29 juni 2026

SMHI: Det kan bli 25 plusgrader nästa vecka

2024 07 06

Blandat väder är att vänta framöver.

På lördagen handlar det främst om uppehållsväder om än regnområden drar in över landet senare under dagen.

Temperaturerna ser inte ut att sjunka avsevärt men regnmoln och åska är att vänta på vissa håll.

Det meddelar SMHI.

Så blir det i dag

Vädermyndigheten meddelar att regn drar in senare i dag.

– Dagen börjar med mest uppehållsväder för Götaland och Svealands del med halvklart till mulet och utrymme för en del sol, framhåller SMHI.

– Fram på dagen rör sig dock regn och skurar in med början över Västkusten vilket når nordöstra Götaland och Svealand fram emot den sena eftermiddagen och kvällen. 

– Sydöstra Götaland ser dagtid ut att få uppehåll. På dagen 16-21 grader men temperaturen faller flera grader i samband med regn.

Så blir det i morgon

På söndagen drar ett lågtryck in över landet, och kraftigt regn kan komma redan på lördagskvällen.

– In på kvällen rör sig en ny omgång med regn in västerifrån och över främst Götaland kan skurarna bli kraftiga med åska.

– På söndagsdygnet rör sig ett lågtryck norrut över Skandinavien och ger regn, skurar samt blåsigt väder. 

– Blåsigast blir det över landets södra halva med friska till hårda vindbyar. Det mesta av regnet faller i västra Svealand samt upp över Norrland.

Så blir nästa vecka

Det blandade vädret kommer att fortsätta även nästa vecka.

Då kan dock temperaturerna på olika håll i söder emellanåt nå så högt som 25 plusgrader.

– I nästa vecka har vi fortsatt lågtrycksbetonat väderläge med flera passerande regnområden som rör sig in från sydväst. I samband med att lågtrycken rör sig in får vi också upp lite varmare luft över landet.

Vissa oklarheter

Det råder vissa oklarheter gällande var det kommer att vara som varmast och hur ihållande värmen blir.

– Mellan regnområdena kikar solen fram och då kan temperaturen nå dryga 20 grader, kanske till och med 25 i landets södra del, förklarar vädermyndigheten vidare.

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen