ut med varning – gäller i dag måndag

2023 12 11

Det finns risk för besvärligt läge i trafiken under morgondagen.

På många håll runt om i landet är det fortsatt snöigt och halt.

Under den senaste tiden har vädret inte underlättat för bilister, och måndagen ser inte ut att bli något undantag.

SMHI går nu ut med en varning om risk för besvärligt trafikläge som gäller under morgondagen.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Lyfter fram område

I synnerhet ser det ut att bli besvärligt i Västsverige och risk för halka gäller i hela området.

Ett nytt snöfall drar in under söndagskvällen och ligger kvar under måndagen.

– Det vi ser är ett nederbördsområde som nu breder ut sig här under söndag kväll, och kommer att hänga kvar under måndagsdygnet, säger Linus Karlsson vid SMHI till SR.

Tilltagande vindar

På västkusten väntas även tilltagande vindar, någonting som kan ställa till det ytterligare.

– I samband med det här lågtrycket så är det också tilltagande vindar. Det är absolut ett väderläge att vara lite uppmärksam på, fortsätter Karlsson.

Han understryker att temperaturerna väntas ligga kring nollan.

Snö och regn

SMHI framhåller att nederbörd kommer att presentera sig som snö och regn i olika delar av landet.

– Över sydligaste Götaland regn, som långsamt sprider sig norrut, framhåller myndigheten.

– Regnet övergår alltmer i snö över Sydsvenska höglandet och når till kvällen norra Götaland, men vid kusterna, öarna och sydligaste Götaland faller nederbörden fortsatt som regn eller snöblandat regn.

Sprider sig norrut

Under måndagen kommer nederbördsområdet även att sprida sig norrut.

– På måndag sprider sig söndagens nederbördsområde norrut upp över Svealand och sydligaste Norrland. Främst faller nederbörden som snö, men vid de södra kusterna och i södra Götaland regn eller blötsnö, meddelar SMHI.

Under tisdagen kommer dock ett högtrycksområde in norrifrån samtidigt som nederbörden drar sig söderut men snöbyar kan komma i östra Svealand och på Gotland.

Foto: Ovra Studio

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen