SMHI: Det kan bli 25 plusgrader i veckan

2024 07 15

Ett tillfälligt högtryck drar in mot slutet av den här veckan.

Efter en fin inledning har sommarvärmen lyst med sin frånvaro.

Den senaste tiden har vädret varit skakigt och regn och rusk har varvats med en del stadigare dagar, dock utan den där riktiga värmen.

Mot slutet av denna vecka kommer det att bli varmare, om än bara tillfälligt.

Regn och rusk i dag

Först är dock mer regn att vänta.

På måndagen kommer ett lågtryck att presentera sig i Sverige.

– Idag pressar ett lågtryck på Nordsjön in moln och stråk av skurar över Götaland och Svealand. Lokalt kan det bli kraftiga skurar med inslag av åska, meddelar SMHI.

– I nuläget ser de kraftigaste skurarna ut att beröra delar av Västkusten under förmiddagen, medan delar av Östergötland och inre Svealand berörs under eftermiddagen och kvällen. Dock väntas stora lokala variationer.

Fortsätter regna

På tisdagen och onsdagen väntas fortsatt ostadigt väder.

– Under onsdagen tar sig regnet in över södra Norrland, förklarar SMHI.

– Regnet får sin tyngdpunkt över norra Svealand och sydligaste delarna av Norrland, och även då risk för kraftiga inslag. I Götaland och södra Svealand växlande molnighet och skurar.

Kan bli 25 grader

Mot slutet av veckan drar ett efterlängtat högtryck in över landet.

Det kan innebära temperaturer uppemot 25 grader på olika håll.

– Under torsdag-lördag fortsätter regnet norrut in över norra Norrland under försvagning, framhåller vädermyndigheten.

– Längre söderut växer ett högtryck in tillfälligt och stabiliserar vädret. Det blir lite större utrymme för solen och något högre temperaturer framåt helgen med i allmänhet 20-25 grader. I norr något lägre temperaturer.

Ostadigt igen

Stabiliseringen av vädret och de högre temperaturerna tycks inte hålla i sig.

Redan på söndagen väntas mer regn.

– Redan på söndag närmar sig nya lågtryck västerifrån och för med sig regn och skurar in över landet. Det ostadiga vädret ser ut att fortsätta även in på nästa vecka, meddelar SMHI vidare.

Foto: K. Lehtonen

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen