9 mars 2026

SLÅR LARM: Putin planerar jätteattack

2024 09 21

En underrättelsetjänst slår larm om att Vladimir Putin och Ryssland tycks planera en mycket allvarlig attack.

Uppgifterna kommer från den ukrainska underrättelsetjänsten.

Putin och Ryssland planerar en attack som skulle kunna få väldigt allvarliga konsekvenser, rapporterar Reuters.

Ryssland tros vilja slå till redan före vintern.

– Enligt ukrainsk underrättelsetjänst förbereder Kreml anfall mot ukrainska kärnenergikritiska objekt inför vintern, skriver den ukrainska utrikesministern Andriij Sybiha på X, enligt nyhetsbyrån.

Putin och Ryssland tros alltså förbereda en attack mot kärnkraftverk.

Uppgifterna väcker stor oro, och Ukraina har slagit larm till FN.

Vill ha permanent övervakning

Den ukrainska utrikesministern uppmanar både FN och Ukrainas allierade att upprätta permanent övervakning vid landets kärnkraftsanläggningar.

– Det handlar särskilt om öppna distributionsanordningar vid kärnkraftverk och transmissionsstationer, som är avgörande för säker drift av kärnenergi, uppger utrikesministern, enligt nyhetsbyrån.

Andriij Sybiha har inte lämnat några specifika uppgifter om varför Ukraina tror sig veta att Putin och Ryssland planerar den typen av attacker.

Men det ska alltså handla om underrättelseuppgifter.

Varnar för katastrofscenario

Det internationella atomenergiorganet IAEA har ännu inte kommenterat uppgifterna, enligt nyhetsbyrån.

Från ukrainskt håll kräver man dock ett snabbt internationellt svar på de planer som Putin och Ryssland uppges ha.

– Det här är en förberedelse för ett möjligt kärnkraftskatastrofscenario. Ryssland är en terrorist, skriver Andriy Yermak, chef för Ukrainas presidentstab, på Telegram enligt nyhetsbyrån.

– De måste stoppas här och nu. Länderna i väst och i den globala södern måste reagera hårt på förberedelserna för terror, tillägger han.

”Alltid en risk”

IAEA har alltså inte kommenterat de senaste uppgifterna.

De har dock tidigare besökt Ukraina och Ryssland flera gånger under kriget.

Båda sidor har uppmanats att agera med stor försiktighet och se till att kriget inte kommer för nära kärnkraftsanläggningar.

– Jag tror att det alltid är en risk när det finns en möjlighet för en attack mot ett kärnkraftverk, har IAEA:s chef Rafael Grossi tidigare sagt, enligt nyhetsbyrån.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Krigsfartyg i Östersjön attackerat

2026 03 25

Ett ryskt örlogsfartyg har träffats av ukrainska drönare.

Uppgifterna kommer tidigt på onsdagseftermiddagen.

Ukraina har genomfört en stor drönarattack på onsdagen och träffat flera ryska måltavlor.

Bland måltavlorna som har träffats finns ett ryskt örlogsfartyg i Östersjön, rapporterar Kyiv Independent.

Ryskt fartyg träffat

Ukrainska styrkor har skadat ett ryskt fartyg i Östersjöhamnen Viborg i samband med en omfattande drönarattack.

Attacken är det första kända framgångsrika tillslaget mot ett rysk militärt fartyg i Östersjön, nästan 1 000 kilometer från ukrainskt territorium. 

Fartyget, som av generalstaben identifierats som “Purga” och som drivs av den ryska säkerhetstjänsten FSB:s gränsbevakningssektion, låg dockat vid stadens skeppsvarv när det träffades.

Bilder visar

Bilder som publicerats på Telegram visar ett fartyg som kantrat på sidan bland andra större båtar som ligger dockade i hamnen. 

Enligt den ukrainska generalstaben kan Purga, som tillhör en fartygsklass byggd vid varvet känd som Projekt 23550, fungera både som isbrytare och som ett ordinarie örlogsfartyg. 

