Skräddare uppmanar: Rädda dina kläder

2025 01 26

En skräddare uppmanar människor att bli bättre på att rädda sina gamla kläder.

Det är inte ovanligt att kläder kastar bort trots att de fortfarande skulle gå att använda.

Det är ett problem ur miljösynpunkt, och sedan årsskiftet är det förbjudet att slänga kläder och andra textilier i de vanliga soporna.

Och många behöver bli mycket bättre på att rädda sina gamla kläder, menar en skräddare.

”Är inte bara att slänga”

Att förlänga klädernas livslängd behöver inte vara så svårt som man tror.

Det finns mycket man kan göra själv för att kläderna ska hålla längre.

– Laga dem om de är sönder, för de går att laga. Det är inte bara att slänga, säger skräddaren Irena, som har ett skrädderi i Malmö, till SR.

Hon menar att fler borde ta sig tid att laga kläderna istället för att bara köpa nya hela tiden, vilket är dåligt både för den egna ekonomin och för miljön.

Men det handlar inte bara om att laga kläderna.

Det är också viktigt att hålla dem fräscha och vårda dem på rätt sätt.

– Framför allt ska man tvätta dem rätt. Inte ofta, men inte låta vara fläckar på, för då förstörs de mer. Och det finns ju ohyra, säger hon, och påtalar att ohyran kan förstöra kläderna om man inte håller dem fräscha.

Vårda dina jeans

Enligt butikskedjan Power finns det flera saker som man kan tänka på för att öka livslängden för sina kläder.

Även om det är viktigt att tvätta kläderna för att hålla dem fräscha, bör man inte tvätta dem för ofta. Överdrivet tvättande sliter på kläderna, och ibland kan man till exempel välja att vädra dem istället.

Det gäller i synnerhet jeans.

– Visste du att nya jeans bör användas minst sex månader innan första tvätten? På så sätt blir jeansen inte sjaskiga och förlorar sin form och färg, tipsar butikskedjan på sin hemsida.

Man kan också ta bort fläckar lokalt med fläckborttagare istället för att tvätta dem.

”Satsa på bra grejer”

Andra viktiga tips för att förlänga klädernas livslängd är att följa tvättanvisningarna noga och att sortera plaggen ordentligt innan tvätt.

Och även Power uppmanar människor att laga sina kläder när de går sönder.

– Nål och tråd gör underverk och små hål och skador fixas på nolltid.

Skräddaren Irena i Malmö understryker också vikten av att välja riktigt bra kläder när man väl köper nya – så att de håller längre.

- Bättre kvalitet. Man ska inte bara köpa och köpa som en galning… Satsa på bra grejer, för de kommer du att ha i många år, säger hon till radiokanalen.

Foto: S. Brown

Text: Redaktionen


JUST NU: Enorma vattenmassor – larm var tredje minut

2025 09 05

Räddningstjänsten har fått larm var tredje minut till följd av stora vattenmassor.

SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i delar av Götaland, västra Svealand och södra Norrland.

På fredagen har det kommer in ett stort antal larm om översvämningar.

Har drabbats hårt

Jönköping har drabbats hårt av regnkaoset.

På eftermiddagen har räddningstjänsten i Jönköping i genomsnitt fått in ett larm var tredje minut till följd av bland annat översvämningar, rapporterar Jönköpings-Posten.

Räddningstjänsten har därför stärkt upp med hjälp av andra räddningsstyrkor.

Detta till följd av att ett tiotal larm om översvämningar inkommit på kort tid, enligt SR.

– Nu resurssätter vi till alla de här händelserna och prioriterar givetvis de samhällsviktiga verksamheterna först, säger vakthavande räddningschef Fredrik Björnberg till radiokanalen.

Flera översvämningar

Regnkaoset och översvämningarna har orsakat problem på flera håll i Jönköping, rapporterar SVT.

På eftermiddagen stängdes Riksväg 27 av vid Rydaholm till följd av att träd fallit ned på vägen. Vattenmassor på vägbanan har också orsakat problem.  

Ett fåtal lägenheter på Dunkehallavägen i Jönköping har också drabbats av översvämning, enligt kanalen.                 

Bussar har också dirigerats om i staden efter att en viadukt svämmat över.

Har utfärdat varning

Sent på eftermiddagen uppges regnet ha upphört i Jönköping, men det fortsätter att regna på andra håll i regionen och i landet.

SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn. Varningen gäller fram till klockan 02 i natt och avser delar av norra Götaland, inre och västra Svealand samt delar av södra Norrland.

Ytterligare en varning har utfärdats för delar av inre och västra Götaland. Den gäller fram till klockan 19 ikväll.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Foto: E. Slavin

Text: Redaktionen


JUST NU: SOS Alarm går ut med viktig information

2025 09 05

SOS Alarm tvingas gå ut med ett viktigt meddelande till svenskarna.

Just nu skickas det ut falska sms till svenskarna som ser ut att komma från SOS Alarm.

Meddelandena handlar om VMA – viktigt meddelande till allmänheten – som SOS Alarm skickar ut vid exempelvis kraftiga bränder.

Larmcentralen understryker att de aldrig bara skickar ut VMA via sms, utan att man bör kolla flera andra kanaler som de går ut i.

Falska sms

SOS Alarms meddelande kommer på fredagseftermiddagen och lyder som följer:

– Just nu florerar falska sms om Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, med information som påstås komma från SOS Alarm, framhåller larmcentralen.

Oklart vilka

Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, är en del av Sveriges varningssystem för att varna och informera allmänheten vid fara. 

SOS Alarm förmedlar VMA, på uppdrag av regeringen och enligt svensk lag, i samarbete med Sveriges Radios sändningsledning.

Nu har dock personer av oklar anledning börjat skicka ut sådana meddelanden.

Det står i nuläget inte klart vilka det är som ligger bakom de falska sms:en eller vilket syfte de skickas ut i.

“Inte bara sms”

Ett VMA förmedlas aldrig enbart via sms och ett flertal kanaler används för att nå fram till medborgarna, understryker larmcentralen.

Om du fått ett sms om ett VMA så kan du alltid verifiera att det är riktigt genom att lyssna på Sveriges Radio P4. VMA publiceras i följande kanaler:

- Sveriges Radios kanaler samt till medverkande TV-företag och kommersiella radiokanaler.

- Sms.

- 112-appen, Sveriges Radios app SR Play samt Krisinformation.se app.

- I vissa fall används även utomhusvarningssystemet, så kallat Hesa Fredrik, dock inte alltid.

Finns på 113 13

Ytterligare information om ett aktivt VMA finns på Krisinformation.se och det går även att ringa informationsnumret 113 13.

– Sök inte information om VMA på nödnumret 112 som enbart ska användas i nödsituationer vid fara för liv, miljö eller egendom, understryker SOS Alarm.

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen