Skulle köra buss full med barn – hade 2,94 promille i blodet

2024 01 11

Busschauffören var schemalagd att hämta ett gäng skolbarn i Malmö.

När bussen rullade upp i stadsdelen Bunkeflostrand och skulle transportera eleverna till Oxie, en annan stadsdel, slog två ur skolpersonalen larm.

Chauffören kunde knappt stå upp och hade stora problem med att ta sig in i bussen.

– Han lägger sig raklång i trappan och kryper mot förarsätet, säger en person från personalen enligt Sydsvenskan.

Hade sprit i väskan

Alla barn beordrades därefter ur bussen och personalen ringde 112. 

Den initiala misstanken var ett akut sjukdomsfall. Men innan polis och ambulans anlände hade busschauffören trots allt kört iväg.

På vägen mot en bussterminal krockade han med en parkerad personbil. Först därefter fick polisen tag på chauffören – och ett blodprov visade att han hade 2,94 promille alkohol i blodet.

Gränsen för grovt rattfylleri går vid 1,0 promille.

I förarens väska hittades dessutom en flaska Jägermeister.

Erkänt rattfylleri

Det här var dock inte den enda körningen mannen gjort samma dag. Enligt loggar ska han ha genomfört flera skolksjutsar innan han åkte fast.

Föraren har själv erkänt att han druckit ombord på bussen och gjort minst en skolskjutsresa i berusat tillstånd. Drickandet ska ha börjat efter att chauffören startat bussen, vilket gjorde att alkolåset inte stoppade honom.

Händelsen, som ägde rum i maj förra året, leder nu till åtal. Mannen anklagas för grovt rattfylleri och smitning från olycksplats.

– Han har haft en särskilt ansvarsfull uppgift som skolbusschaufför vilket är en försvårande omständighet, säger åklagare Erik Rivarola till den skånska tidningen.

Riskerar fängelse

Busschauffören riskerar nu fängelse i upp till två år om han fälls för grovt rattfylleri.

– Om det är höga promillehalter blir straffet även vid förstagångsbrott oftast fängelse. Straffet kan också bli kontraktsvård, där den dömde skriver på ett vårdkontrakt med preciserade villkor, skriver Trafikverket på sin hemsida.

En liknande incident inträffade i Västra Götaland för några år sedan. Även då stoppades en skolbusschaufför av polisen.

Bussen var utrustad med alkolås, men chauffören hade dragit ut en plombering som gjorde att dne gick att starta ändå.

– Att inte kunna starta skolskjutsen på grund av alkolåset är illa nog. Att sedan bryta plomberingen är mycket allvarligt och fog för avsked, sade Simon Sandberg, pressansvarig på Bergkvara buss, till Borås tidning vid tillfället.

Foto: T. Rüßmann

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen