SMHI ångrar sig – ”Så himla svårt”

2025 08 03

SMHI har ändrat sig.

Att förutspå vädret är inte alltid det lättaste – inte ens för SMHI.

Väderinstitutet har ibland stora problem med sina prognoser, och på lördagen tvingades de ändra sig och dra tillbaka en varning.

Drog tillbaka varning

Snabbt skiftande väder kan ställa till stora problem för väderprognoserna.

På lördagen utfärdade SMHI en gul vädervarning om skyfall i Västra Götaland och Halland.

Men senare under dagen drogs varningen tillbaka, rapporterar GP.

– Den lades ju upp med väldigt kort varsel eftersom det såg ut att bli så pass kraftiga skurar som drog in över land. Men sedan blev det inte riktigt så illa som det först såg ut, säger SMHI:s meteorolog Viktor Bergman till tidningen.

Det blev förvisso regn på sina håll, och tromber i havet vid Falkenberg men i övrigt blev det snarast uppehållsväder och därför ingen anledning att varna.

SMHI medger att det är svårt att göra korrekta väder prognoser när vädret skiftar, särskilt när det handlar om lokala skurar som man inte vet hur kraftfulla de blir.

– Ja, det är ju det som är det svåra med de lokala skurarna – det är så himla svårt att pricka rätt på dem, säger Viktor Bergman.

”Lita inte på väderapparna”

SMHI:s svårigheter att göra korrekta prognoser kan förstås orsaka frustration hos allmänheten som exempelvis vill planera sina semesteraktiviteter utifrån väderleksrapporterna.

Många använder sig också av väderappar, men de är inte alltid pålitliga, vilket meteorologen Maria Augutis har varnat för, rapporterar SVT.

När vädret är ostadigt så är apparnas prognoser inte särskilt bra.

– Det är just i den här typen av väder där vi går från sol till skurar på vad som kan kännas som nolltid som man inte ska lita på väderapparna, säger Maria Augutis till kanalen.

Rekommenderar annan metod

Istället rekommenderar hon ett annat sätt att hålla koll på vädret lokalt.

– Håll koll på radarn för att se hur skurarna rör sig och sen får man inte glömma att titta upp, säger hon.

Just nu är det ostadigt väder i nästan hela landet, på grund av ett lågtryck som enligt SMHI kommer att ligga kvar under söndagen.

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen