SMHI går ut med meddelande om höga temperaturer i flera landskap

2021 07 12

Den stekande värmen består och nu utfärdar SMHI ett meddelande om höga temperaturer i rad landskap de kommande dagarna.

Meddelandet avser i flera fall fram till torsdag och innebär att det blir 26 till 30 grader minst tre dagar i rad.

– Innebär en ökad påfrestning på kroppen för framförallt riskgrupper. Meddelandet vänder sig framförallt till vårdgivare, uppger SMHI.

Om temperaturen ökar ytterligare kan SMHI komma att gå ut med en så kallad varning.

Följande landskap berörs:

⛔ Skåne

⛔ Blekinge

⛔ Halland

⛔ Bohuslän

⛔ Västergötland

⛔ Småland

⛔ Öland

⛔ Gotland

⛔ Östergötland

⛔ Södermanland

⛔ Uppland

⛔ Västmanland

⛔ Gästrikland

⛔ Hälsingland

⛔ Medelpad

⛔ Ångermanland

⛔ Västerbotten

Foto: Delvis SMHI 

[yop_poll id="354"]

Nya krav för körkort från och med nu – detta gäller

2025 02 03

Nu har de nya reglerna för körkort i Sverige trätt i kraft.

Från och med 1 februari började nya krav att gälla för den som planerar att ta körkort.

I korthet innebär förändringen en sänkning av synkraven, vilket innebär att fler personer än tidigare nu kommer att få möjlighet att köra bil.

– Reglerna behövde justeras, Sverige har haft strängare krav vad gäller just synfältsbortfall än vissa andra europeiska länder med hög trafiksäkerhet, säger Åsa Ericson, utredare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

Kan få körkortet tillbaka

Enligt Transportstyrelsen förlorar cirka tusen svenskar sina körkort varje år på grund av synfältsbortfall.

Många av dessa kan nu kunna få tillbaka körkorten tack vare de nya reglerna, som innebär att “en viss nedsatt ljuskänslighet i synfältet kommer att accepteras”.

Det gäller både för lägre och högre behörigheter, enligt myndigheten.

Gränsvärdet har därmed ändrats till en liknande nivå som redan finns i Norge och Storbritannien.

– För att få sin sak prövad utifrån de nya gränsvärdena för synfält måste man ansöka om körkortstillstånd igen, säger Åsa Ericson.

Nya förslag till sommaren

Som följd av Transportstyrelsens besked uppstod frågan om de nya reglerna kan möjliggöra för en person att genom att körprov visa att man kan kompensera för en synnedsättning.

Så är inte fallet, försäkrar myndigheten.

– Vi är medvetna om att ett körprov är mycket efterfrågat och det pågår ett separat arbete för att utreda förutsättningarna för ett sådant prov. Förslaget kommer att redovisas i juni 2025, säger Ingela Janbjer, sektionschef på Transportstyrelsen.

Optiker får mer makt

Sedan i lördags, och i praktiken från och med idag måndag, får nu optiker alltså utfärda fler synintyg än vad som fram till nu varit fallet.

Tidigare har enbart ögonläkare kunnat utfärda dessa intyg, som exempelvis gäller intyg kopplade till synfältsundersökningar.

Optiker har kompetensen och den ska vi självklart använda oss av i den mån det är möjligt för att underlätta både för enskilda och den hårt belastade ögonsjukvården, säger Åsa Ericson.

Foto: A. Lazic

Text: Redaktionen


Lyxresort med hotell och restaurang går under efter åtta år

2025 02 02

Lyxresortet Stedsans stängs ner.

Stedsans har under åtta års tid varit en tillflykt för människor som vill bege sig till den halländska vildmarken för att koppla av.

Där har resortet - som har hotell och restaurang - drivits av det danska paret Flemming Hansen och Mette Helbæk.

Nu stängs dock Stedsans - och är enligt ägarna på väg att gå i konkurs.

Det rapporterar Hallandsposten.

Har skulder

Det har ännu inte skickats in någon konkursansökan.

Företaget har dock en nuvarande skuld på drygt 420 000 kronor hos Kronofogdemyndigheten.

Ägarparet tycks ha flyttat till Guatemala - och när Hallandsposten får tag på Stedsans revisor Lars Göransson för att fråga vad som hände med ekonomin så svarar han så här:

– Jag har inga kommentarer.

“Skatter och byråkrati”

På Stedsans hemsida uttrycker ägarna sina tankar.

– I över 8 år har vi arbetat med att förverkliga vår vision om ett vackrare sätt att leva i framtiden, förklarar ägarna.

– Vi kom väldigt långt med Stedsans, men vi var också tvungna att inse på vägen att det är en omöjlig uppgift att vara själsdrivna entreprenörer med ett uppdrag i ett land där skatterna är några av de högsta i världen och byråkratin är obeveklig. Åtminstone var det så för oss.

“Brutna löften”

De skriver vidare att “vår skuld från våra uppstartsår fulla av brutna löften från myndigheterna och de två åren med Corona-stängda gränser hann ikapp oss”, och att “när ni läser detta har vi förmodligen försatts i konkurs av Skatteverket”.

“Är tufft”

Ägarna avslutar:

– Allt vi någonsin velat var att vara en del av att skapa en vackrare planet. Att avboka gäster och att vår underbara personal förlorar sina jobb är ett hårt slag för oss, vår familj och vår stolthet. 

– Vi tar ett steg tillbaka för att bara släppa taget om att hålla fast vid och kämpa för ett projekt som vi älskar innerligt men också ett som har kostat oss fler sömnlösa nätter än de flesta människor förmodligen upplever under en livstid. 

Foto: Therese Elstad Stedsans

Text: Redaktionen