27 oktober 2025

SMHI flaggar för bakslag: snö drar in över flera län

2024 03 05

Vårkänslorna i södra Sverige ser ut att åka på en tillfällig tvärnit.

Den 21 februari var det många som drog en lättnadens suck efter en lång och ansträngande vinter.

Då förklarades officiellt meteorologisk vår i södra och västra Götaland, men även i delar av Blekinge och på Öland och Gotland.

Men nu kommer våren av sig – åtminstone för ett par dagar.

Snö är nämligen på väg in över södra halvan av Sverige från och med tisdag och överraskar såväl flyttfåglarna som kommit tillbaka och de vårblommor som börjat ploppa fram här och var.

– Nätterna ser ut att bli lite kallare med minusgrader på många håll ända ner över Götaland, men dagtid ändå plusgrader på de flesta håll, informerar SMHI:s meteorolog Viktor Bergman i en kommentar.

Kommer lägga sig

Det är på kvällen under morgondagen som flera län i Götaland kan räkna med nederbörd.

– Främst södra och västra Götaland berörs, och det ser ut att bli en blandning av både blötsnö och regn.

Enligt SMHI handlar det om flera centimeter snö och på flera håll kan man dock räkna med att snön faktiskt lägger sig, bland annat i Blekinge.

– Ja, men det tror jag eftersom det kommer sent under kvällen och natten till onsdagen när temperaturen går ner runt nollan, säger Fredrik Kronvall, också meteorolog på SMHI, till P4 Blekinge.

– Sedan kommer det smälta bort rätt snabbt på onsdagen för då blir det 5-6 plusgrader på dagen.

Våren snart tillbaka

Men den som tröttnat på vintern och är redo för våren ska inte vara alltför pessimistisk.

Snöfallet blir kortvarigt och när onsdagen har passerat finns det goda chanser för att få uppleva vårkänslor igen.

Från torsdag och framåt väntas högtrycket ta över även i söder, och på många håll i landet soligt väder med allmänt minusgrader på nätterna, meddelar Viktor Bergman.

Meteorologisk vår etablerad

Även om vintern var tuff för många – med extremkylan där temperaturerna på sina håll gick ned mot 40 minusgrader under ett par dagar i januari i minnet – fick den en ganska mild avslutning.

Redan den 16 februari var det exempelvis vårkänslor på allvar när 11 grader, månadens högsta notering, uppmättes i Lund.

– Det för årstiden milda vädret tillät den meteorologiska våren att börja etablera sig över Götaland från den 15:e februari, framhåller SMHI.

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen