SMHI: Det kan bli 25 plusgrader i veckan

2024 07 15

Ett tillfälligt högtryck drar in mot slutet av den här veckan.

Efter en fin inledning har sommarvärmen lyst med sin frånvaro.

Den senaste tiden har vädret varit skakigt och regn och rusk har varvats med en del stadigare dagar, dock utan den där riktiga värmen.

Mot slutet av denna vecka kommer det att bli varmare, om än bara tillfälligt.

Regn och rusk i dag

Först är dock mer regn att vänta.

På måndagen kommer ett lågtryck att presentera sig i Sverige.

– Idag pressar ett lågtryck på Nordsjön in moln och stråk av skurar över Götaland och Svealand. Lokalt kan det bli kraftiga skurar med inslag av åska, meddelar SMHI.

– I nuläget ser de kraftigaste skurarna ut att beröra delar av Västkusten under förmiddagen, medan delar av Östergötland och inre Svealand berörs under eftermiddagen och kvällen. Dock väntas stora lokala variationer.

Fortsätter regna

På tisdagen och onsdagen väntas fortsatt ostadigt väder.

– Under onsdagen tar sig regnet in över södra Norrland, förklarar SMHI.

– Regnet får sin tyngdpunkt över norra Svealand och sydligaste delarna av Norrland, och även då risk för kraftiga inslag. I Götaland och södra Svealand växlande molnighet och skurar.

Kan bli 25 grader

Mot slutet av veckan drar ett efterlängtat högtryck in över landet.

Det kan innebära temperaturer uppemot 25 grader på olika håll.

– Under torsdag-lördag fortsätter regnet norrut in över norra Norrland under försvagning, framhåller vädermyndigheten.

– Längre söderut växer ett högtryck in tillfälligt och stabiliserar vädret. Det blir lite större utrymme för solen och något högre temperaturer framåt helgen med i allmänhet 20-25 grader. I norr något lägre temperaturer.

Ostadigt igen

Stabiliseringen av vädret och de högre temperaturerna tycks inte hålla i sig.

Redan på söndagen väntas mer regn.

– Redan på söndag närmar sig nya lågtryck västerifrån och för med sig regn och skurar in över landet. Det ostadiga vädret ser ut att fortsätta även in på nästa vecka, meddelar SMHI vidare.

Foto: K. Lehtonen

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen