Skräckupplevelse på svenskt sjukhus: ”Värsta dygnen i mitt liv”

2023 12 13

– Det var rena skräckupplevelsen att förlora förmåga efter förmåga.

Orden kommer från en 67-årig svensk man som ådrog sig en huvudskada i slutet av oktober.

Mannen skadade sig allvarligt och fördes med ambulans till Södersjukhuset i Stockholm.          

Han diagnostiserades med en kronisk subduralhematom – en form av blödning under skallbenet som kan orsakas av lättare skador på huvudet.               

Läkare beslutade att 67-åringen måste opereras och han beordrades att fasta i väntan på operationen som skulle ske på Karolinska universitetssjukhuset i Solna.

Det dröjde dock länge innan 67-åringen kunde opereras. 

I hela fem dagar tvingades han fasta i väntan på operation.            

Anledningen: Det fanns inga vårdplatser på Karolinska, rapporterar DN. 

Blev sämre            

Under det tredje dygnet försämrades 67-åringens hälsa – motoriken i vänsterhanden blev plötsligt betydligt sämre och han upplevde svårigheter att gå.             

Hjärnan röntgades på nytt och kvällsjouren på Södersjukhuset kontaktade återigen Karolinska. De fick samma svar igen. Sjukhuset saknade lediga vårdplatser och mannen tvingades vänta. 

Under det fjärde dygnet började en viss panik sprida sig bland personalen på Södersjukhuset. Man ringde runt till operationsavdelningar i flera städer, men samtliga svarade att det varken fanns plats eller tid för 67-åringen.

En dag senare kom beskedet. Efter fem dagars fasta fick 67-åringen äntligen veta att han skulle opereras.

I dag är han opererad och har genomgått två veckors rehab.

Han har svåra problem med motoriken i händerna och vänsterbenet är fortfarande ostadigt.

67-åringen befarar att den långa väntetiden förvärrat hans hälsa och att han kommer få men för livet.

– Systemet kan ju inte vara överordnat patienten! De fem dygnen var de värsta i mitt liv, säger han till DN.

Stor brist på personal

Karolinska har tidigare flaggar för att sjukhuset har stor brist på operationssjuksköterskor.

Under sommaren stängdes flera operationssalar på barnavdelningen.

Barnortopeden Kim Johnson, som är  fackligt ombud på tema Barn, vittnade om en besvärlig arbetsmiljö.

– Vi talar för döva öron och känner oss uppgivna av att arbetsmiljön är så dålig och att det inte görs mer för att klara patientsäkerheten. Vi kan inte fortsätta förlänga köerna och bygga nya köer, en del patienter kan inte vänta hur länge som helst. De blir bara sämre och till slut blir det akut, sa hon till SvD.

Vidtagit åtgärder

Ledningen på Karolinska uppger att man vidtagit åtgärder för att minska operationsköerna. 

Målet under 2023 har varit att öka antalet operationer från 1 250 till 1 350 per vecka, uppger DN.

Enligt tidningen har sjukhuset sett över bemanningen av sjuksköterskor för att kunna öppna fler vårdplatser och boka in fler operationer.

Foto: A. Savala

Text: Redaktionen


SPANIEN: Barn glömdes bort – förlorade livet

2025 07 01

Ett barn i Spanien har förlorat livet under tragiska omständigheter.

En liten pojke har dött i Spanien på tisdagen.

Pojken förlorade livet i byn Valls i nordöstra Spanien, efter att ha glömts bort av sin pappa.

Det tragiska händelsen inträffade samtidigt som Sydeuropa är mitt i en värmebölja.

Tragisk händelse

Det handlar om en 2-årig pojke som har dött.

Pojken glömdes kvar i bilen av sin pappa, rapporterar La Vanguardia.

Just den här dagen skulle pappan ta sin son till dagis, vilket han inte brukar göra, enligt tidningen.

På morgonen satte pappan pojken i bilbarnstolen och börja åka, men istället för att köra till förskolan, åkte han direkt till jobbet. Där glömde han kvar pojken i bilen.

Temperaturen i byn låg på 37 grader när pojken lämnades kvar i bilen.

Mannen anlände till arbetsplatsen vid 10-tiden, och barnet upptäcktes vid 15-tiden.

Flera personer slog larm, både genom att ringa 112 och försöka hitta barnets pappa.

Pappan i svår chock

De personer som slog larm hade också fått ut barnet ur bilen när räddningstjänsten anlände, enligt tidningen.

Det gjordes intensiva försök att rädda barnets liv. Men efter cirka 5 timmar i den kokheta bilen fanns det inget att göra.

Den räddningstjänst som anlände till platsen kunde inte göra mycket annat än att bekräfta att barnet hade avlidit.

Pojkens far anlände till platsen och försökte också själv hjälpa sitt barn. Pappan var i svår chock och behövde akut psykologisk hjälp efter sonens tragiska död. Det gick heller inte att förhöra honom efter händelsen, eftersom han var så chockad.

Händelsen ska nu utredas av polis.

Extremväder i Europa

Den tragiska händelsen har alltså inträffat i samband med en svår värmebölja som drabbat södra Europa.

Flera värmerekord har slagits bland annat i Spanien. I söndags uppmättes hela 46 grader i El Granado i sydvästra Spanien.

I flera städer i Sydeuropa har man stängt sevärdheter på grund av värmen. I Paris håller exempelvis Eiffeltornet stängt på grund av hettan.

Foto: P. Nicolello

Text: Redaktionen


JUST NU: Stridsflyg har kraschat i Ryssland

2025 07 01

Ett stridsflygplan har kraschat i Ryssland.

Ett stridsflygplan uppges ha kraschat i Ryssland på tisdagen.

Det handlar om ett ryskt av modellen Sukhoi Su-34, enligt ryska källor.

Kraschen skedde i samband med en träningsflygning i regionen Nizjnij Novgorod.

Fick allvarliga problem

Det ryska stridsflygplanet uppges ha drabbats av mekaniska problem med en del av landningsstället, rapporterar The Moscow Times, och hänvisar till uppgifter från det ryska försvarsministeriet.

– Trots försök från de två piloterna att åtgärda felet under flygning tvingades de slutligen att skjuta ut sig ur flygplanet, rapporterar tidningen.

Båda piloterna uppges ha överlevt, men uppgifterna går isär om huruvida båda piloterna ännu har hittats av det räddningsteam som skickades ut. Moscow Times uppgav på eftermiddagen att bara en av piloterna hade påträffats.

Dyrbart plan kraschade

Stridsflygplanet kraschade vid 13-tiden på eftermiddagen lokal tid, i ett obebott område.

Inga skador har rapporterats från marken. Platsen där planet kraschade ligger cirka 30 mil öst om Moskva.

Plan av modellen Su-34 används väldigt ofta av Ryssland i Ukraina. Planet uppges vara värt strax under 15 miljoner dollar.

Det handlar alltså om ännu ett tungt slag för Ryssland, som har förlorat många stridsflygplan den senaste tiden.

Flera händelser under året

Kraschen som ägde rum på tisdagseftermiddagen är den tredje liknande incidenten med ett Su-34-plan på drygt ett år, uppger tidningen.

Men ryska stridsflyg har inte bara drabbats av olyckor, utan har också attackerats flitigt av Ukraina.

I helgen kom uppgifter om att två ryska stridsflyg hade förstörts och ytterligare två hade skadats i en ukrainsk drönarattack i Volgograd Oblast i Ryssland, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Även dessa plan var av modellen Su-34. Attacken utfördes av Ukrainas militära underrättelsetjänst SBU tillsammans med specialstyrkor och andra militära enheter.

I början av juni utförde Ukraina också en stor och mycket spektakulär attack mot flygbaser inne i Ryssland. Efter attacken uppgav Ukraina att man hade träffat över 40 ryska bombplan.

Foto: Alex Beltyukov, Wikimedia

Text: Redaktionen