Enligt det ryska sjöfartsorganet Paluba kostar ett sådant fartyg omkring 18 miljarder rubel – motsvarande 222 miljoner dollar eller strax över två miljarder svenska kronor.

Hävdar: "300 miljoner dollar" 

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, kommenterar attacken i ett inlägg på X.

Enligt honom rör det sig om en massiv prestigeförlust för Ryssland.

– Den kostar ungefär 300 miljoner dollar, skriver Gerashchenko om fartyget.

Läs mer: Gulfstat uppmanar Trump: ”Avsluta inte kriget”

Efter enorma ryska attacken

Ukrainas stora drönarattack kommer efter att Ryssland under de senaste dygnen avfyrat hundratals drönare och missiler.

– Det ukrainska flygvapnets talesperson, överste Jurij Ihnat, uppgav att ryska styrkor avfyrade samtliga sju ballistiska robotar mot områden relativt nära frontlinjen i oblasterna Zaporizjzja och Poltava, och att de ukrainska styrkorna inte kunde skjuta ner robotarna, uppger tankesmedjan ISW.

541 av 556

Ukraina lyckades bättre med att skjuta ner drönarna.

– Ukrainska styrkor sköt ner 541 av de 556 stridsdrönare som avfyrades under dagen.

Läs mer: LARMET: Kina förbereder sig för storkrig

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine Telegram

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Ryssland hotar Sverige – kan skicka in allt

2026 03 25

Rysslands utrikesdepartement går till skarpt angrepp mot Sverige.

Sverige har i närtid bordat och beslagtagit två fartyg som misstänks tillhöra den ryska skuggflottan.

Och genom agerandet mot Sea Owl 1 och Caffa vill Kustbevakningen skicka en signal.

– Vi räknar med att vi förr eller senare får ut vårt budskap. På våra vatten är de inte välkomna, säger myndighetens biträdande operativa chef Daniel Stenling, till DN.

Ryssland rasande

Sverige är inte ensamt om att slå till mot fartyg från den ryska skuggflottan.

Flera europeiska länder har gått samma väg, vilket nu får Ryssland att rasa.

– Europeiska länder som Frankrike, Sverige och Finland agerar ostraffat när de stoppar fartyg som de anser vara oönskade och eskorterar dem till sina hamnar, uppger Rysslands utrikesdepartement i ett uttalande, rapporterar TV4.

Hotar Sverige

Det ryska uttalandet stannar inte där.

Nu riktar Moskva också ett hot, bland annat mot Sverige, om att tillslagen mot fartygen inte kommer lämnas obesvarade.

Ryssland är beredda att skicka in alla åtgärder som behöver för att slå tillbaka sådana aktioner.

– Sådana aktioner av sjöröveri och laglöshet kommer inte att bli obesvarade från vår sida, inklusive genom användning av alla nödvändiga medel, dundrar det ryska utrikesdepartementet.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Kommer fortsätta

Beskedet från den svenska kustbevakningen är att fartygen inte uppfyller de krav som finns i havsrättskonventionen från FN.

Certifikat, försäkringar, underhåll och kompetent besättning saknas, menar Daniel Stenling.

– Det är ett hot mot sjösäkerheten i våra områden och det kommer vi att ingripa mot, säger han till DN.

Tydlig ökning

Den ryska skuggflottans trafik i Östersjön ökar kraftigt, Jonas Kjellén, militäranalytiker på FOI, rapporterar SVT.

Och fartygen i Östersjön är avgörande för den ryska ekonomin, eftersom hamnarna i Svarta havet till stor del skurits av.

– Fartygen är livlinan för Ryssland just nu. Man är ekonomiskt beroende av skuggflottan i Östersjön, säger Jonas Kjellén till kanalen.

LÄS MER: Gulfstat uppmanar Trump: ”Avsluta inte kriget”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen